Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- snídaně
Popis zájezdu
Komfortní cesta, během které poznáte jižní i severní ostrov Nového Zélandu. Seznámíte se s domorodou kulturou Maorů, vyzkoušíte všechny možné adreanalinové sporty, z nichž většina vznikla na jižním ostrově a vydáte se po stopách míst, kde se natáčel Pán prstenů. Nebudou chybět ani národní parky či sopečné oblasti. Tuto dovolenou si budete pamatovat na vždy.
- nejvyšší hora severního a jižního ostrova, rozšířený program!
- nejlepší bílá vína na světě, jelení steaky, palačinky s kiwi a klokaní medailonky
- kompletní okruh jižním i severním ostrovem zakončený v Aucklandu
- maorská kultura, rugby, haka a pták kiwi
Program zájezdu
1. den: Odlet na druhý konec světa
Odlet z Evropy kvalitní leteckou společností.
2. den: Stále letíme
Stále jsme ve vzduchu.
3. den: Největší město jižního ostrova
CHRISTCHURCH
Přílet do CHRISTCHURCH, největšího města Jižního ostrova. Postupná aklimatizace na jižní polokouli a prohlídka města. V roce 2011 město zasáhlo více zemětřesení a dnes se opět probouzí jako nejkulturnější město Jižního ostrova. Centrum bylo postiženo zemětřeseními v září 2010 a v únoru 2011. Při druhém padla většina budov a město tak získalo nové panorama. Středem města je náměstí Church square, kde stojí katedrála anglikánské církve. Momentálně je v rekonstrukci po soudních sporech o její demolic. Rekonstrukční práce začaly v polovině roku 2019. Náměstí samo o sobě je centrem a koná se zde několik akcí. Worcester street spojuje toto náměstí s botanickou zahradou, při níž se nachází i muzeum. Město se vzpamatovává z nejhoršího a neustále se buduje. Po zemětřesení v roce 2011 byla většina obchodů, bank a jiných veřejných zařízení nahrazena provozovnami z lodních kontejnerů s názvem Restart. Na tomto místě již dnes stojí opět nové budovy a život se pohnul dál. My navštívíme v rámci procházky po městě ty nejdůležitější památky. Christchurch je výchozím bodem při průzkumu Antarktidy a na letišti zde je celá jedna část vyhrazená právě zásobovacím letadlům pro tento bílý kontinent. Je zde množství parků, přes centrum teče říčka s příjemnou promenádou a zmiňovaná botanická zahrada je úžasnou oázou uprostřed města. Den zakončíme večeří v některé z oblíbených restaurací.
4. den: Kdo první uvidí Mt. Cook
CHRISTCHURCH – PUKAKI – QUEENSTOWN
Časný ranní odjezd a vyrážíme napříč Jižním ostrovem. Čeká nás celodenní přesun až do hlavního města adrenalinu, QUEENSTOWN. Po opuštění města přecházíme úrodnou krajinou, kde se pěstují různé plodiny. U městečka Geraldine začneme vstupovat do hor. Cestou zahlédneme první ledovcové jezero Tekapo. Na jeho břehu se nachází malý kostelík Dobrého pastýře, který se často objevuje v publikacích a dokumentárních filmech z Nového Zélandu. Pokračujeme dále až k jezeru Pukaki. Tak modrou vodu jen těžko někde na světě najdete. Pokud nám vyjde počasí, na druhém konci jezera uvidíme nejvyšší horu země, Aoraki / Mount Cook a budeme se kochat krásami Jižních Alp. Absolvujeme krátkou procházku pod nejvyšší horou Nového Zélandu. Horami a údolími budeme pokračovat směrem na jih. Město Cromwell je důležitá křižovatka a nás přivede na cestu do Queenstownu. O 35 km dále je most Kawarau, ze kterého se v roce 1988 skočil první komerční bungee na světě. Řeka Kawarau nás mezi nejjižněji položené vinice na světě dovede až na břeh jezera Wakatipu a do Queenstownu. Projdeme se po březích jezera a centru městečka. Na Jižním ostrově je to nejživější turistické město. Je výchozím místem pro vícero výletů a je centrem adrenalinových sportů, i díky A.J.Hacketovi a jeho bungee jumpingu. Dopravte se lanovkou na vyhlídku na město, jezero a nádherné hory, nebo si sedněte do některé z restaurací. Výběr je velmi široký.
5. den: Nejdeštivější místo Nového Zélandu
QUEENSTOWN – MILFORD SOUND – QUEENSTOWN
S východem slunce vyrážíme do nejkrásnějšího národního parku Nového Zélandu. Lonely Planet toto místo prohlásilo za jedno z míst, které musíte ve svém životě navštívit. Jižní ostrov má řadu zajímavých míst, Fjordland a zátoka Milford Sound jsou však na předních příčkách. Nádherná divadelní cesta, podél které se pasou stáda jelenů a ovcí nás přivede do města Te Anau na břehu stejnojmenného jezera. Zde vstoupíme do pohádkové země. Cestu lemují vysoké hory Jižních Alp porostlé bujným lesem a množstvím vodopádů. Po chvíli je přestanete počítat. Budeme zastavovat na zajímavých a fotogenických místech. Ve vyšších polohách hledejte vzácného horského papouška Kea, který žije pouze v těchto horách. Nejčastěji ho vídáme u tunelu Homer. Za tunelem začneme klesat, až přes nádhernou „džungli“ přijdeme do Milford Sound, které se pyšní titulem nejdeštivějšího místa Nového Zélandu a jedním z nejdeštivějších míst na Zemi. Přímo v zátoce je možnost absolvovat fakultativní 2 hodinovou plavbu lodí, která vyplouvá na Tasmanovo moře. Výlet doporučujeme objednat předem, protože je o něj velký zájem a je to hlavní důvod, pro který sem návštěvníci chodí. Poplujeme na moderních lodích, které se podél skalnatých břehů doplaví až k ústí do Tasmanova moře. Je možné, že během plavby zahlédneme i delfíny, tuleně či velryby. Ve vodě loď občas provázejí i tučňáci, kteří žijí na novozélandských březích. Příjemná plavba s výkladem v neuvěřitelně krásném prostředí. Po plavbě se budeme vracet stejnou cestou do Queenstown. Návrat do hotelu a volný program ve městě.
6. den: Svítící „červi“ při nejznámějším ledovci
QUEENSTOWN – WANAKA – FOX GLACIER
Pokračujeme v cestě po Novém Zélandu směrem na západní pobřeží. Naší první zastávkou bude městečko Wanaka na břehu stejnojmenného jezera, které je ukázkou, jak vypadal Queenstown před 20 lety. Uděláme si tu přestávku na kávu a krátkou procházku po břehu jezera. Za městem budeme procházet podél jezerech Hawea a Wanaka až vstoupíme do národního parku Aspiring. Projdeme se přes nádherný prales se stromovými kapraďorosty k říčce a Blue Pools. Voda má během roku v průměru 10–12 ° C, ale kdo chce, může se vykoupat v tyrkysové vodě. V lese roste stromové kapradí a další zajímavé rostliny. U městečka Haast, které je často zkoušeno silnými povodněmi, se dostaneme na západní pobřeží. Stojíme na břehu Tasmanova moře a na druhém konci je jižní okraj Tasmánie, vzdálen přibližně 1800 kilometrů. Divoké pláže, na břehu prales se stromovým kapradím a vysoké hory. To je charakteristika západního pobřeží. Míříme do městečka Fox Glacier nebo Franz Josef. Známý ledovec Fox Glacier je od února 2019 pro veřejnost uzavřen. Povodně zničily přístupovou cestu a způsobily škody, které neumožňují bezpečný přístup k ledovci. Ledovce jsou v této oblasti známé zejména kvůli jejich blízkosti k moři a tím, že sjíždějí do nízkých nadmořských výšek. Po příchodu do jednoho z městeček se ubytujeme a počkáme si na noc. Čeká nás procházka ve večerním lese, kde budeme hledat svítící „červi“. Na Novém Zélandu jsou známé jeskyně, kde je můžete vidět, my víme, kde je vidět i venku, v lese. Stačí být na správném místě, potichu a potmě.
7. den: Z ledovce na palačinkové skály
FOX GLACIER – LAKE MATHESON – PUNAKAIKI
Volnější a oddychovější den v okolí ledovců. Projdeme se údolím řeky Waihi až k vyhlídce na ledovec Franz Josef. Nenáročná procházka v délce pár kilometrů, dle aktuálního stavu řeky a cest. Pokud budete mít zájem a pokud nám to počasí umožní, můžete se vydat na let vrtulníkem, během kterého poletíte směrem k nejvyšší hoře Aoraki / Mt.Cook a kolem ledovců Fox a Franz Josef. Je na výběr z několika možností, oblíbené jsou ty s přistáním na některém z ledovců. Pomalu opustíme místo s ledovci a podél nádherného pobřeží se dostaneme na sever západního pobřeží. Zde se ve vesnici Punakaiki nachází zajímavý skalní útvar – Palačinkové skály. Projdeme se po krátké naučné stezce a užijeme si příjemného větříku vanoucího z moře. Okolo nás roste palma Nikau, která se nevyskytuje nikde jinde mimo Nového Zélandu. Žije pouze na západním pobřeží obou ostrovů a na Chathamských ostrovech nedaleko novozélandského pobřeží. Roste i na ostrově Pitt na 44 ° a 18' jižní šířky, čímž se stává nejjižněji rostoucí palmou ve volné přírodě. Dnešní den zakončíme na tomto pobřeží.
8. den: Ze západu na východ
PUNAKAIKI – REEFTON – HANMER SPRINGS – KAIKOURA
Západnímu pobřeží dáme sbohem a přesuneme se na východní. Cestou si uděláme přestávku v městečku REEFTON, které vypadá jako zamrzlé v 19.st. Původně zlatokopecké město se stalo turistickou křižovatkou a častou zastávkou na cestě z pobřeží na pobřeží. Bylo prvním městem na Novém Zélandu, a i jižní polokoule, které bylo elektrifikované již v roce 1888. Pokračujeme pěknou cestou horami a údolími až po lázeňské město HANMER SPRINGS, kde můžete ochutnat vynikající vepřová žebra. Po objevení horkých pramenů si zde postupně novozélandská vláda vybudovala lázně a užívala je od roku 1883. Pro veřejnost se staly dostupnými až v pozdější době, po vybudování nového mostu. Ten původní z roku 1864 vydržel pouze 10 let, odvál ho vítr. Po obědě a procházce po městě máme před sebou cestu otevřenou krajinou do města KAIKOURA, které je známé jako jedno z nejlepších na sledování velryb na světě. Pokud jste gurmáni a máte rádi dary moře, Kaikoura je tím správným místem na výbornou večeři. Po příjezdu do Kaikoura se projdeme městem, nebo po dlouhé a široké pláži na sever od centra města. Ráno jsme stáli na západním pobřeží a večer stojíme na východním.
9. den: Pozorování velryb a skvělé chardonnay
KAIKOURA – PICTON
Brzy ráno vynecháme snídani a vyrazíme na pozorování velryb. 2,5 hodinová plavba, kde budeme sledovat velryby a unikátní delfíny tmavé (Dusky dolphin), které jsou endemické pro Nový Zéland. Plavba začíná v centru v bývalé železniční stanici na okraji centra města. Zde je registrace a instruktážní video před plavbou a dozvíte se něco o ekologii tohoto místa a základní informace o zvířatech, které jdeme hledat. Pobřeží v okolí Kaikoura je ve velké oblibě vorvaních samců, kteří se sem chodí krmit do hlubiny na okraji srázu, který je jen pár kilometrů od města. Vorvani jsou známý tím, že se umí ponořit do velkých hloubek. Kromě vorvaňů sem chodí i jiné druhy velryb. Jelikož se nacházíme na otevřeném moři, není zaručeno, že je uvidíme. V takovém případě společnost část peněz vrací. Věříme však, že velryby uvidíme. Vyhoupaní po plavbě, si dáme snídani a podíváme se na místo, kde odpočívají lachtani. Point Kean je jejich oblíbeným místem a leží zde často přímo u chodníku. Držte se od nich dál, kousanec od lachtana není nic příjemného, přece jen jsou to divoká zvířata. Z tohoto místa jedeme na sever do vinařské oblasti MARLBOROUGH, kde ochutnáme vína světové kvality. Sauvignon blanc nebo chardonnay či pinot noir? Jízda mezi vinohrady je velmi příjemná. Proč mají v každém vinohradu vysazeny růže? Řekneme si něco o historii tohoto ráje vinařů. Podvečer přicházíme do přístavního městečka PICTON, které bude naší tečkou za Jižním ostrovem. Projdeme se po příjemné promenádě v malém přístavu a připravíme se na plavbu na severní ostrov.
10. den: Cookův průliv a hlavní město Nového Zélandu
PICTON – WELLINGTON
V ranních hodinách absolvujeme cestu trajektem z Jižního ostrova na Severní. 3,5 hodinová plavba, během níž přejedeme přibližně 100 km. V minulosti byl obávaným místem kvůli silným proudům, které se v tomto průlivu vyskytují. Dnešní lodě s nimi však už nemají problém a my budeme mít příjemnou a hladkou plavbu. Po zdolání Cookova průlivu přistaneme v hlavním městě ostrova. WELLINGTON. Po týdnu stráveném v přírodě je pro nás Wellington velkou změnou. Zde se k nám připojí skupinka, která začíná cestu na Severním ostrově. Projdeme se centrem města. Vyvezeme se pozemní lanovkou z centra města do botanické zahrady. Projdeme se nádherným parkem a budeme hledat ptáky kākā. Velký papoušek tráví hodně času v korunách stromů a jeho skřek je zde často slyšet. Projdeme botanickou zahradou napříč až do rozária Lady Norwoodové. Historickým hřbitovem a lávkou přes dálnici se dostaneme k budově parlamentu s přezdívkou Úl (Beehive). Sami uvidíte, proč ji dostala. Na opačné straně křižovatky se nachází jedna z největších dřevěných staveb na světě, Victoria university. Pokračujeme na nábřeží, které se postupně mění na odpočinkovou zónu s množstvím kaváren, restaurací a jiných aktivit. Procházku zakončíme při muzeu Te Papa, na které se budeme těšit následující den. Večeři si dáme v některé z restaurací, velký výběr je na pěší zóně Cuba street.
11. den: Hora osudu a nejvyšší vrchol severního ostrova
WELLINGTON – WHAKAPAPA – TONGARIRO
Po snídani se připravíme na cestu. Před odchodem z Wellingtonu ještě navštívíme jedno velmi pěkné muzeum. Národní muzeum Te Papa Tongarewa, což doslovně znamená „kontejner pokladů“, je velmi pěkně a moderně zařízené muzeum. Najdete zde zajímavou expozici věnovanou místní flóře a fauně. Ta je zde díky dlouhodobé izolací jedinečná. V rámci této expozice je tu i zakonzervované tělo jedné z největších olihní Hamiltonových, jaké byly kdy nalezeny nebo uloveny. Kdysi byl známý pod názvem crack obrovský. Další zajímavou expozicí je celé patro věnované maorské kultuře a historii. Zde si můžete přečíst kopii smlouvy z Waitangi, nebo podívat, jak vypadaly nástroje, oděvy a další věci denního života prvních usedlíků na ostrovech se jménem Aotearoa – Země dlouhého bílého oblaku. Součástí jsou putovní a dočasné výstavy a zahrada s novozélandskými rostlinami. Po této návštěvě nasedneme do autobusu a vydáme se na sever. Procházíme kulturní krajinou a příjemnými malými městečky, dokud se dostaneme na úpatí stále aktivní sopky Ruapehu. Do parku vstoupíme ze západní strany a neustále budeme mít výhledy na sopky národního parku Tongariro. Hlavními atrakcemi jsou zde sopky. Ruapehu je ta nejvyšší a Ngauruhoe je zase díky filmové trilogii Pán Prstenů tou nejznámější. V parku je množství delších i náročnější treků, některé i vícedenní. My se projdeme nenáročnou cestou k vodopádu Taranaki s krásnými výhledy na všechny strany. Dobře udržovaná cesta nás povede různými porosty až k samotnému vodopádu. Dnes přespíme ve stínu sopek.
12. den: Jetboating pod Huka Falls
TONGARIRO – TAUPO – HUKA FALLS – ROTORUA
Ráno se odvezeme na konec cesty v národním parku, lyžařského střediska Whakapapa. Kdo bude mít zájem, vyveze se lanovkou na vyhlídku Knoll Ridge pod vrcholem Ruapehu. Tato oblast je nejpopulárnějším lyžařským střediskem na severním ostrově. Z Tongariro pokračujeme k dalšímu „nej“, a tím je největší jezero Nového Zélandu, jezero TAUPO, které vzniklo sopečnou explozí. Její následky sledovali i Evropané v antickém světě. Jen nevěděli, kde se výbuch odehrál. Ve stejnojmenném městě budeme mít čas na krátkou procházku. Město je populárním letoviskem, kam se chodí domácí rekreovat. Nedaleko centra města se nachází HUKA FALLS s nádherně modrou vodou. Projdeme se přes úzký a malý kaňon, kterým voda protéká pod samotný vodopád. V blízkosti si zájemci fakultativně mohou vyzkoušet jet boating, při kterém se člun řítí rychlostí 90 km / h a stačí mu k tomu 10 cm vody. Kde jinde byste měli vyzkoušet tento zážitek než v zemi jeho původu. Jetboaty byly poprvé zkonstruovány a využívány v roce 1954 právě na Novém Zélandu Billem Hamiltonem, aby se uměl rychle plavit po mělkých a dravých řekách. Dnes je z nich celosvětová atrakce. Po tomto adrenalinovém zážitku sedneme do autobusu a vstupujeme do oblasti termální energie. Už kolem Huka falls bude vidět různá zařízení na využívání této síly z útrob Země. Mezi gejzíry a geotermálními poli se dostaneme až do města Rotorua, hlavního města Maorů. Na místě, kde je dnes Rotorua, bylo centrum této kultury.
13. den: Haka naživo a hobití Kraj
14. den: Největší město Novéh Zélandu
AUCKLAND
Celodenní prohlídka Aucklandu. Toto multikulturní město je městem s nejpočetnější populací lidí z Tichomoří. Naši procházku městem začneme na hlavním náměstí města Aoeta square, kde se nachází také radnice. Pokračujeme v historickém Albert parku, odkud přejdeme na hlavní obchodní ulici města, Queen Street. Kolem Britomartu, centrální stanice, přejdeme do přístavu. Sedneme na místní trajekt a pojedeme na výlet na poloostrov Davenport. Zde byl Auckland původně založen a je zde několik starých budov, ve kterých jsou kavárny a restaurace. Z přístavu se projdeme mezi rodinnými domky až na vyhlídku z Viktoriina kopce. Odtud se nám naskytne krásný výhled na panorama moderního Aucklandu a uvidíme i kopce, uprostřed kterých je postaven. Lidská atmosféra této části Aucklandu Vás dostane. Po návratu do centra, doporučujeme se vyvézt na vyhlídku a odvážlivci si mohou skočit dolů ze Sky Tower. Odpoledne bude volný program. Někdo chce nakupovat, někdo se toulat v přístavu, nebo navštívit některé z muzeí, zoo nebo akvárium. Pokud máte rádi vyhlídky, „vyběhněte“ si na Eden Hill a prohlédněte si město z jiné perspektivy. Fanoušci hudební skupiny U2 se často v rámci volna vydají na One Tree Hill. Oni už vědí proč. Hledáte něco konkrétního na večeři? Auckland nabízí širokou paletu restaurací. Město má multikulturní atmosféru a díky tomu si zde najde každý to své. Od klasické evropské, přes korejskou až po ty nejluxusnější v zemi. Stačí si jen vybrat.
15. den: Rozlučka s protinožci
AUCKLAND – EVROPA
Konec. Loučíme se s jižními moři, zelenou divočinou Zélandu a odlétáme domů.
16. den: Vítejte doma!
EVROPA
Přílet domů.
Cena zahrnuje:
mezinárodní letenku, letištní poplatky, 12 x ubytování v 3* hotelech ve dvoulůžkových pokojích, dopravu během celého pobytu, průvodce, trajekt Picton – Wellington, letištní transfery, místní daně a poplatky, vstupné do národních parků, pojištění proti insolventnosti
Cena nezahrnuje:
stravu vstupné do památek a atrakcí, fakultativní výlety, cestovní autorizace ETA Nový Zéland (1300,– Kč)