Možnosti dopravy
- autobusem
Možnosti stravování
- polopenze
Program
1. den: Ranní odjezd ČR, průjezd Polskem, večerní příjezd do Bieszczad, ubytování v hotelu na okraji Bieszczad, večeře.
2. den: Autobusem se přesuneme do vesnice SMEREK, odkud zahájíme výstup na nejzápadnější z Bieszczadských polonin – poloninu WETLÍNSKOU. Od vrcholu Smerek (1 222 m) si budeme užívat příjemného hřebene s báječnými rozhledy. Z Hasiakowi skály sestoupíme kolem turistické útulny Puchatka k autobusu do vsi BEREHY GORNE. Návrat na ubytování.
3. den: Z hotelu vyrazíme tentokrát na nejvýchodnější masiv Bieszczad s nejvyšším vrcholem TARNICA (1 346 m). V první části vystoupáme na Bukowé Berdo apo podkově hor dojdeme až na nejvyšší štít polských Bieszczad. Otevře se nám výhled na hřebeny hor, především daleko do území bývalé Podkarpatské Rusi. Stejnou cestou se vrátíme zpět.
4. den: Odpočinkový den vyplníme výletem úzkokolejkou do údolí říčky SOLINKA. Ráno se autobusem přesuneme do městečka CISNA a vláček nás vyveze do nitra Bieszczadských lesů, na samotnou hranici se Slovenskem. Pak silničkou dojedeme na území dříve obývané Lemky, k dřevěnému kostelíku z roku 1803 ve vesnici TURZAŇSK (UNESCO). Ve zbytku dne se vypravíme autobusem do SANOKU, se známým skanzenem. Po prohlídce skanzenu věnovaného lidovému stavitelství Bojků a Lemků, navštívíme i město s hradem v gotickém stylu, posedíme na lavičce u památníku dobrého vojáka Švejka. Poté autobusem zpět na ubytování.
5. den: Celodenní pěší túra k trojmezí, na vrchol KREMENEC (1 221 m). Ze sedla Przelecz Wiznianski vystoupáme na vrchol WIELKA RAWKA (1 302 m) s výhledy na bieszczadské poloniny a do Podkarpatské Rusi. Podél polsko-ukrajinské hranice dojdeme k trojmezí. Přes hřeben DZIAL sestoupíme do WETLINY. Autobusem zpět na ubytování.
6. den: Poslední turistický den nás čeká malebná polonina CARYNSKÁ. Nejkratší z hřebenových túr si rozhledy akrásou v ničem nezadá se všemi předchozími. Určitě nám tento den zbyde čas prohlédnout si idřevěný kostelík sv. Michala Archanděla z 18. století ve SMOLNIKU (UNESCO).
7. den: Po snídani odjezd, průjezd Polskem, večerní návrat do ČR.
Úvod:
Polské Bieszczady mají mnoho nej – jde o nejjižnější část Polska, kterou její řídké osídlení řadí k místům s nejmenším světelným znečištěním v Evropě. Poloniny polských Bieszczad (UNESCO) jsou nejzápadnější z Karpatských polonin a jejich nevelká výška (nejvyšší hora Tarnica měří 1 346 m) jim nic neubírá na jejich malebnosti a výhledy z nich nám dávají nahlédnout až na hřebeny bývalé Podkarpatské Rusi a Slovenska. Zatímco dnes opuštěný kraj skýtá útočiště největším dravcům, v nedávné minulosti byl domovem Rusínů. Národy Lemků a Bojků po sobě zanechali nejen jedinečné dřevěné kostelíky, ale i zbytky opuštěných vesnic a tajemné hřbitovy skryté v lesích. Kraj křižuje železnice, kterou sledoval Švejk cestou na frontu, i funkční úzkokolejka. Zájezd je zcela bez nočních přejezdů!
Poznámka I:
Praha – Hradec Králové – Pardubice – Olomouc – svoz Brno – svoz Plzeň Svozy do jednotlivých nástupních míst jsou zajišťovány formou proplacení jízdného 2. třídy vlaku nebo autobusu do nejbližšího nástupního místa.
Cena zahrnuje:
Doprava klimatizovaným autobusem, 6× nocleh v ***horském hotelu s polopenzí, vedoucí zájezdu, informační materiály.
Cena nezahrnuje:
Vše ostatní, co není uvedeno v odstavci „Cena zahrnuje“.
Příplatky:
1lůžkový pokoj 5 900 Kč, pojištění léčebných výloh v zahraničí včetně storna zájezdu 525Kč.
Ubytování:
6× nocleh v *** horském hotelu.
Stravování:
Polopenze.