Západní Afrika jednou za život

č. zájezdu: 486780/72
od193 995,-/osoba
-19%sleva
Západní Afrika jednou za život - Poznávací zájezdy

Západní Afrika jednou za život

Země: Mauretánie


Stravování: snídaně
Doprava: letecky

Typ zájezdu: Poznávací zájezdy

Termíny: Listopad - Únor

Délka pobytu: 18 dnů


Možnosti dopravy

  • letecky

Možnosti stravování

  • snídaně

Popis:

Od Sahary přes Sahel a pobřeží otroků až do džunglí pobřeží Guinejského zálivu… lidé, příroda, města a typický africký venkov. Toto je jedinečná cesta, na které se potkáte s rozmanitostí a unikátností afrického kontinentu. Křesťanství, islám, woodoo… pobřeží, džungle i poušť. To vše vás čeká na jedné cestě, která kopíruje západní pobřeží.

  • 8 zemí a 8 hlavních měst na jedné cestě
  • voodoo všude kolem, ostrovy Banana Islands a Iles de Los
  • UNESCO památka v srdci mauretánské Sahary
  • další UNESCO památky během cesty
  • Sahara i tropický prales
  • nejkrásnější pláže západní Afriky


     

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku economy class do Nouakchott a zpět z Cotonou, místní přelety na trase: Nouakchott – Dakar – Konakry, velmi jednoduché ubytování v lodžii podle dostupnosti, častěji ubytování v místních 3-5 klimatizovaných hotelích v pokojích pro dvě osoby, 15× snídaně, prohlídku Nouakchott, prohlídku Dakaru, safari v Senegalu,proh­lídku Conakry, výlet na Iles de Los, prohlídku Freetownu včetně Bunce Island, odpočinek na plážích Sierra Leone, výlet Tacugama a Banana Island, prohlídku Abidjanu a okolí, prohlídku Accry a Kumasi, prohlídku Lomé, Safari na ostrově Tiwai, všechny lokální transfery na privátní bázi, vstupné do Tacugama, vstupné Národního muzea ve Freetownu, vstupné do rezervace de Bandia, plavbu na ostrovy Idolov, průvodce CK SEN, nejlepší pojištění proti insolvenci, asistenční služby CK SEN

Cena nezahrnuje:

letištní poplatky, víza, ostatní stravu, osobní výdaje, spropitné, fakultativní aktivity a ostatní vstupné mimo program.

Ubytování:

Typy hotelů, které používáme v základní ceně zájezdu (změna vyhrazena):

Nouakchott: Azalaï Hotel Marhaba, 1 noc

Chinhueti: Auberge / cam v dunách, 1 noc

Dakar: Hôtel le Virage, 2 noci

Konakry: Primus Hôtel Kaloum, 2 noci

Freetown: Home suites hotel, 1 noc

Tokeh: Tokeh Beach Resort, 2 noci

Abidžan: Ibis Abidjan Marcory, 2 noci

Akkra: Golden Tulip, 1/1noc

Kumasi: Frederick´s lodge, 1 noc

Lomé: Onomo Hotel Lomé, 1 noc

Cotonou: Benin Royal Hôtel, 2 noci

Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.

Poznámka:

K vycestování je povinnost mít očkování proti žluté zimnici a platný mezinárodní očkovací průkaz. (vezměte si očkovací průkaz s sebou).Program:

1. den: Odlet za dobrodružstvím

PRAHA/VÍDEŇ – NOAKCHOTT

Odlétáme až na pobřeží Atlantského oceánu do neznámé Mauretánie. Vítejte v Africe! Jsme na správném místě: přesně tam, kde se setkává Sahara s Atlantikem. Právě zde vám startuje originální zájezd s CK SEN, který nikde jinde nenajdete. Čeká na vás inteligentní dobrodružství, množství zážitků a také autentický kontakt s místní kulturou. Bude to přesně takové, jaké jste si to představovali. Přilétáme do Mauretánie v pozdních večerních hodinách.

2. den: UNESCO v srdci Sahary

NOAKCHOTT – CHINGUETTI

Ráno se probouzíme v exotickém Noakchottu, ale jeho prohlídku si necháme až na závěr. Hned ráno se totiž vydáváme na severovýchod, do srdce mauretánské Sahary. Když jste si doma procházeli informace o Mauretánii, tak jste určitě narazili na Chinguetti a pro některé bude právě návštěva tohoto pouštního městečka vrcholem cesty. Podíváme se na něj společně. Na chvíli proto opouštíme liduprázdnou divočinu a jsme opět mezi lidmi: Chinguetti je podobně jako Ouadane součástí světového dědictví UNESCO. Město bylo založeno ve šťastném roce 777 a ve středověku se stalo hlavním obchodním centrem berberské konfederace známé pod názvem Sanhaja. A jak se jim dařilo!Chiguetti později ovládli vládci Maroka, Španělska a Mauretánie, Almorávidi. O tom, jak bylo Chinguetti důležité, svědčí i fakt, že Maureánie se kdysi nazývala „ta oblast, kde je Chinguetti“. Město leželo na důležité trase, po které putovaly karavany naložené zlatem, ale i poutníci putující do svatého města Mekka v Saúdské Arábii. Město lákalo i učence a množství staré literatury mířilo právě sem. Díky suchému pouštnímu vzduchu se staré spisy zachovaly a dodnes je najdeme v několika starých bibliotékách, které vypadají přesně tak jako před 700 lety. Manuskripty , které se zde uchovávají, mají velkou historickou hodnotu a jejich prostřednictvím se zachovaly staré verze koránu, básně nebo i rady, jak projet pouští. Moudrost staré Afriky skončila v těchto knihovnách a dodnes zde i netknutá zůstala.

3. den: Křížem přes Saharu a odlet do Senegalu

CHINGUETTI – NOAKCHOTT – DAKAR

Po kulturním zážitku se vracíme stejnou cestou zpět. Kvalitní asfaltová cesta vinoucí se mezi jazyky písečných dun nás přivede až do hlavního města. Nouakchott je hrdým hlavním městem země, která bojuje s pouští, s globálním oteplováním a s nedostatkem vody. Je výkladní skříní země a jedinou skutečnou metropolí tady. Nahlédneme do jejích zákoutí a večer už odlétáme do senegalského Dakaru.

4. den: Pravé africké safari

RÉSERVE DE BAND

Vydali jste se na intenzivní cestu a my v ní budeme pokračovat. Z města se nyní vydáme do divočiny a saharskou poušť vyměníme za Sahel. Tento pás savan, který odděluje Saharu od tropických lesů rovníkové Afriky, prochází osmi zeměmi a táhne se od Atlantského oceánu po Rudé moře. Typickou krajinu sahelu najdete mezi zeměmi, jako je: Senegal, Mauretánie, Mali, Burkina Faso, Niger, Čad, Súdán a Etiopie.Ze severu se kvůli globálnímu oteplování roztahuje Sahara, která po dobu lidské historie pohltila mnohé zelené a úrodné oblasti. Sahel se tak postupně zmenšuje a ustupuje poušti. Oblast je známá výskytem typických afrických zvířat, která v savanách žijí. My míříme do přírodního parku s názvem Réserve de Bandia. Právě tady máte příležitost nahlédnout do života antilop, zeber, žiraf a dalších obyvatel africké buše. Rezervace slouží také jako záchranná stanice a proto zde najdete druhy z různých oblastí západní  Afriky: nyaly, kudu, přímorožce, buvoly, opice, krokodýly, ale i nosorožce. Fanoušci ornitologie si tu také užijí, protože mohou pozorovat více než 120 druhů ptáků. Nezapomeňte si proto vzít dalekohled!Do Dakaru se poté vrátíme kolem slavného červeného jezera Lac Rose. Zde mimo jiné žijí i hejna nádherných plameňáků, i proto se bude toto nádherné jezero vyjímat na každé vaší fotografii. Lac Rose patří k nejslanějším jezerům na světě a místy je slanější než Mrtvé moře nebo jezero Lac Assal v Džibutsku… poté už nás čeká jen návrat do města a večeře ve slavném cíli světoznámé rallye Paříž – Dakar.

5. den: Otroci ostrova Gorée

DAKAR – KONAKRY

Dakar je město, které zkrátka musíte vidět a zažít. Užijte si procházky kolem náměstí Nezávislosti, které tvoří absolutní střed hlavního města Senegalu. Petit dejeneur, bageta, káva a pochoutky z libanonského obchůdku na rohu… konečně dostatek suvenýrů! Čepované pivo u Vikinga, který je centrem všech cestovatelů. To, co jsme prošli my, prošel však jen málokdo z nich. My nesmíme minout ani prezidentský palác, radnici, historické centrum města či kompletní přechod poloostrovem Cap-Vert na sever.Senegal, stejně jako celé pobřeží západní Afriky, byl známý obchodem s otroky. Ile de Gorée je maličký ostrov kousek od Dakaru, na kterém byla nechvalně známá otrokářská stanice. Ostrov si dodnes zachoval svou autentickou atmosféru a stal se také součástí světového dědictví UNESCO.Večer se se Senegalem loučíme a odjíždíme na letiště v Dakaru, odkud odletíme do exotické Guineje.

6. den: Energické město a Illes de Los

KONAKRY

Po snídani se vydáváme na výlet loďkou na Illes de Los, skupinu tří ostrovů ležících jen kousek od pobřeží: Fortoba, Kassa a Roume. Kdysi dávno ostrovy patřily Velké Británii, která je pak dala Francii výměnou za práva rybolovu v Newfoundlandu a Labradoru. Ostrov Roume je ostrovem, který inspiroval Roberta Louis Stevensona k napsání legendární knihy Ostrov pokladů. Tyto tři ostrovy, „Ostrovy Idolů“, byly součástí trhů s otroky a později pro změnu místem, odkud se lovili otrokáři.Pak nás čeká návrat do Konakry a nasávání ruchu velkoměsta. Že jsou zde nejhorší policisté Západní Afriky? Že tu panuje bezpráví a chaos? Že tu cítíte závan francouzské kultury? Vše je to úhel pohledu. Také tu mají nejsladší banány, kokosové ořechy a křupavé bagety. Dostat se až na konec poloostrova Konakry je výzva, potýkat se budeme s dopravní zácpou, smogem, chudobou a také ohromnou energií srovnatelnou snad jen s Lagosem nebo Kingshasou.Krevety a čerstvé ryby u Obamy hned vedle rezidence s výhledem na záliv Atlantiku. Pak také kompletní prohlídka města a návštěva Národního muzea, trhu, katedrály a obrovské mešity. Dnes budeme mít možnost poznat Guineu, známou svou uměleckou a kulturní diverzitou. Věděli jste, že velká mešita v Konakry je pátou největší mešitou na světě a patřila mezi řadu mega projektů, které financoval saúdskoarabský král Fahd?

7. den: Do země dětských armád

KONAKRY – FREETOWN

Dnes se rozloučíme s Guineou a přesuneme se na jih do Sierra Leone. Cestou se zastavíme ve Forecariah: ve městě, které hrálo důležitou roli v boji proti ebole, a překročíme hranici do Sierra Leone. První exotická hranice a jsme tam. Nádherná země, francouzštinu nahradí angličtina, my se přesunujeme přes Port Loko až do Lungi. Cestou budeme procházet mnoha velkými řekami pramenícími v Guinejské vysočině, které si razí cestu divokým severem Sierra Leone a až na jihu se vlévají do teplých vod Atlantiku. V Aberdeenu se ubytujeme v útulném hotelu a navečer vyrazíme na Lumley Beach: toto místo skutečně žije!

8. den: Šimpanzi a nejkrásnější pláže Afriky

FREETOWN – TOKEH

Národním zvířetem divoké africké Sierra Leone je šimpanz. Kdysi tu žili ve velkých počtech, ale to už je skutečně jen historie: ve volné přírodě se jich vyskytuje jen kolem pěti tisíc. Mnozí ze šimpanzů končí jako mazlíčci a hračky v domácích zoo. A právě těmto šimpanzům se věnuje Tacugama Chimpanzee sanctuary. V útulku pečují o týraná zvířata a dávají jim novou šanci na život. Tato záchranná stanice je umístěna v tropickém pralese jen kousek nad městem. Ruch velkoměsta tu ale vůbec neuslyšíte, zdejšímu lesu dominuje vřeštění opic. Nás tu čeká hodinová procházka, během které se seznámíme s tímto vzácným symbolem země. Později si město obhlídneme ještě z vyhlídky Leicester Peak ve výšce 595 metrů. Druhou polovinu dne pak věnujeme okolí Freetownu a projedeme se po nádherných plážích jako Lakka, Sussex a River no. 2.Co myslíte, zařadíte je mezi nejkrásnější na světě? Nezapomeňte si vzít plavky, protože se určitě vykoupeme v teplých vodách Atlantiku. Den zakončíme v oblasti Tokeh – Bureh.

9. den: Nejkrásnější pláže Afriky

TOKEH – BANANA ISLANDS

Dnešní den budeme více odpočívat, dnešní den bude ve znamení Guinejského zálivu a jeho nedotčené tropické nádhery. Mnozí tvrdí, že Sierra Leone má nejkrásnější pláže v Africe. Některé jste už viděli, ale dnes nás čeká Tokeh, Banana Islands a neskutečně příjemný den v teplém oceánu na bílých plážích. Tokeh byl kdysi místem, kde se potkávala světová smetánka, podobně jako třeba africká Angola. Zašlou slávu dnes připomíná už jen pár hotelů a stále nádherné bílé pláže. Z bílé pláže v Tokehu vidíte zelené ostrovy, které nesou název Banana Islands: Dublin, Ricketts a Mes Meheux. Sytě zelený hustý les, třpytivé vody oceánu, bohatá historie, krásná procházka, plavba lodí a možné šnorchlování. Jeden den v ráji. Věděli jste, že prvním samozvaným králem Banana Islands byl Brit William Cleveland? Užijte si den v tropických mořích na pobřeží, které vypadá jako z Verneovek.

10. den: Odlet za kakaem

FREETOWN – ABIDŽAN

Z odpočinkových pláží Sierra Leone se opět nastartujeme a přesuneme zpět do hlavního města, abychom odletěli do další země na našem seznamu: Exoticky znějící Pobřeží slonoviny nás vítá. Přistáváme v jeho hlavním městě Abidjan: je čtvrtým největším frankofonním městem světa. Hádejte, které jsou ty první tři?Naše cestovka toto město důkladně zná a rádi vám ho komplexně ukážeme. Ve čtvrtích Treichville, Cocody, Marcony, Le Plateau probíhá extenzivní výstavba a řadí se k těm luxusním. Ale čekají nás i trhy v Adjamé s favely na střechách budov, které vám vyrazí dech.Nesmíme minout ani futuristický kostel svatého Pavla (Cathédrale Saint Paul d'Abidjan), prezidentský palác a parlament. Lagunu Ebrié budeme křižovat mosty Charlese de Gaulla a Felixe Houphouët-Boigny a získáme tak nejlepší výhled na město. Poznáme i Place de la République, hlavní poštu a největší mešitu města. Tady se podává Cognac či Don Perignon v luxusních barech a luxusních restauracích, kde dostanete mořské speciality s čerstvými tropickými ingrediencemi a nezaměnitelným francouzským šarmem. Na zdraví.

11. den: Laguna Ebrié a UNESCO v Grand Bassam

ABIDŽAN A GRAND BASSAM

Abidžan a Grand Bassam: dvě města, která nabízejí odlišné zážitky. V hlavním městě se perou historie s modernizací. Mrakodrapy, luxusní čtvrti a zelené parky zde sousedí s nádhernou africkou živelností. Ve městě najdou milovníci historie zajímavé Musée National des Arts de Côte d'Ivoire s bohatou sbírkou orientovanou na kulturu země. Architektonickým skvostem města je pak jistě katedrála Notre-Dame d'Abidjan.Oproti tomu, nedaleké město Grand Bassam má centrum, které je zapsáno na seznam UNESCO. Vybudovali je kolonialisté koncem 19. století s promyšlenou a nadčasovou infrastrukturou. Jednotlivé čtvrti byly rozděleny podle řemeslného nebo obchodního zaměření a spojeny rozumným systémem silnic, odrážejících tehdejší potřeby.My zde navštívíme tradiční řemeslnou vesnici a zavítáme i na místní pláž. Právě kvůli ní si kolonialisté vybrali toto místo, a není divu. Dodnes je pláž s tyrkysovou vodou a jemným pískem hlavním lákadlem návštěvníků Grand Bassam.

12. den: Zlaté dítě Afriky

AKKRA

Odlétáme ze země, která je pojmenována podle slonů s obrovskými kly, jež zde žili v době příchodu prvních kolonialistů, a přilétáme do Akkry, která je položena na březích Guinejského zálivu a která je hlavním městem zlatého dítěte Afriky: Ghany. Znovu nás čeká změna nálady, vše tu totiž rázem získává jiný beat a Zeměkoule jakoby se najednou točila rychleji. Ghana byla první kolonií Afriky, která získala svobodu a my zde začneme v místě, kde v březnu 1957 vyhlásil Nkwane Nkrumah nezávislost na Británii.Čeká na nás centrum města: náměstí Nezávislosti, dánská čtvrť Osu a nejluxusnější ulice Oxford street, ale také maják v Jamestownu a ghetto s rozsypanými odpadky na pláži. Chlazený Club v Epo a krevety s kasavou (maniokem). Ghanská kuchyně je vyhlášena a používání koření je hned na první ochutnání zjevné a nesrovnatelné s ostatními zeměmi, které jsme již prošli.

13. den: Kokosové ořechy a obrovští šneci

AKKRA – KUMASIZ moderní Akkry se dnes přesouváme do tropického pralesa na břeh jezera Bosomtwe, do historického hlavního města království Asanti. Kumaci. Když sem přišli Britové, všimli si, že když pršelo, zlato se vyplavovalo na cestu. V královském paláci Manhyia budeme obdivovat vlajky se zlatým stolcem, přírodně barvené a tkané látky a příběhy krále Prempeha. Centru města pak dominuje obrovský trh Kejetia, jeden z největších otevřených trhů světa. Čerstvé kokosové ořechy za 1 cedi, obrovští šneci (známe tu luxusní restauraci kde je můžete ochutnat) a “čtvrt truhel” ve tvaru bible, kakaového bobu, vrtulníku či růžového Cadillacu.

14. den: Koloniální minulost Elminy

KUMASI – ELMINA – AKKRA

Bereme to křížem přes 25 milionovou Ghanu. Už umíme rozeznat kmeny Asanti, Ga a Ewe. Každý je jiný a každý mluví jiným jazykem, každý se liší jinou fyziognomií a jinými zvyky. Pohřeb je zde důležitější událostí než svatba a zvyky jsou tu neuvěřitelné. Mrtvé přivazují na židle, oblékají je do nádherných šatů a hlavu jim položí k nohám. Právě se chystají do lepšího světa. Všichni jsou tu nádherně oblečeni, zpívají a tančí.Poté už přijíždíme do Elminy. Čekají tu na nás nádherné pláže, ohromný příboj, teplé vody Atlantiku, husté kokosovníkové lesy. Dnes se zastavíme v nejstarší koloniální budově jižně od Sahary. Elmina je pod patronátem UNESCO a my si s kvalitním pronajatým průvodcem osvětlíme její portugalskou, holandskou a britskou minulost. V kobce se budete chvíli cítit jako otroci. Věděli jste, že dva ze tří otroků před příchodem do Ameriky zahynuli? Dnešní den je velkým zážitkem.

15. den: Cesta do domoviny woodoo

AKKRA – LOMÉ

Dnes opět odkrojíme z kilometrů na cestě z Akkry do hlavního města Toga – Lomé. Naše cesta bude kopírovat pobřeží a uvidíme vesničky, jejichž obyvatelé se živí chovem skotu na slaniskách, produkcí soli a rybolovem. Překročíme hranice. Kolikáté už v pořadí? Jsme v Togu a míříme do hlavního města Lomé s katedrálou Notre Dame, náměstím nezávislosti a Grand Marché… opravdu, znáte Adebayora? Opět budeme srovnávat a věřte, že s každým regionem se naučíte rozeznávat jemné detaily v lidech, kultuře, přírodě. Tak směle do toho.

16. den: Woodoo na jezeře Togo

LOMÉ – LAC TOGO

Maličká africká země Togo je rozlohou a počtem obyvatelstva podobná Slovensku. Cesta k jezeru Lac Togo však pro nás bude samotným zážitkem. Země, vesničky i způsob života je tu zjevně odlišný od světa, který jsme viděli doposud. Tady najdete vesnice postavené na kůlech, užijeme si plavbu pirogami, obhlédneme historicky důležitou osadu Togoville se stromy woodoo, ale i katedrálu, kterou navštívil i papež. Znáte slavný fetišistický trh BE? Právě toto náboženství bude pro nás tím dnešním lákadlem. Tady pochopíte, v čem woodoo spočívá, a jak je to s černou a bílou magií. Z jezera se přesuneme do pobřežního Grand Popo a najednou jsme v Beninu.

17. den: Největší trh v Africe a Chrám krajt

COTONOU

Z Grand Popo pokračujeme Beninem do Porto Novo. Už teď víte, co se podél cest po celém Beninu prodává v lahvičkách od coca-coly, a my se s tím budeme neustále setkávat. Město je klidnější a méně navštěvované než sousední Cotonou. Navštívíme zde pár zajímavostí, jako je trh Dantokpa, Bránu bez návratu, čtvrť FGontainhas a také Grand Mosque – Velkou mešitu.Na závěr dne se přesuneme do Cotonou a připravíme se na noční odlet domů. Máme za sebou 8 zemí, 8 kultur, 8 pohledů na západní Afriku. Bylo to náročné, ale obohacující a každý tak získá ucelený pohled na přechod ze Sahary po tropické pásmo.

18 den: Přílet domů

COTONOU – DOMŮ

Přilétáme domů z neuvěřitelné cesty.  Najdete si ještě někdy podobnou?Západní Afrika jednou za život - Poznávací zájezdyZápadní Afrika jednou za život - Poznávací zájezdyZápadní Afrika jednou za život - Poznávací zájezdyZápadní Afrika jednou za život - Poznávací zájezdy

Podobné zájezdy

Mohlo by vás zajímat:

Pobytově poznávací zájezdy

Pobyty s výlety

Pobyt s výlety, ubytování na jednom místě a v ceně výlety. Levné zájezdy letecky a autobusem. Pobytově poznávací zájezdy do Itálie, Řecka, Španělska, Francie.

Poznávací zájezdy Itálie

Poznávací zájezdy Itálie - široký výběr a skvělé ceny!

Od vrcholků Alp až k jižnímu cípu Sicílie je Itálie skutečným důkazem toho, že svět je jeviště. Architekti a sochaři zde vytvořili bezpočet parků a zahrad. Příroda zde vykouzlila krajinný ráz s charakteristickými cypřiši, olivovníky, fíkovníky a řadami vinic v mnoha podobách. Vyzkoušet můžete oblíbené zájezdy autobusem i letecky do Benátek, poznávací zájezdy do Říma autobusem s mnoha odjezdovými místy a další úžasná místa Itálie.

Poznávací zájezdy Čína 2023

Poznávací zájezdy do Číny, s českým průvodcem. Uvidíte to nejlepší z Číny, poznáte tu pravou čínskou kuchyni a budete ohromeni velikostí nejen Velké čínské zdi.

Aktuálně

12.4.2024

Sleva na poznávací zájezdy až 40%!

Nabízíme mimořádné slevy na vaše oblíbené poznávací zájezdy plné zážitků do bezpečných zemí celého světa! 530 nových termínů, i na rok 2024 se slevami až 33% Upozornění: Aktuální slevy platí na prvních 4-6 míst na jednotlivé termíny zájezdů. Následně se slevy podstatně snižují.

11.4.2024

Island nejen pro seniory 55+

Během zájezdu navštívíte ikonická místa, jako je národní park Þingvellir (UNESCO), gejzír Strokkur, vodopád Gullfoss, termální bazén pod otevřenou oblohou a další.

9.2.2024

Aktuální stav provozu alpských lyžařských středisek

Aktuální informace o stavu provozu lyžařských středisek nejen ve Francii, Itálii a Rakousku, ale také v Česku, Bulharsku, Německu, Polsku, Slovinsku a Švýcarsku. Kolik % je aktuálně v provozu, zda se zasněžuje apod. vše v přehledné tabulce.

RSS, více aktualit