Typy ubytování

Jelikož zajišťujeme ubytování na zájezdech tak, aby co nejlépe vyhovovalo umístěním v přírodě nebo ve městech a přijatelným vybavením chatek a pokojů za příznivou cenou, může být v některých zájezdech ubytování více kategorií. V popisu ceny zájezdu je pak uveden typ ubytování, který je v zájezdu nejčastěji používán. Nikdy nebudete ubytováni v kategorii nižší, spíše Vás občas potěší nocleh ve standardu lepším.

NORSKO, ŠVÉDSKO, DÁNSKO, FINSKO

Zvláštností ubytování v severských zemích (mimo kategorie HOTEL) je nutnost vzít s sebou vlastní prostěradlo a povlečení a v některých ubytovacích místech sprchy s mincovými automaty na teplou vodu. V ceně našich zájezdů není zahrnut poplatek za úklid chatek, každý si uklízí před odjezdem chatu sám.

Skandinávie – chatky TURIST

kempové chatičky skromné, bez dek Malé, dřevěné chatičky, 16–20 m2, určené víceméně k přespání na cestě (= dostačující pro poznávací zájezdy). Chatky TURIST jsou převážně pro 2–4 osoby, spící na jedné nebo dvou palandách v jedné místnosti. V severních oblastech je též běžné ubytování na tzv.„loftu“ = zvýšené patro, spaní na matracích (celkem 4–8 osob v chatě, cca 30–40 m²). Chatky bývají vybaveny elektrickým topením, jedno až dvouplotýnkovým elektrickým vařičem a malou ledničkou a jsou tepelně izolovány. Chatky TURIST jsou bez dek (je nutné s sebou vzít spacák). V místě většinou není možnost stravování.

Zájezdy: Turistika v norských horách (kombinace s KEMP), Zlatá cesta severu, Vodopády a ledovce Norska, Turistika na Lofotech

Skandinávie – chatky a pokoje KEMP

kempové chatky pro Skandinávce standardní, někdy ubytovny. V místě deky a polštáře, povlečení vlastní.

Dřevěné, tepelně izolované chaty, 20–30 m2, určené k přespání na cestě nebo k několikadennímu krátkodobému pobytu (= dostačující pro pobytově-poznávací zájezdy). Chaty KEMP jsou převážně pro 4 osoby, spící na dvou palandách buď přímo v hlavní místnosti, nebo v samostatném pokoji (pak bývá jako 5. lůžko uváděna pohovka v hlavní místnosti). Chaty KEMP mají elektrické topení, jedno až čtyřplotýnkový elektrický vařič a malou ledničku, někdy bývá do chatky zavedena studená voda. Chaty KEMP mají deky a polštáře, je však třeba vzít s sebou povlečení. Někdy bývají chaty KEMP vybaveny nádobím, pro zájezdy však v cestovních pokynech uvádíme potřebu nádobí s sebou vzít. V místě většinou není možnost stravování, avšak k recepci kempu je často připojen kiosek s jednoduchými občerstvením (hot dogy, hamburgery apod.)

Skandinávie – UBYTOVNY

Budovy s pokoji, motely apod. V místě deky a polštáře, povlečení vlastní.

Většinou jde o typické severské dřevěné domy (ve větších městech domy zděné nebo panelové), přízemní i vícepatrové. Pokoje jsou převážně pro 4 osoby, které spí na dvou palandách. Některé ubytovny mají pokoje pro 6 osob (3 palandy), jsou však též ubytovny s pokoji dvoulůžkovými. Pro dosažení standardu dvoulůžkového pokoje mohou být za příplatek používány i pokoje, které mají jinak běžný větší počet lůžek. Jen občas mají ubytovny studenou vodu zavedenu na pokoji, nejméně je ubytoven s pokoji včetně WC a sprchy. Pro skupiny a zájezdy je často povinná snídaně, pro vaření večeří jsou k dispozici společné kuchyňky. Snídaně bývají formou jednoduššího švédského stolu. Večeře je potřeba objednat předem a mohou být podmíněny minimálním počtem osob.

Skandinávie – chatky a pokoje KOMFORT

Chaty a pokoje kategorie KEMP a UBYTOVNA, které mají v chatě nebo na pokoji WC a sprchu.

Zájezdy: Losími a trolími stezkami

Skandinávie – chaty, pokoje a domky LUX

luxusní chaty, bungalowy a apartmány

Dřevěné, tepelně izolované chaty a bungalowy nebo pokoje a apartmány ve větších budovách, 25–50 m2, určené k dlouhodobému pobytu (= spolupracujeme i s partnery, kteří nám umožňují pobýt v jejich standardu LUX jen jednu noc). Ktg. LUX je pro 2–6 osob, spaní je převážně ve dvou ložnicích, buď na palandách nebo na samostatných postelích nebo na dvoulůžku s třetím lůžkem výše (ve formě jakési palandy). Ktg. LUX má elektrické topení, dvou až čtyřplotýnkový elektrický vařič, ledničku, teplou a studenou vodu, WC a sprchu, deky a polštáře (třeba vzít s sebou povlečení). Některé chaty LUX mají oddělený jídelní kout, TV, krb nebo jiné nadstandardní vybavení. Možnosti stravování jsou velmi různorodé. Chaty mohou stát zcela samostatně (a tedy bez možnosti stravování v místě) nebo mohou být ve velkém horském středisku, kde je otevřena restaurace.

Skandinávie – HOTELY

Uvádíme u zájezdů, kde jsou 2-lůžkové pokoje. Severské hotely jsou vždy na velmi dobré úrovni. U našich zájezdů využíváme jak rodinné a stylově zařízené hotely na venkově, tak i moderní a zrenovované hotely. Během léta se na tzv. „letní hotely“ promění i ubytovací zařízení lidových univerzit nebo křesťanských škol. Pro některé zájezdy jsme získali za velmi výhodných podmínek velice luxusní hotely. Pokud není místo ubytování uvedeno přímo v programu zájezdu, budete o něm informováni v instrukcích k odjezdu.

LITVA, LOTYŠSKO, ESTONSKO, PETROHRAD

Při plánování cesty do pobaltských států doporučujeme rozhodnout se, kolik peněz věnujete na ubytování, jehož kvalita může, ale i nemusí být obdobná jako u nás. Nové kvaltiní hotely zde totiž vyrůstají jako houby po dešti! Kromě toho naleznete v pobaltských zemích mnoho motelů a kempů, které mohou být rovněž zcela nové nebo napak zcela zastaralé. V našich zájezdech převažuje ubytování v pěkných hotelech.

Pobaltí – kategorie ECONOMY

Jedná se o ubytovny, hostely nebo chatky s jednoduchými dvou- nebo vícelůžkovými pokoji. Některé mají samostatné postele, v jiných se spí na palandách. Vybavení pokojů je základní (tedy postele, stolek, židle, skříň), občas starší. Čisté povlečení je vždy k dispozici. Sprchy a WC jsou obvykle společné pro všechny pokoje, jsou však dostatečně kapacitní. Některé ubytovny disponují kuchyňkou s vařičem a dalším vybavením. Snídaně bývají méně pestré, ale vydatné.

Pobaltí – kategorie STANDARD

Jednodušší dvou- nebo tříhvězdičkové hotely. Pokoje jsou dvoulůžkové, případně jednolůžkové. Základní, většinou nové vybavení (postele, noční stolky, židle, skříň, poličky, často televize). Samozřejmostí je čisté povlečení. Také sprchy a WC jsou vždy nové a čisté a nacházejí se přímo na pokoji, výjimečně jsou společné pro dva sousední pokoje (např. zájezd 8030 – 9.noc). V objektu nebývá kuchyňka, někdy je však k dispozici bar či restaurace s celodenním provozem. Snídaně bývají vydatné s dostatečným výběrem jídla.

Pobaltí – kategorie LUX

Kvalitní tří- nebo čtyřhvězdičkové hotely, často moderně a originálně architektonicky řešené nebo v cenných historických prostorách. Pokoje jsou dvou- nebo jednolůžkové. Jsou bohatě zařízeny novým nábytkem, koupelnou a WC. K vybavení pokoje patří také televize a telefon, někdy také klimatizace. Většina hotelů nabízí počítače s připojením k internetu. Kuchyňka není k dispozici, hotely však mají restaurace s celodenním provozem. Za příplatek lze v některých hotelech využít sauny, bazén a další služby. Snídaně jsou vydatné a bohaté, většinou formou švédského stolu.

ISLAND, GRÓNSKO, FAERSKÉ OSTROVY

Jako všude nejdete na Islandu ubytování jednoduché (někdy dokonce jen matrace na podlaze) až po luxusní hotely. Levnějšího ubytování je však na Islandu přece jen méně, než jinde. Navíc Island neoplývá dostatečnou kapacitou ubytování a tak se vzrůstajícím počtem turistů jsou hotely, pensiony a ubytovny velmi dlouho dopředu v hlavní sezoně obsazeny.

Island – kategorie TURIST

Ubytovny, penziony, chatky. Je nutné si s sebou vzít spací pytel a prostěradlo

Noclehy jsou zajištěny ve vícelůžkových pokojích (nejčastěji 4 lůžkových). Ubytovatelé si vyhrazují právo ve výjimečných případech nahradit postel matrací na zemi. Pokoje jsou malé s minimálním vybavením. V místě ubytování je sociální příslušenství společné na chodbách. Vaření je zpravidla možné v kuchyňkách (nádobí a příbory je třeba vzít si vlastní).

Zájezdy: Tento typ ubytování je ve většině našich zájezdů, kromě zájezdů se stany, do hotelů a zájezdu Sedm divů Islandu. Island 4×4, Faerské ostrovy a Island, Island všemi smysly, Nejznámější místa Islandu (termín od 22.7. ve 2-lůžkových pokojích), Island v kostce – chatky, Islandská mozaika

Island – chatky KOMFORT

Garance lůžka včetně lůžkovin.

Noclehy jsou zajištěny ve 2-lůžkových pokojích útulných chatek. Každá chatka má vlastní sociální vybavení a kuchyňku. Základní nádobí a příbory je třeba vzít si vlastní. Většinou je možnost objednání večeří o 1 – 2 chodech.

Island – hotely STANDARD

Noclehy jsou zajištěny ve 2-lůžkových pokojích. V místě ubytování je sociální vybavení společné na chodbách. Strava: polopenze (snídaně zpravidla formou švédských stolů, večeře o 3 chodech nebo bufetové)

Island – hotely KOMFORT

Noclehy jsou zajištěny ve 2-lůžkových pokojích s WC/sprchou. Navíc bývá na pokojích TV, telefon a rádio. Strava: polopenze (snídaně zpravidla formou švédských stolů, večeře o 3 chodech nebo bufetové)

Island – snídaně

Většinou formou „samoobsluhy“ z připravených táců a mís (máslo, vejce, vločky, sýry, ryby, marmelády, salámy, paštiky, ovoce, zelenina apod…) Skladba stolů se místně liší. Součástí je neomezené množství čaje, kávy, mléka, džusu apod. Dle místní zvyklostí se z prostoru snídaní nesmí vynášet žádné potraviny! (pod pokutou). V některých místech je snídaně podávána formou „kontinentální“ snídaně, tzn. snídaně je servírována na talíři každému jednomu klientovi, jídlo ani nápoje si zpravidla není možné přidat.

Island – večeře:

V ubytovnách je obsaženo zpravidla hlavní jídlo o jednom chodu a dezert, součástí ceny večeře není jakékoliv pití (klient si případně hradí na místě sám). Místo dezertu však může být v ceně polévka. Večeře v hotelech bývají často formou švédských stolů nebo jsou servírované o dvou chodech – v ceně je často zahrnuta i káva, čaj, voda a džus.

IRSKO

V našich zájezdech se snažíme nabídnout různé kategorie ubytování tak, abychom uspokojili všechny zájemce o poznávání této malebné země. Kvalita hotelů a pensionů v Irsku je velmi vysoká a irské snídaně jsou vyhlášené. Ubytování v ubytovnách je méně komfortní, ale stále velmi populární. Nejjednodušší, ale jistě také nejromantičtější formou je pak stanování ve vlastním stanu v kempu.

Irsko – UBYTOVNY

Budovy s pokoji. Rekreační objekty jsou dřevěné, zděné nebo panelové, přízemní i vícepatrové. Pokoje jsou převážně pro 4 osoby, které spí na dvou palandách. Některé ubytovny mají pokoje pro 6 osob (až 3 palandy). V některých ubytovnách jsou pokoje vybaveny sprchou a WC, v některých jsou sprchy a někdy i WC společné pro více pokojů na chodbě. Zpravidla se nabízí možnost kontinentálních snídaní, které se skládají většinou jen s toastů, másla, marmelády, čaje nebo kávy, někdy také ovocného džusu, jogurtu a cereálií. Pro přípravu jídel slouží společné kuchyňky, které jsou většinou vybaveny základním nádobím. Doporučujeme vozit si vlastní ostrý nůž, příbor a hrnek. Deky i povlečení jsou u našeho zájezdu ceně pobytu.

Irsko – HOTELY

U našich zájezdů využíváme rodinné a stylově zařízené i moderní a zrenovované hotely. Pokoje jsou dvoulůžkové se sprchou a WC na pokoji. Ve společné jídelně nebo restauraci se podává bohatá snídaně, zpravidla formou bufetu. Některé hotely také nabízejí možnost dokoupení večeří.