Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- snídaně
Popis
Akce, která je vhodná pro všechny cyklisty, kteří sní o návštěvě Nepálu, ale mají respekt před úctyhodnými nadmořskými výškami a náročnými stoupáními do sedel. Itinerář zájezdu je sestaven tak, že budeme postupně sjíždět z posvátného Muktináthu ve výšce 3800 metrů až do subtropických oblastí na úpatí Himálaje, přitom si však uchováme možnost vzhlížet ke slavným himálajským obrům – Dhaulágirí a Annapurnám. Staneme se svědky hinduistických i buddhistických obřadů, uvidíme tibetskou architekturu i slavná města nepálských králů. Údolím posvátné řeky Gandakí projedeme po horských silnicích s velmi řídkým provozem do příjemného města Pókhara na břehu jezera Phéva. Další etapy nás povedou velmi málo navštěvovanými místy po cestách mezi vesnicemi v podhůří Himálaje do kolébky poslední nepálské královské dynastie – horské pevnosti Górkha. Čas budeme mít i na toulání rušnou metropolí Káthmándú.
V ceně nezahrnuto:
nepálské vízum – 30 USD (platí se při vstupu); přeprava kola letadlem – bude upřesněno při rezervaci letenek, cca 2× 200 EUR.
Ubytování a stravování:
Během první části zájezdu v údolí Kálí Gandakí budeme bydlet v relativně dobře vybavených horských útulnách. Mají jednoduché dvoulůžkové pokoje se sociálním zařízením vč. sprchy (teplá voda však není samozřejmostí), ale předpokládá se použití vlastního spacáku. V odlehlejší druhé části se budeme muset spokojit se skromějším ubytováním a omezenými možnostmi hygieny (pouze studená sprcha).
Náročnost:
Celkem na kole ujedeme přibližně 400 km a nastoupáme 10 000 výškových metrů. Většina etap vede po horských kamenitých cestách, některá stoupání i sjezdy jsou velmi prudké a technické. Na tento zájezd doporučujeme jednoznačně pouze horské kolo a dobře využijete i celoodpružené.
Klima:
Nepál je hornatá země s velmi vysokou průměrnou nadmořskou výškou a my se budeme pohybovat od 800 až téměř do 4000 m. Nadmořská výška bude výrazně ovlivňovat teploty – ve vyšších polohách mohou v noci klesnout pod 10 °C. Přes den je obvykle slunečno s teplotami 15–20°C, může být ale větrno a v horní části údolí Kálí Gandakí také velmi prašno. Dole jsou noční teploty obvykle velmi příjemné kolem 20 °C a denní mohou přesáhnout 30 °C. Počasí je v posledních letech značně nevyzpytatelné a ani v obvykle suché říjnové sezóně nelze vyloučit vydatnější déšť.
Velikost skupiny:
9–16 účastníků
Poznámka:
Více fotografií ze zájezdu konaného v roce 2017 naleznete zde (autorem je Kateřina Lhotová).
A jak zájezd probíhal v roce 2019, se můžete podívat zde (autorem je Pavel Z., kterému tímto DĚKUJEME).
Naše doporučení:
Připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla. Prohlédnout si ho můžete zde.
Program zájezdu
1.–2. denLetecky Praha – Káthmándú , ubytování
a prohlídka největších pamětihodností:
stúpa Svajambhunáth, náměstí
Darbar s hinduistickými chrámy, posvátné místo a
pohřebiště Pašupatináth, stúpa
Bódhnáth.
Autobusem do Pókhary (800 m), horského střediska ležícího pod vysokou hradbou masivu Annapuren, návštěva centra s procházkou u smaragdového jezera Phéva: výhledy na místní dominantu – posvátnou Mačhapučre (6993 m).
4. denPřelet na horské letiště v Jomsomu (2800 m) nad nejhlubším údolím světa Kálí Gandakí mezi štíty Dhaulágirí (8167 m) a masivem Annapuren s nejvyšším vrcholem 8091 m (v případě nepříznivého počasí pozemní přejezd); sestavení kol a první zahřívací etapa ke klášteru Nyingma a do autentické vesnice Syang (15 km / ↑450 m / terén).
5.–6. denDva dny na hranici mýtického království Mustang: na kole přes Kagbeni (2800 m) – bránu Mustangu, do posvátného chrámu Muktináth (3700 m) – poutní místo uctívané hinduisty i buddhisty s výhledy na osmitisícovku Dhaulágirí; terénním stoupáním do Lupra pass (3800 m) (1. den: 27 km / ↑1100 m; 2. den: 20 km / ↑1550 m).
7.–9. denSjezd po horských cestách z vysokohorské pouště s buddhistickými kláštery do subtropů s hinduistickými svatyněmi; přes malebné vesnice, vodopády a potoky s visutými mosty; vesnička Marpha a pravá nepálská jablečná pálenka; koupání v termálních pramenech v Tatopani; Kalopani a výhledy na Annapurny; městečko Beni ležící na soutoku řek Gandakí a Myagdi; dojezd subtropickou přírodou do Birethani (1. den: 32 km / ↑300 m; 2. den: 61 km / ↑950 m; 3. den: 63 km / ↑1520 m).
10. denDopoledne nepálským venkovem a přes vyhlídkový kopec Sarangkot dojezd do Pókhary (43,5 km / ↑1150 m); odpoledne odpočinek u jezera Phéva, fakultativně návštěva Horolezeckého muzea.
11.–12. denNa kole mezi rýžovými políčky a odlehlými vesničkami v podhůří Himálaje po vlnitých hliněných cestičkách; unikátní zážitky v málo známém a turisticky opuštěném koutu Nepálu; přehrada Begnas Tal; malebné hinduistické vesničky Bhorletar a Sundaar Bazar (1. den: 34 km / ↑800 m; 2. den: 34 km / ↑1100 m).
13.–14. denStoupání do Górkhy –kolébky poslední nepálské královské dynastie, návštěva pevnosti na kopci nad městem; závěrečná královská etapa do Benighátu a sladká odměna v podobě výhledů na hřeben Himálaje se třemi osmitisícovkami v řadě – Annapurna, Manaslu a Dhaulágirí (1. den: 54 km / ↑1600 m; 2. den: 47 km / ↑1600 m).
15. denDopoledne zabalení kol a fakultativně rafting na řece
Trišulí; po obědě autobusem do nepálské
metropole Káthmándú – podvečer ve městě a poslední nákupy.
Letecky Káthmándú – Praha.