Peru, Bolívie, Amazonie

č. zájezdu: 270097/72
od96 287,-/osoba
-27%sleva
Peru, Bolívie, Amazonie - Poznávací zájezdy

Peru, Bolívie, Amazonie

Země: Bolívie


Stravování: snídaně
Doprava: letecky

Typ zájezdu: Poznávací zájezdy

Termíny: Červenec - Duben

Délka pobytu: 17 dnů


Možnosti dopravy

 • letecky

Možnosti stravování

 • snídaně

Popis:

Objevte tajuplnou Jižní Ameriku, která je spjata nejen s latinskoamerickým temperamentem, ale i s indiánskou kulturou a zvyky! Přidanou hodnotou tohoto nezapomenutelného zájezdu pak budou i přírodní skvosty v Peru, zasněžené sopky Bolívie, Cuzco, Machu Picchu nebo dobrodružství uprostřed Amazonského pralesa! To vše vám zajistí neopakovatelnou dovolenou plnou intenzivních zážitků.

 • Machu Picchu, Titicaca, Nazca
 • kultura Inků v Peru
 • příjemné 3* a 4* hotely
 • renomovaní průvodci a Amazonský prales

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, přelet Cuzco – Puerto Maldonado, přelet Puerto Maldonado – Lima, ubytování ve 3* a 4* hotelech ve dvoulůžkových pokojích se snídaní, ubytování v pralese 2 noci s plnou penzí v 4* lodge, kompletní dopravu autobusem a mikrobusy, vstupné a vláček na Machu Picchu, loďku na Islas Ballestas a jezero Titicaca, plavbu po řece Tampobata, průvodce (návštěvu Amazonského pralesa organizujeme s místním anglicky  hovořícím průvodcem), letištní transfery, všechny hraniční poplatky, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, fakultativní výlety

Ubytování:

Lima – Hotel Girasoles***, 1 + 1 noc

Program:

1. den: Odlet do Jižní Ameriky

LIMA

Odlet z Evropy kvalitními leteckými společnostmi.

2. den: Francisco Pizzaro a první caviche

LIMA – PISCO

„Bienvenidos al Peru!“ (překlad – „Vítejte v Peru!“) Přílet do Limy, které se také přezdívá „Město králů“. Většina turistů toto město z neznámých důvodů raději obchází (což je velká škoda), my se však do jeho historie a života ponoříme důkladně. Společně objevíme kouzlo bývalé metropole španělského místokrálovství v Jižní Americe, která platí i za centrum Nového světa. Právě odsud vyráželi španělští conquistadoři na další výpravy směrem na jih kontinentu. A my pochopíme už během prvních kroků překrásným koloniálním centrem, proč se Limě také říká „Město balkonů“. Jsou jich tu stovky, a některé z nich představují opravdové umělecké skvosty – ručně vyřezávané. Naší prohlídku ale oficiálně zahájíme v klášteře San Francisco, jenž patří k nejkrásnějším v Novém světě, a to hlavně díky originálním i zachovaným kachličkám „azulejos“. Kdekdo z nás bude mít náhle pocit, že se nachází v kouzelné Andalusii. Španělé sem totiž přivezli kromě své kultury i ony autentické dlaždice azulejos.

Až se pokocháme fascinujícím klášterem se španělským nádechem, vydáme se také do tajemných katakomb, které patří k nejzachovalejším na kontinentu. Opomenout ale nemůžeme v nedalekém parku i prohlídku sochy, jež vyobrazuje významného dobyvatele Francisca Pizarra. Z tohoto místa budeme mít ovšem i skvělý výhled na rozsáhlou čtvrť chudých, tzv. „Pueblos Jove“. Lima je totiž učiněným kontrastem bohatých a chudých čtvrtí. Zde si třeba zodpovíme, proč jich je tolik a kdy vznikly. A pak vyrazíme klikatými uličkami Limy dál, než dojdeme k nejstarší univerzitě v Novém světě, známé jako Universidad San Marcos. Mezi její absolventy patří ku příkladu známý představitel avantgardy César Vallejo nebo držitel Nobelovy ceny Mario Vargas Llosa. 

Při obdivování historického „srdce“ Limy ale mnohým z nás vyprahne, proto bude naší další zastávkou obchůdek či stánek s čerstvými ovocnými šťávami, které místní prodávají za pár soles. Zdárně osvěženi však pokročíme a náhle se ocitneme na náměstí Plaza San Martín. V tomto místě si například vysvětlíme, kdo to byl onen známý Libertador („Osvoboditel“), a proč má uprostřed náměstí sochu. Magické náměstí Plaza San Martín si ostatně mnozí z nás zamilují nejen pro úžasnou atmosféru a historii, ale i pro republikové budovy z 19. století. Jeho kouzlo nás pohltí zejména večer po setmění, třeba s chutným peruánským drinkem v ruce! Kdo vyzkouší lahodný koktejl Pisco sour? 

Naše objevování ale zdaleka nekončí! Po obchodní ulici Jirón de la Unión se opět přesuneme do koloniálního centra a ocitneme se záhy na nejznámějším náměstí zvaném Plaza Mayor. Zde se budeme kochat palmami, prezidentským palácem nebo i katedrálou, v níž jsou uloženy ostatky Francisca Pizarra, pokořitele říše Inků a prvního místokrále. Donedávna se zde nacházela i jeho socha. A pak nás čeká chutný oběd v TOP restauraci, doslova pár metrů od náměstí! Zají­mavost: Málok­do ví, že peruánská kuchyně patří k těm nejlepším na světě, a že samotné Peru získalo několikrát za sebou ocenění TOP gastronomická destinace světa!

Teď už ale zpět k lahodnému obědu. Dobrotami se to bude jen hemžit! K ochutnávce se nabídne například „peruánské sushi“ Ceviche (marinované ryby v limetkové nálevu) nebo například typické jídlo Lomo saltado (smažené maso se zeleninou). Hlad v Peru nás zkrátka nezastihne, to si můžeme být jistí. Za nedlouho totiž ochutnáme další kulinářský skvost! Ještě předtím se ale musíme přesunout. Odpoledne tedy zamíříme skrz pouštní krajinu až na jihovýchod země, konkrétně po známé dálnici Panamericana. Během cesty pak dojde na onu avizovanou ochutnávkovou zastávku – tentokrát nás čeká nejznámější rychlý pokrm Jižní Ameriky zvaný Empanadas. To jsou vlastně jakési kapsy plněné masem, šunkou, sýrem a dalšími lahůdkami. Zdárně občerstveni nakonec nasedneme zpět do autobusu a za tmy dojedeme k městečku Paracas. Před námi je poslední drink dne a následně odpočinek v posteli. 

3. den: Malé Galapágy a tajemné obrazce v poušti

ISLAS BALLESTAS – NAZCA

Další den se probudíme v nejkrásnějším hotelu z celé oblasti, který současně nabídne i bezkonkurenční výhled na Tichý oceán. Obklopeni peruánskou pouští se budeme cítit jako ve zcela jiném světě. Před námi však budou ještě výjimečnější zážitky! Vydáme se totiž na místo, jenž navštíví minimum turistů. Nedaleko poloostrova Paracas, kde kdysi žila stejnojmenná předkolumbovská kultura, se nacházejí ostrovy Islas Ballestas. A my je společně navštívíme! Díky jedinečné fauně a flóře jsou též nazývané jako Malé Galapágy. Zde budeme moct spatřit zdaleka největší koncentraci mořských ptáků v rámci pobřeží Jižní Ameriky. Při troše štěstí uvidíme pelikána peruánského, tereje guánového i kormorána červenoploutvého. Do objektivů nám ale zapózují třeba i ​​lachtani a tuleni. 

A protože budeme ubytovaní v hotelu nedaleko přístavu, dopřejeme si rovněž unikátní a nezapomenutelný výlet na lodi. Při plavbě si například vysvětlíme, jak to vlastně bylo s pacifickou válkou, a jak souvisela právě s touto oblastí. Příčiny války jsme měli ostatně možnost pocítit už na ostrovech, a tak si o tom řekneme víc. Následně ale všichni nastoupíme kolem poledne do autobusu a přepravíme se do legendárního Nazca. V tomto městě se nachází jedno z největších tajemství Jižní Ameriky – záhadné linie a obrazce Nazca v pobřežní poušti. Díla málo známé stejnojmenné kultury vznikla před dvěma tisíci lety a jejich význam se dodnes nepodařilo uspokojivě objasnit. 

Každý z nás může polemizovat, jak to ve skutečnosti s těmi obrazci bylo, všichni se však zanedlouho přesvědčíme o tom, že nejkrásnější pohled na ně je z ptačí perspektivy. Jakmile totiž dojedeme do města Nazca, čeká nás ještě přejezd na místní letiště Maria Reiche (německá archeoložka, která zasvětila svůj život zkoumání obrazců Nazca), odkud mohou zájemci přeletět malým letadlem přes rozhlehlé abstraktní obrazce (fakultativně – doporučujeme). Kdo v nich uvidí psa, opici či kosmonauta? A nakonec se unavení ale nadšení přepravíme do hotelu v centru města Nazca, kde se také ubytujeme. Ti, kteří budou mít zbytky sil a dostanou hlad, si mohou krom jiného dopřát večeři ve výborné peruánské restauraci v pěší dostupnosti od hotelu – doporučujeme!

4. den: Známá Panamericana, Tichý oceán a postupné stoupání do bílého města

NAZCA – AREQUIPA  

Noc strávená na náhorní plošině v peruánské poušti je za námi. Kdekdo z nás ještě vzpomíná na úžasný doplňkový zážitek z přeletu nad obrazci (který si vždy objedná téměř 100 % klientů). S brzkými ranními hodinami však vyrazíme za dalším dobrodružstvím do Arequipy, která je největším městem oblasti a zároveň druhým největším městem Peru. Záhodné bude nastartovat především fotoaparáty, neboť se dostaneme do extrémně fotogenické lokality! Naše cesta povede z náhorní plošiny opět na pobřeží Tichého oceánu, odkud budeme pokračovat po známé Panamericane, což je autostráda spojující po pobřeží celou Jižní Ameriku, od Kolumbie až po Chile. 

Po cestě se samozřejmě nezapomeneme zastavit na pláži, kde budeme úplně sami. Tento neuvěřitelný pocit volnosti musí zažít každý! Možná se dokonce najde i pár odvážlivců, kteří se při té příležitosti smočí v oceánských vlnách! Ti, co dají přednost odpočinku, si pak zajdou na pivo Cusqueña a užijí si skvostné výhledy na oceán. Nakonec ale všichni nastoupíme opět do autobusu a vydáme se podél vod k cíli. Míjet budeme pravděpodobně i desítky kamionů, které se přesouvají mezi Chile, Arequipou a Limou. Naše cesta se také občas stočí více do vnitrozemí a projedeme serpentinami doslova vysekanými ve skále. Z čeho tu lidé žijí? Co se tu pěstuje? Řekneme si více. 

V podvečer se odkloníme od pobřeží a začneme stoupat na sever, do Arequipy. Z úrovně oceánu (0 m) „vyšplháme“ postupně do výšky 2 335 metrů, což zhruba odpovídá výšce slovenských Tater. Ubytování máme zajištěné v samotném centru města, tedy na velmi strategickém místě. I přesto, že mnozí z nás budou unavení, hned spát nejspíš nepůjdeme. Kdekoho totiž zaujme pohled na osvětlené hlavní náměstí Plaza de Armas, které patří k těm nejkrásnějším na světě! Budeme se cítit jako v pohádce. 

5. den: Bílé město pod třemi sopkami a Dáma z Ampato

AREQUIPA

S dalším novým dnem nás čeká fascinující prohlídka „Bílého města“ Arequipa, které platí za 2. největšího město Peru. Usazené je mezi sopkami El Misti, Pichu Pichu a Chachani. Najdeme jej ovšem i v seznamech UNESCO! Mnohým z nás bude tohle místo připomínat známá španělská města. Zajíma­vost: Během nadvlády Španělů bývala Arequipa nazývaná jako – La ciudad muy leal (Věrné město), v revolučním 19. století se stala ohniskem odboje a ve 20. století centrem umělců a spisovatelů. 

Poznávací výlet tedy započneme na centrálním náměstí Plaza de Armas. Zde bude na první pohled vidno, odkud vznikla přezdívka „Bílé město“. Při budování centra Arequipy totiž místní použili bílou sopečnou horninu, jež se těží v okolí města Sillar. Dostatečně oslněni ale pokračujeme dál k místnímu tržišti San Camillo, kde budeme pravděpodobně jedinými turisty. Kolem spatříme skutečný život místních, kteří si vyřizují své klasické denní nákupy. Místo však nabídne svou otevřenou náruč i našim nevšedním nákupům! Zastavíme se například v uličce s nekonečným množstvím klobouků. Arequipa, jakožto i celá oblast jižního Peru, se těší z dostatku slunečních paprsků. Proto se stal právě klobouk symbolem celé této oblasti. Koupíme si „Panamák“ nebo snad „Western“? 

S intenzivním sluncem však dostane kdekdo z nás chuť na osvěžující čerstvou šťávu z ovoce. Tu dokonce místní prodejci připraví přímo před námi. Po krátké občerstvovací přestávce se ale přesouváme dál. Čeká nás totiž prohlídka známé Juanity, které se také říká „Dáma z Ampata“. Oč konkrétně jde? Je to nejzachovalejší mumie Jižní Ameriky, kterou magazín Time vybral mezi TOP 10 objevů. Všichni budeme fascinováni! 

Pak se čas nachýlí k obědu, a tak si dopřejeme skutečnou perličku – najíme se v restauraci s výhledem na celé náměstí. CK v lokalitě již dobře znají, proto zasedneme k těm nejlepším stolům! Za ochutnávku rozhodně stojí pokrm zvaný Rocoto relleno, což je místní specialita připomínající naši plněnou papriku (rocoto je druh papriky). Jídlo mile překvapí svou mírnou pikantností, ohnivý dech však spláchneme třeba peruánským pivem Arequipeña (v překladu „Dívka z Arequipy“) – následný pivní souboj Arequipeña versus Cusqueña může začít! 

Dostatečně nasyceni peruánskými dobrotami se následně vydáme do hor, kde budeme moct pozorovat zvyšující se koncentraci alpak a lam, stejně tak produktů z nich vyrobených. Po příjezdu na další kýžené místo dostaneme volný prostor nejen na první nákupy. CK doporučuje zájemcům také návštěvu unikátního ženského kláštera Montasterio Santa Catalina, který je doslova městem ve městě – rozprostírá se totiž na ploše o rozloze více jak 20 tisíc m2! Je to dechberoucí podívaná! S blížícím se večerem však začneme přemýšlet nad tím, co dobrého zakousneme k večeři v centru Arequipy. Dopo­ručení: Pokud jste opravdoví gurmáni, CK vám zajistí rezervaci stolu například v restauraci Chicha. Její majitel Gastón Acurio je světoznámým peruánským šéfkuchařem, TOP gurmánský zážitek je zde tedy garantovaný. Zamilujte se do tohoto okouzlujícího města stejně tak, jako se do něj zamilovali průvodci!

6. den: Nejvýše položené splavné jezero světa

AREQUIPA – JAZERO TITICACA

Ráno bude opět ve znamení přesunu. Znovu tedy vystoupáme do výšin. I když Arequipu budeme opouštět opravdu neradi, čeká nás ještě mnoho dalších skvělých zážitků. Po přejezdu majestátních And se před námi jako první rozprostře „kolébka“ významné andské civilizace – jezero Titicaca. Náramnou podívanou ovšem velmi brzy vystřídá ještě daleko úchvatnější místo. Za ním se vydáme na sever, přičemž za sebou pomalu a jistě necháme pouštní Peru, o kterém většina lidí ani netuší. My jej však také projdeme a „ulovíme“ unikátní záběry. A pak se konečně ocitneme v cíli – uvítá nás Národní přírodní rezervace Salinas, kde budeme moct spatřit tzv. vikuňu. Tento druh lamy žije ve vysokých nadmořských výškách (až 4 000 m. n. m. i výše) a z dálky bude kdekomu připomínat naši srnku. Zajíma­vost: Víte, jaký je rozdíl mezi vikuňou, alpakou a lamou? Naši průvodci vám vše trpělivě vysvětlí, a rázem každý tato zvířata bez problémů rozezná. Zároveň se dozvíte, která vlna je nejlepší na šál či svetr. Ostatně, odejít z Peru bez svetru s lamou by byl hřích! Pořídíte si nějaký?

Při našem horském putování se dokonce dostaneme až do nejvyššího bodu, který se nachází ve výšce 4 550 metrů nad mořem! Postupně ale začneme scházet dolů. Závratnou nadmořskou výšku kdekdo z nás mírně pocítí, průvodce však předá rady, jak se s ní bez problémů vypořádat (klienti CK to pokaždé zvládnou bez obtíží). Jakmile se dostaneme o trochu níž, budeme míjet město Juliaca, které je největší v oblasti a má poněkud nelichotivou přezdívkou „Nejodpornější město Peru“. 

Naše cesta ovšem povede dál, do Puna – největšího peruánského města na břehu jezera. Zde se vydáme přímo do přístavu, abychom navštívili unikátní plovoucí ostrovy vyrobené z rákosu totora. Na těch dosud žije pár potomků pomalu mizející původní generace indiánů. Mnozí z nás se k nim budou chtít nějakým způsobem „přiblížit“, a tak se zaposlouchají do zvláštního indiánského jazyka Aymara, a naučí se alespoň základní pozdrav nebo uctivý dotaz „Jak se máte?“ („Kamisaraki?“) A na závěr nám průvodce také vysvětlí, jak se takový plovoucí ostrov poskládá, a kam že vlastně chodí mladí, pokud chtějí mít soukromí jen pro sebe.

Naprosto uchváceni původní indiánskou kulturou se zaměříme i na okolní krajinu, která s sebou přinese úžasně fotogenická místa! Fotoaparáty do pohotovosti! Pak se ale začne stmívat a od jezera postupně ochlazovat – to bude ten pravý čas k návratu do přístavu a k následnému přesunu do hotelu. Nebudeme to mít ovšem daleko, neboť ubytování je zajištěné v centru. Dopo­ručení: Přemýš­líte nad tím, jaký nápoj si dát na zahřátí? Zkuste třeba čaj z koky, který zde podávají v každém hotelu. K večeři pak můžete zvolit ku příkladu chutnou rybu s názvem Trucha (čti truc – pstruh) z jezera Titicaca! A co takhle jedna romantická procházka po jídle kolem hotelu? Příjemná, téměř přímořská atmosféra města Puno vás dokonale ukolébá ke spánku.

7. den: Nejindiánštější země Jižní Ameriky

PUNO – LA PAZ

Další den (v časných ranních hodinách) dáme městu Puno sbohem, s jezerem se však nebudeme zdaleka loučit! Naše cesta do Bolívie totiž povede právě kolem něj. Nejprve mineme peruánský venkov, cihlové domy bez omítky či všudypřítomné nápisy z minulých nebo následujících voleb. A pak to přijde – naše první zastavení na vyhlídce Mirador, odkud se pokocháme nejen jezerem Titicaca v celé své kráse, ale i neskutečnými panoramaty kolem. Doporu­čení: K jezeru Titicaca si mohou vzít věční otužilci plavky a ručník! Teplota vody se zde pohybuje kolem 9 °C, a tak nic nebrání tomu, dát si i pár temp. Téměř v každé skupině se najde alespoň jeden odvážlivec! A nebojte se, na zahřátí budeme mít s sebou peruánský destilát Pisco!

Kolem nejvýše položeného splavného jezera světa se nakonec přesuneme k hraničnímu přechodu v městečku Desaguadero, které získalo název podle řeky kopírující samotnou hranici. Tato řeka je zároveň jediným odtokem z jezera. Jakmile se dostaneme na místo, vystoupíme z autobusu a se zavazadly nám pomohou místní usměvaví mládenci pomocí speciálně upravených nákladních kol (za pár soles, samozřejmě). Následně peruánskou měnu ve směnárně vyměníme za tu bolívijskou zvanou boliviano a dořešíme i zbylé administrativní věci. Dříve bylo čekání na hranicích dlouhé, dnes už to jde rychleji, a tak se po nějaké té chvíli konečně vydáme na cestu do Bolívie. Během cestování se však nezapomeneme zastavit v Tiwanaku, kde si budeme moct prohlédnout nejdůležitější archeologickou lokalitu a nejvýznamnější památku předkolumbovských indiánských kultur v Bolívii (prohlídka již v ceně). Zají­mavost: Věřili byste, že až sem sahalo jezero Titicaca? 

V městečku Tiwanaku ovšem stihneme i chutný oběd a dostatečně nasyceni se opět vydáme na cestu. Naším cílem totiž bude nejvýše položené hlavní město na světě zvané La Paz. Jak se budeme přibližovat, řekneme si třeba, kdo to vlastně býval Evo Morales – ten je s touto lokalitou silně spjat. Následně projedeme předměstím El Alto, jenž je domovem mnohem většího množství obyvatel, než které má samotné hlavní město, pokocháme se četnými cihlovými domy, a nakonec se před námi rozprostře tolik očekávaný La Paz. Tohle město ležící v údolí nás zcela uchvátí. A to nejen pro monumentální panoramata zasněžených vrcholků hor! La Paz zkrátka patří mezi nejkrásnější města světa a my ho další den důkladně poznáme. Ke konci dne nás už ale čeká pouze přesun do luxusního hotelu nedaleko centra, odkud budeme mít překrásný výhled na celé město. Zde pocítíme, že nadmořská výška už nám téměř nedělá problém, a někteří z nás si na zahřátí před spaním dopřejí i čaj z koky. 

8. den: Nejvýše položené hlavní město na světě

LA PAZ

Naše další ráno bude patřit pohledům na úžasný La Paz. Čeká nás dobrodružné poznávání jeho zajímavých zákoutí. Propleteme se tedy klikatými cestami a začneme v uličce čarodějnic – Mercado de las Brujas, kde místní prodávají nejen výrobky z koky, ale i různé rituální předměty. Najdeme tu však i produkty z vlny alpaky a baby alpaky. Prostor na nákupy nás jistě nemine, o to nemusíme mít obavy. Nákupní horečku pak vystřídá návštěva místa, kde La Paz vznikl. Konkrétně tedy zamíříme na náměstí San Francisco. Zde si například vysvětlíme, proč město dostalo název „La Paz“, který v překladu znamená „mír“. Obohaceni dalšími historickými vědomosti se následně vydáme za dalšími památkami. Svou návštěvou poctíme též místní oslnivou katedrálu, klášter nebo moderní tržnici. Ve městě La Paz se vyskytuje celé spektrum různých budov. 

Při procházce městem budeme vnímat všudypřítomný chaos, a to hlavně při přecházení přes silnici. Ani to však neubírá tomuto místu na kráse. Náš výlet má ovšem pokračování, tudíž se přesuneme skrz nejrušnější ulici města a pomalu vystoupáme k náměstí Murillo. Mnohé z nás bude jistě zajímat socha uprostřed – průvodce nám detailně vysvětlí, o koho vlastně jde. Posléze se ale vydáme ke „Spálenému paláci“ – Palacio Quemado, který několikrát vyhořel (naposledy v roce 1875 téměř do základů). Možná o to větší kouzlo dneska má. Uchváceni místní kulturou budeme nasávat výjimečnou atmosféru, kterou dokreslí všudypřítomní indiáni s typickými malými klobouky. 

Zájemci se pak budou moct svézt dokonce i lanovkou! La Paz mimochodem disponuje ultramoderními lanovkami, které jsou ideální do hornatého terénu města. Zdejší lanovkový systém je dokonce nejdelší na světě! Zajíma­vost:Pouze ve městě La Paz tvoří lanovky nosný systém veřejné dopravy! Tohle místo je zkrátka samé překvapení. Budeme v úžasu! Zážitky ale zdaleka nekončí! Ti nejodvážnější si totiž z Bolívie odvezou také trochu toho adrenalinového dobrodružství. Kdo se přesvědčí a absolvuje šedesátikilometrový sjezd na kole z výšky 4 700 m. n. m. do výšky 1 200 m. n. m.? Po takovém prožitku kdekomu vyhládne! Nakonec si tedy všichni zajdeme na večeři s výhledem na celé město. Dokonalý závěr dne je před námi. Ve městě, které bylo zařazeno mezi sedm novodobých městských divů světa, strávíme další noc. Průvodci tuto lokalitu milují – zamilujeme se i my!

9. den: Zemí indiánů

LA PAZ-CUZCO

Předchozí den jsme zodpovědně prozkoumali okouzlující La Paz. Plni dojmů však pokračujeme dál, čeká nás totiž celodenní přesun do města Cuzco. Vyrazíme v brzkých ranních hodinách, abychom se na hranice dostali včas. Nejprve projedeme náhorní plošinou Altiplano, která se rozprostírá mezi Peru a Bolívií. Ta je hned po tibetské druhou nejrozsáhlejší náhorní plošinou na světě. Poté se dostaneme do města Desaguadero – stále bude časně ráno. Zde přejdeme pěšky přes hranici a své poslední bolivianos vyměníme zpět na peruánské soles (pokud jsme je všechny neutratili předchozí večer za bolivijské pivo Paceňa). 

A pak už jen nastoupíme na autobus a vyrazíme směr severozápad. Ani na jídlo však nezapomeneme. Zájemci budou moct po cestě ochutnat dokonce lahodný hamburger z alpaky! Už po prvních kilometrech si ovšem povšimneme, že se okolní krajina značně promění. Pouště z jižního Peru totiž vystřídají zelené scenérie a louky s pasoucími se lamami, alpakami či ovcemi. Následně se přiblížíme k nejvyššímu bodu našeho přesunu, kterým bude průsmyk La Raya. Ocitneme se v úctyhodné výšce 4 335 m. n. m. Byla by škoda, nezvěcnit se zde na fotografii s informační cedulí! Kolem se pak budeme kochat až pětitisícovými vrcholky nebo několika peruánskými indiány stojícími ve svých stáncích. Mineme však i fascinující peruánská městečka a spatříme též život jejich indiánských obyvatel. O těch si řekneme daleko více. Dozvíme se například, jaké mají postavení ve společnosti a co je trápí nejvíce.

Naše cesta do Cuzca bude ubíhat poměrně rychle. Autobus se proplete vcelku rovinatým povrchem a se setměním se přiblíží k cíli. Před námi se zanedlouho zjeví v celé své kráse hlavní město říše Inků, které je rozložené po okolních údolích. Zají­mavost: V Cuz­cu si kdysi dávno vytvořili Španělé základnu pro své další objevy. Konečně dojedeme na místo! Zastavíme v centru města, kde máme zajištěné ubytování. Čeká na nás hotel v koloniálním stylu, jenž stojí coby kamenem dohodil od hlavního náměstí Plaza Mayor. Další intenzivní den je za námi. Je až neuvěřitelné, že se opět nacházíme na jiném dechberoucím místě. Doporu­čení: Milovní­ci luxusu si mohou objednat prémiový boutique hotel JW Marriot El Convento, který je umístěn v historické budově kláštera z 16. století. Ten krom jiného získal ocenění World Travel Awards 2018 v kategorii Nejlepší hotel kulturního dědictví! 

10. den: Impérium Inků

CUZCO

Vítá nás Cuzco, město, jehož název se překládá jako „Pupek světa“. V tento den si užijeme dokonalou prohlídku bývalého impéria Inků a největší indiánské říše, která se zrodila na americkém kontinentu! Právě tady se nacházejí nejkrásnější pozůstatky staveb, jež nám Inkové zanechali. Prohlédneme si ku příkladu čtyři nejznámější z nich – Cuatro Ruinas (Čtyři ruiny) – tato prohlídka je v ceně zájezdu. Naše zážitková „jízda“ ovšem začne v převýšení asi 200 metrů nad městem, konkrétně na pevnosti Sacsayhuaman. Jedná se o majestátní stavbu, o níž Španělé prohlásili, že musí být dílem ďábla. No, posoudíme sami. 

Při výletování se naskytne také příležitost, vyfotit se s živou lamou! Zájemci si musí dát ovšem pozor, aby nebyli popliváni. Takto se totiž tato na první pohled roztomilá zvířata brání, pokud se cítí v ohrožení. Čas kvapí, proto s lamím selfie pokračujeme dál. Následně tedy prozkoumáme posvátný chrám Qenqo, jenž byl vytesán z vápencové skály a obsáhne dokonce i jeskyně a tunely. Zde některým z nás trochu vyhládne, proto se přesuneme pro něco malého „na zub“. Ti nejmlsnější si dopřejí třeba chocolate con queso (čti čoklo kon keso), což je velice netradiční forma „horké čokolády“. Tu místní obvykle konzumují s kukuřičným pečivem a ovčím nebo jiným sýrem, který v nápoji nechají rozpustit. 

Po zajímavém občerstvení míříme opět za zážitky! Dále se tedy vydáme ke spirituálním lázním Tambo Machay, kam údajně vládce Inca přicházel s celým svým doprovodem pro rady od Bohů – a to zejména při problémech souvisejících s říší. Po prohlídce se ale zastavíme také v nedaleké červené pevnosti Puca Pucara, která střežila okolí, jakož i cestu do Cuzca. Odpoledne pak bude patřit kochání se historickým centrem Cuzca. Na každém rohu budeme obdivovat přímo mistrovskou stavební zručnost starých Inků a nakonec posoudíme, že náměstí Plaza Mayor (též Plaza de Armas) patří určitě k nejkrásnějším náměstím v Novém světě. 

Na náměstí ale nesmíme opomenout ani oslnivou krásu tamější katedrály s barokní koloniální fasádou, která je známá jako Iglesia de la Compañía de Jesús (Kostel Společnosti Ježíšovy)! Fascinováni ovšem budeme i stovkami okolních domů stojících na kopcích, jejichž světla po setmění připomenou kdekomu oblohu. S příchodem večera pak už jen usedneme příjemně unaveni k večeři v ověřené restauraci – doporučujeme ochutnat gurmánskou specialitu z And, tj. mořské prasátko Cuy. Garantujeme TOP gurmánský zážitek!

11. den: Jsme skoro tam!

CUZCO – AGUAS CALIENTES

Před námi je velmi dobrodružný a dlouho očekávaný zážitek! Kufry tedy necháme v hotelu a na záda nasadíme batohy. Na jednu noc opustíme Cuzco a vyrazíme směr Machu Picchu – bude to jeden z vrcholných okamžiků našeho putování. Přes údolí řeky Urubamba se přesuneme do města Ollantaytambo (možnost fakultativního výletu přes magické posvátné údolí Inků), kde započne naše bájná a velmi nezapomenutelná cesta vláčkem do městečka Machu Picchu Pueblo. Vlak je ostatně jediná možnost, jak se k Machu Picchu přepravit. Cestující na místě lístky nekoupí, my je však budeme mít zajištěné již několik dní předem.

Nakonec dorazíme do malebného městečka, které kdekomu připomene lyžařské středisko. Všude kolem nás se totiž budou tyčit vysoké skalní masivy. Oproti Cuzcu jsme sešli o více než tisíc výškových metrů, a tak se nám bude i lépe dýchat. V místě se dokonce naskytnou zájemcům léčivé termální prameny (plavky se budou hodit) – ostatně díky jejich zásobám se městu také říká „Aguas Calientes“. A pak už si jen dáme jednu skleničku před spaním, aby nám Pacha Mama (Matka Zem) druhý den zajistila pěkné počasí a pokusíme se usnout. Tam kdesi nad námi se ovšem tyčí Machu Picchu, které nám vzrušením téměř nedá spát! Fotoaparáty se budou následující ráno hodit – nesmíme tedy zapomenout na přípravy a pak vzhůru do říše snů. 

12. den: Machu Picchu – jeden ze sedmi novodobých divů světa

MACHU PICCHU – CUZCO

Dnes dospějeme k vyvrcholení naší cesty, ke slavnému MACHU PICCHU! Zapomenuté město Inků. Z hotelu vyrazíme brzy ráno. Pro aktivní zájemce je zde možnost pěšího výstupu po Incké stezce k samotným ruinám. Případně můžete zvolit pohodlnější alternativu a za malý příplatek se svézt autobusem (doporučujeme). Nezapomenutelné panorama se štítem hory Huayna Picchu v pozadí. Na fotografiích ho můžete vidět stokrát, ale pocitu, který zažijete, když ho uvidíte osobně, se to nevyrovná. Místo, kde na člověka dýchne energie dávné incké kultury a téměř se mu nechce věřit, v jak dobrém stavu je zachovalé. Proč nebylo nikdy dobyto? A k jakému účelu sloužilo? Na tyto otázky vám odpoví naši špičkoví průvodci.

Prohlídka, při které pořídíte desítky fotografií. Kdo dokáže nejlépe zachytit výraz pózující lamy? Odpoledne se vydáme vlakem zpět do Ollantaytamba a poté se přesuneme zpět do Cusca. Machu Picchu bylo vyhlášeno novodobým divem světa a věřte, že vás nezklame ani na vteřinu! Vyvrcholení zájezdu, jak má být.

13. den: Amazonský prales

CUZCO – PUERTO MALDONADO

Předchozí den byl plný intenzivních okamžiků, a tak budeme s ranním probuzením zpracovávat dechberoucí TOP prožitky. V dopoledních hodinách se však přesuneme dál. Čeká nás totiž odlet z Cuzca do malého pralesního města Puerto Maldonado. Po příletu ponecháme většinu věcí uložených v Puerto Maldonado a do lodge (pralesní chatky) si vezmeme jen nejpotřebnější věci. V přístavu se následně nalodíme na člun, kterým se poplavíme dolů po proudu řekou Tambopata (cesta potrvá cca 3 hodiny). Oběd pak absolvujeme velmi stylově ve člunu. Během plavby budeme mít příležitost spatřit některé druhy místní fauny, tj. například kajmany nebo největšího hlodavce světa – kapybaru. První velké zážitky jako z jiného světa plynule přejdou v noční výlet do pralesa a na závěr si užijeme večeři i noc v lodge (pralesní chatce). 

14. den: Pěší výprava k pralesní laguně

AMAZONIE

Probouzíme se uprostřed kouzelné džungle. Vydatně nasnídaní se tedy vydáme na pěší výpravu do vnitrozemí pralesa, odkud dojdeme až k pralesní laguně. Panenská příroda však nabídne i úchvatné pohledy na pestrou faunu (například opice, papoušky či prasátka pekari). Někteří z nás budou hledat dokonce také stopy jaguára. Místní průvodci nám k tomu všemu ukážou mnohé zajímavosti v pralese a rovněž pohovoří o neuvěřitelných vlastnostech některých stromů. Zážitky tím ale zdaleka neskončí. Následně se totiž poplavíme člunem po laguně a při pádlování uvidíme při troše štěstí hoacíny, volavky či dokonce anakondu! Na závěr nás čeká už jen návrat do lodge, oběd a odpočinek. Večer pak bude jako dělaný pro pozorování mladých kajmanů černých na březích řeky (mají kratší hlavu než krokodýl a jinak postavené zuby). Čas zde poplyne tak trochu jinak. Možná pomaleji, než jsme zvyklí. Nakonec si tedy dáme večeři a ulehneme ke spánku. 

15. den: Z džungle do hlavního města

Dobrodružná cesta se přiblíží pomalu a jistě ke svému konci. A tak se po toku řeky vrátíme zpět do Puerto Maldonado, kde na nás bude čekat odlet z letiště do Limy. Opouštíme kouzelný prales a zanedlouho se opět ocitneme v peruánské metropoli.

16. den: Přelet přes Atlantik

LIMA – EVROPA

Po příletu do Limy si užijeme ještě krátce poslední nákupy (toto je rezervní den pro špatné počasí v pralese) a pak vzhůru na transfer k letišti, odkud se přepravíme letadlem z Peru do své domoviny. 

17. den: Opět doma!

EVROPA

V tento den přiletíme zpět do Evropy. Exotické dobrodružství bude sice za námi, domů si ale dovezeme ty nejdobrodružnější zážitky, které rádi a s láskou nasdílíme s rodinou a přáteli. Peru, Bolívie, Amazonie - Poznávací zájezdyPeru, Bolívie, Amazonie - Poznávací zájezdyPeru, Bolívie, Amazonie - Poznávací zájezdyPeru, Bolívie, Amazonie - Poznávací zájezdy

Podobné zájezdy

Chile, Peru, Bolívie a Velikonoční ostrov

Chile, Peru, Bolívie a Velikonoční ostrov

Země: Bolívie

Typ: Poznávací zájezdy

Termíny: Srpen - Květen

Délka pobytu: 19 dnů

č. zájezdu: 465840/72
snídaně
letecky
od151 128,-/osoba
  -28%sleva
  Ekvádor, Galapágy, Peru, Bolívie

  Ekvádor, Galapágy, Peru, Bolívie

  Země: Bolívie

  Typ: Poznávací zájezdy

  Termíny: Červenec - Prosinec

  Délka pobytu: 21 dnů

  č. zájezdu: 465863/72
  snídaně
  letecky
  od175 912,-/osoba
   -12%sleva
   Chile, Peru, Bolívie

   Chile, Peru, Bolívie

   Země: Bolívie

   Typ: Poznávací zájezdy

   Termíny: Srpen - Květen

   Délka pobytu: 15 až 16 dnů

   č. zájezdu: 465711/72
   snídaně
   letecky
   od107 966,-/osoba
    -26%sleva

    Mohlo by vás zajímat:

    Poznávací zájezdy Itálie

    Poznávací zájezdy Itálie - široký výběr a skvělé ceny!

    Od vrcholků Alp až k jižnímu cípu Sicílie je Itálie skutečným důkazem toho, že svět je jeviště. Architekti a sochaři zde vytvořili bezpočet parků a zahrad. Příroda zde vykouzlila krajinný ráz s charakteristickými cypřiši, olivovníky, fíkovníky a řadami vinic v mnoha podobách. Vyzkoušet můžete oblíbené zájezdy autobusem i letecky do Benátek, poznávací zájezdy do Říma autobusem s mnoha odjezdovými místy a další úžasná místa Itálie.

    Poznávací zájezdy Turecko

    Pestrá a široká nabídka poznávacích zájezdů do Turecka

    Turecko se rozprostírá jak známo na poloostrově Malá Asie a svoji menší částí zasahuje do jihovýchodní Evropy na Balkánském poloostrově. Turecko má pod svoji kontrolou dva strategické průlivy Bospor a Dardanely, které se nacházejí mezi Černým a Středozemním mořem a tak je spojují.

    Poznávací zájezdy Last Minute 2023

    Poznávací zájezdy Last Minute - poznání za výhodné ceny!

    Poznávací zájezdy Last Minute umožňují každému, kdo rád a schutí objevuje nová místa, aby si na poslední chvíli vybral zajímavý zájezd, na zajímavá místa a za zajímavé peníze.

    Aktuálně

    12.6.2024

    Super Last Minute - letecký poznávací zájezd do Francie

    Objevte krásy Francie a Normanského ostrova Jersey na exkluzivním zájezdu s odletem z Prahy 30. června. Navštivte historická města jako Orléans, Mont St. Michel, St. Malo, a Paříž, a užijte si výlet lodí na Jersey. Cena zahrnuje leteckou dopravu, ubytování, snídaně, průvodce a další služby. Rezervujte již nyní za superlast cenu od 15 990 Kč!

    5.6.2024

    Fjordy a další klenoty Norska

    Poslední volná místa na červencový termín 2024! Sleva 2000 Kč pro osoby starší 55 let

    12.4.2024

    Sleva na poznávací zájezdy až 40%!

    Nabízíme mimořádné slevy na vaše oblíbené poznávací zájezdy plné zážitků do bezpečných zemí celého světa! 530 nových termínů, i na rok 2024 se slevami až 33% Upozornění: Aktuální slevy platí na prvních 4-6 míst na jednotlivé termíny zájezdů. Následně se slevy podstatně snižují.

    RSS, více aktualit