Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- snídaně
Popis
Treking do jižního base campu Annapúren nabízí možnost, jak v Nepálu nejrychleji a relativně nenáročně proniknout až do ledového království osmitisícových velehor. Jeho trasa je velmi různorodá. Začneme stoupat mezi nízko položenými vesnicemi a rýžovými políčky a posléze rododendronovými lesy postupně vystoupáme k hranici 3000 m. Odtud krátce odbočíme na vyhlídkový vrchol Poon Hill, který nabízí krásné výhledy na osmitisícovou Dhaulagiri. Následně přetraverzujeme závratnými svahy s nespočetnými rýžovými teráskami a přes další malebné vesnice do úbočí divokého kaňonu řeky Modi Khola, který nás dovede až k úpatí Annapúren, do jižního základního tábora. Zde ve velkolepém ledovcovém kotli himálajských velehor nasajeme atmosféru místa startu horolezeckých expedic dobývajících okolní vrcholy. Kromě mohutného hřebene Annapúren budeme obdivovat jeden z nejkrásnějších himálajských vrcholů – posvátnou Machapuchare, tzv. "nepálský Matterhorn“. Na závěr spláchneme únavu v přírodním termálním bazénku jen pár kroků od burácející divoké řeky a cestou do hor a zpět si samozřejmě užijeme i Pókharu na březích rozlehlého jezera a historické památky Káthmándú.
V ceně nezahrnuto:
nepálské vízum (15denní) – 30 USD (platí se po příletu).
Náročnost:
Délka denních etap tohoto 8denního treku se pohybuje okolo 5–7 hodin ve velmi poklidném tempu. Trasa vede obydlenou krajinou po zpevněné horské stezce. V některých úsecích se stoupá/sestupuje po schodech – určitě oceníte trekové hůlky. Na maximální dosaženou výšku 4130 m v závěrečné části zájezdu budeme již dobře alimatizováni. Po celou dobu turistického programu nám budou k dispozici nosiči, poneseme tedy jen lehčí batoh s věcmi jako na jednodenní výlet.
Klima:
Při cestování do Nepálu respektujeme deštivé monzunové období, jež trvá od poloviny června do poloviny září. V zimní období jsou teploty trochu chladnější, něž na jaře nebo na podzim, ale pro účely horské turistiky naprosto ideální. Počasí je navíc mnohem stabilnější a jasnější, takže nejlepší podmínky pro úchvatné výhledy. Teploty v Káthmándú se pohybují mezi 15–22 °C, v nadmořské výšce kolem 3000 m je přes den kolem 10 °C, v noci pak teploty klesají i pod 0 °C.
Velikost skupiny:
8–15 účastníků
Poznámka:
V případě nepřízně počasí a zrušení vnitrostátních letů budou přelety nahrazeny najatou pozemní dopravou.
V Káthmándú a Pókhaře v hotelích ** a v průběhu turistického programu v jednoduchých, ale čistých, turistických lodžích (pro 2–4 osoby, ve vyšších polohách mohou být i vícelůžkové pokoje; upozorňujeme, že zde není možné zajistit jednolůžkový pokoj; společné sociální zařízení).
Program zájezdu
1.–2. denLetecky Praha – Káthmándú a první seznámení s hlavním městem Nepálu a jeho starým centrem – „opičí chrám“ Svajambhunáth a náměstí Durbar s palácem dětské žijící bohyně Kumárí.
3. denKáthmándú – prohlídka hinduistického
centra Pašupatináth na březích řeky Bagmat se spalovacími gháty a
posvátným Šivovým chrámem, buddhistická stúpa
Bódhnáth; fakultativní možnost vyhlídkového letu
k Everestu.
Letecky do Pókhary – město pod horami s jedinečnou atmosférou a s řadou tibetských sídel a klášterů; přejezd na začátek první části pěšího putování do vesnice Nayapaul (1020 m).
5.–7. denPěšky nepálskými vesnicemi do osad Tikhe Dhunga (1510 m) (9 km/ ↑ 580 m/ ↓ 90 m/ 4 h) a dále do Ghorepani (2860 m) (10 km/ ↑ 1400 m/ 5 h), odkud vystoupáme na vyhlídkový vrchol Poon Hill (3210 m) (3 km/ ↑ 340 m/ ↓ 340 m/ 2 h) s fascinujícím panoramatem osmitisícových vrcholů Annapúren a Dhaulágiri při východu slunce, a třetí den přes rododendronové háje do Tadapani (2690 m) (8 km/ ↑ 630 m/ ↓ 810 m/ 4 h).
8.–10. denPokračování pěšího putování rozlehlými svahy v úbočí himálajských velikánů do osad Sinuwa (2350 m) (12 km/ ↑ 950 m/ ↓ 1280 m/ 6 h) a Deurali (3200 m) (11 km/ ↑ 1100 m/ ↓ 340 m/ 5 h), odkud vystoupáme až do základního tábora Annapúren (4130 m) (7 km/ ↑ 1000 m/ 4 h).
11.–12. denDále už pouze sklesáme do osady Bamboo (2310 m) (14 km/ ↓ 2000 m/ 6 h) a poslední etapu borovicovým lesem s možností koupání v horkých pramenech zakončíme přes 300 m dlouhou visutou lávku v Samrongu (1660 m) (11 km/ ↑ 600 m/ ↓ 1250 m/ 5 h); odtud přesun zpět do Pókhary a odpočinek u jezera Phéva; návštěva Muzea horolezectví, případně výstup k pagodě Míru.
13.–14. denPřelet zpět do Káthmándú; rozloučení s Nepálem, nákupy suvenýrů a zpět letecky do Prahy.