Poznávací zájezd Mexiko - velký okruh

Šestnáctidenní zájezd po Spojených státech mexických

č. zájezdu: 270038/72
od60 165,-/osoba
-37%sleva
Poznávací zájezd Mexiko - velký okruh na 16 dnů

Poznávací zájezd Mexiko - velký okruh

Země: Mexiko

Ubytování: hotel


Stravování: bez stravování
Doprava: letecky

Typ zájezdu: Poznávací zájezdy

Termíny: Srpen - Červenec

Délka pobytu: 16 dnů


Možnosti dopravy

 • letecky

Možnosti stravování

 • bez stravování

Zájezd, který jsme pro Vás připravili, Vám představí ekonomicky vyspělou zemi plnou obrovských kontrastů. Těšte se na množství mayských i aztéckých staveb, fascinující pyramidy, gurmánské zážitky, indiánské trhy, tropické pralesy a třeba i na největší kaktusy na světě. Projeďte s námi křížem krážem velkou část rozsáhlých Spojených států mexických.

Popis zájezdu

Objevte společně s námi Mexiko plné mystické historie, pyramid a šamanismu! Během poznávacího zájezdu ochutnáte speciality mexické kuchyně, projdete si fascinující metropoli Mexico City, procítíte velmi živé město Oaxaca, navštívíte koloniální Méridu a necháte se unést nejkrásnějšími pyramidami ukrytými v pralese v Palenque! Na závěr cesty vás pak čeká příjemný odpočinek na proslulých plážích Acapulca či na kýčovitě krásných karibských plážích v Cancúnu. 

 • pohodlně za mexickou kulturou
 • množství památek UNESCO, proslulé Acapulco i karibský Cancún
 • kultura Aztéků, Mayů, Olméků, Toltéků i Zapotéků
 • výborná kuchyně, kvalitní doprava, špičkoví průvodci, žijící v Mexiku
 • slevy na zájezdy do Mexika jsou dynamické a průběžně se snižují

Program zájezdu

1. den: Let do jednoho z největších měst na světě

MEXICO CITY

Poznávací zájezd zahájíme odletem z Evropy. Kvalitu letu nám zajistí ověřené letecké společnosti. Po několika hodinách, ještě v tentýž den večer, přistaneme v samotném srdci mexické metropole – v Mexico City. Následně se přepravíme na hotel, kde máme zajištěný nocleh. Pro zájemce však čeká za rohem (v místním nočním baru) pivo Corona! Kdo se nechá zlákat? U dobře vychlazeného nápoje můžeme polemizovat třeba nad tím, jaké klima panuje ve městě, jenž se nachází v nadmořské výšce 2 200 metrů nad mořem a leží tam, kde se kdysi rozprostíralo jezero Texcoco (na naprosté rovině). 

První mexický večer se necháme ukolébat také představami, jaké asi budou mexické pyramidy, místní historické památky, katedrály, nebo koupání v Pacifiku, Karibiku a na Agua Azul. Zvědaví však budeme i na tajemné šamanské rituály! Dychtivé očekávání nových zážitků je tu! Setkání se průvodcem nás jen utvrdí v tom, že to bude nezapomenutelné. Po úvodním slovu se můžeme další den těšit na bájný Teotihuacán nebo na centrum Mexico City. Čeká nás objevování fantastické země plné barev, vůní a chutí. Toto je ideální startovní místo pro dobrodružné poznávání Střední Ameriky! TIP: O­palovací krém doporučujeme začít používat hned po příletu do země. Připravte si opalovací krém, protože jej budete muset používat od druhého dne. Připravte se na skloňování slova pyramida ve všech pádech. Buďte připraveni na dechberoucí zážitky, nádherně zachovalé památky, katedrály, pyramidy v džungli i u moře, osvěžující vody Pacifiku, Karibiku, dokonce i Agua Azul a na šamanské rituály.

Setkání s průvodcem CKna letišti. Společně vyměníme místní měnu. Vydali vám nové bankovky 100 pesos? Jsou vertikální a vyhrály soutěž o bankovku roku! Znali jste takové unikátní detaily? A to jste ještě ani neopustili letištní halu! Vyšli jsme z letiště, první závan letního větru v největším americkém městě! Je velké jako polovina naší země. Vítejte v Mexiku, už jsme se na vás těšili! Cestou do hotelu v našem klimatizovaném autobusu  neztrácíme čas a vyprávíme si fantastická fakta o této jedinečné zemi, která nás fascinuje už od roku 1995 a stále nás nepřestává udivovat!

Jak randí mladí Mexičané? Jak se zde lidé uzdravují? Jak zde fungují sociální sítě? Proč chce mexický prezident prosazovat svůj vlastní Facebookóatl? Co je v Mexiku nového, o čem se mluví v televizi a v novinách? Mexiko, země bez cenzury, země svobody. Co můžete dělat a čemu se raději vyhnout a mnoho dalšího si povíme během zhruba hodinové cesty do našeho hotelu. Je to podmanivá země, do jejíž náruče vás pomalu vtáhneme prostřednictvím jedinečných zážitků.

V Mexiku najdete vše, co hledáte… Bohatá historie, pyramidy, jedinečná gastronomie, pláže, luxusní letoviska i malé koloniální hotely. To vše zde najdete. Ubytujte se v hotelu, který se nachází v absolutním centru města s tou nejlepší polohou. Legendární Corona čeká za rohem, zajdeme dnes večer na jednu z nich? Věděli jste, že Corona během pandemie naplnila přes sto tisíc lahví čistou pitnou vodou a rozvezla je do všech nemocnic? S CKse také dozvíte, proč není voda z kohoutku v Mexico City pitná. Měla by se ta Corona pít s limetkou, nebo ne? A jak se v Mexiku pije tequila? Vysvětlíme vám vše postupně. Mexiko je fantastická země plná barev, vůní a chutí, které vás nutí prozkoumávat, a průvodci CKjsou zvyklí na zvídavé otázky Lovců zážitků. Jestli někde začít poznávat Střední Ameriku, tak právě tady v Mexiku. Vybrali jste si správně!

Pozvedněte svůj zážitek z Mexico City o úroveň výš a ubytujte se v luxusním hotelu přímo na Paseo de Reforma, uprostřed níž stojí socha Anděla, Angel de Independencia, známá především z mexických telenovel, která dominuje všemu chaosu nad rušnou ulicí, nekončícímu provozu a četným protestům a v jejíž ruce je přetržený řetěz – symbol nezávislosti na Španělsku. Křehká socha anděla střeží pulzující město ve stínu jediného hradu v celém Mexiku – Chapultepecu.

Mexiko získalo za éry covidu jeden významný titul – nejnavštěvovanější turistická destinace světa, dominuje světovému cestovnímu ruchu a pokračuje v tom i nadále, a to dokonale! Dezinfekce na každém rohu, absolutní hygiena v hotelu i na památkách! Mexiko nám opět bere dech a nepřestává nás přesvědčovat, že je připraveno přivítat nové lovce zážitků! Zatímco většina zemí se v březnu 2020 kvůli epidemii uzavřela, Mexiko je jedinou zemí na světě, která chápe, jak musí fungovat dál, jak se musí přizpůsobit situaci ve světě, pracovat s ní a uplatňovat nové požadavky, které jsou před ni kladeny.

Dobrou noc nad historickou osvětlenou metropolí s 22 miliony obyvatel s úsměvem na tváři a ráno nás čeká bájný Teotihuacán a dravé exotické centrum Mexico City. Kontrola baterií ve fotoaparátech, čištění paměťové karty v mobilu, příprava opalovacího krému a nejpohodlnější obuvi, kterou jste si přibalili do zavazadla. Usínejte v samém srdci Mexico City s myšlenkami na příběhy z dávných dob, z dob španělské kolonizace, z dob Aztéků. Nic nám nechybí a za pár hodin už lovíme první zážitky na Cestě mrtvých.

2. den: Procházka po Cestě mrtvých

TEOTIHUACÁN – MEXICO CITY

Buenos días! Probouzíme se do nového dne v metropoli postavené na jezeře Texcoco. Legendy vyprávějí, že ve 14. století Aztékové na příkaz svého boha Huitzilopochtliho putovali ze svého původního bájného města Aztlán na místo vyznačené proroctvím. Měli se usadit tam, kde uvidí orla a sedět na opuncii, jak zápasí s hadem. Až toto místo najdou, stanou se tam obrovským a prosperujícím národem. A tak se také stalo! Našli ono bájné místo přesně dvě míle od našeho hotelu a začali tam budovat své obrovské prosperující město, do jehož ulic se dnes ponoříme. Jsme tak blízko! Dnes nás čeká krásný den.

Co snídají Mexičané? Existuje mnoho tradičních jídel a každé ráno si můžete vybrat jiné a hledat své oblíbené. Můžete očekávat, že v ní bude hodně sýra, vajec, fazolí, avokáda… Rozhodnete se pro syté Casserole, enchiladas, quesadillas, nebo raději začnete zlehka s vejci Huevos Rancheros? Průvodce CKje připraven doporučit vám postupně všechny gurmánské speciality. A vy si zde najdete tu svou.

Mexiko je největší zemí Střední Ameriky a má neuvěřitelnou jiskru. Možná právě proto si v CKhlídá místo ve třech nejoblíbenějších destinacích našich klientů. Jezdíme sem každoročně již od roku 1995 a máme pro vás dokonalý smysluplný program, který vaší dovolené dodá nový rozměr.

Ráno nasedneme do našeho autobusu a vydáme se nejprve do Teotihuacánu, kde se lidé stávají bohy. Je to hned za branami tohoto obrovského města. Průvodce nám krátí cestu zajímavými fakty, dokud nedorazíme na místo, které bylo v roce 500 n. l. šestým největším městem planety a které bylo náhle, kdo ví z jakých důvodů, náhle opuštěno. Dávná civilizace nás okouzlí třetí největší pyramidou na světě, Pyramidou Slunce, jen o málo menší Pyramidou Měsíce a několik kilometrů dlouhou Cestou mrtvých. Proč se zde neshoduje magnetický a zeměpisný sever? Proč zde telefon nemá dobrý signál? Proč jsou někteří lidé na vrcholu pyramidy oblečeni v bílém? Cestou mrtvých nás provází zvuk podivné píšťaly, která je slyšet ze všech stran. Co symbolizuje? A navíc je s námi i místní průvodce, který nám vysvětlí další fakta. Ostatní kloužou po povrchu, ale my v CKjdeme opravdu do hloubky a poznáváme Teotihuacán kompletně.

Tequila samozřejmě nemůže chybět. Ale víte, jak se vyrábí? Znali domorodí indiáni systém vypalování? Každá z civilizací, které zde žily, zbohatla na něčem jiném a obyvatelé Teotihuacánu zbohatli na obsidiánu – sopečném skle. Podíváme se, jak se tradičně brousilo. Uměli z něj například vyrábět různé sekery nebo nože, které používali ke zpracování kůže, nebo s ním uměli bojovat. První suvenýry, první ochutnávka kaktusu a první chilli v tradičním obědě (nepovinné).

Po obědě se vydáme na třetí nejnavštěvovanější katolické poutní místo na světě – k Panně Marii Guadalupské a na hlavní náměstí Zócalo neboli Plaza de la Constitución s metropolitní katedrálou nakloněnou na jednu stranu. Na Zócalo navazuje hlavní pěší zóna plná nejrůznějších obchodů a my jsme blízko našeho hotelu. Mexiko je země, která je kolébkou mnoha starověkých kultur a pro archeology je i dnes doslova rájem na zemi. Tato slova potvrzuje i nedávný nález, který vyšel najevo v Mexico City, když zde byla objevena vzácná aztécká věž postavená z lidských lebek. Co je nového ve světě archeologie v Mexiku, jaký je mexický prezident a mají ho Mexičané vůbec rádi… I o tom budeme hovořit na největším americkém náměstí.

O pár ulic dál se nachází náměstí Plaza Garibaldi, kde se schází většina Mariachis. První tanečky, první mexické písničky, první rychlokurz španělštiny, pak se snažíme protančit k hotelu místním metrem, které jezdí na gumových pneumatikách a kde jsou jednotlivé stanice označeny obrázky, aby nebyli znevýhodněni ti, kteří neumějí číst. Takto denně přepraví více lidí než žije v Česku. Takové je i Mexico City. Živé, pulzující a exotické. Náš komplexní a logický zájezd jsme připravili na míru vám, našim klientům – lovcům zážitků. Naši průvodci jezdí do Mexico City pravidelně několikrát ročně a důkladně Vám ho představí.  

3. den: Lítající indiáni a vzpomínky na 20. století

MEXICO CITY – ACAPULCO

Dnes se podíváme do krásného parku Chapultepec. Chapultepec je zelenými plícemi tohoto velkého města. Tento park je tak velký, že se do něj vešla zoologická zahrada, hrad (jediný v Mexiku), jezero, památky a několik muzeí. Můžeme zde vidět Voladores, létající indiány, kteří se za doprovodu tradiční hudby odvíjejí na desítky metrů dlouhých lanech a riskují své životy. Proč to dělají? Není to nebezpečné? Byl někdy někdo zraněn? Průvodce vám trpělivě vysvětlí vše, co vás zajímá. Zamyslíme se nad touto úchvatnou tradicí a pokračujeme krok za krokem.

Pro nás v CKje Mexické antropologické muzeum nejlepším a nejkrásnějším muzeem svého druhu na celém světě. Zabývá se studiem předkolumbovského období a kultury v Americe. Většina artefaktů v muzeu jsou originály staré několik tisíc let! Nenechte si ho ujít a prohlédněte si nejvýznamnější památky včetně Slunečního kamene, modely měst, jak vypadala v minulosti, a dozvíte se další fakta o historii Mayů nebo Aztéků. Kdy měl nastat konec světa? Co tím mysleli? Uděláme si první přehled dějin. Vzácný Sluneční kámen pochází někdy z počátku 16. století a s příchodem barbarských Španělů v letech 1519–1521 byl téměř 300 let „pohřben“ v útrobách mexické půdy. Znovu objeven byl až v roce 1790, kdy jej Mexičané našli a vystavili na boku Metropolitní katedrály, mimochodem největší katedrály v Mexiku, postavené na ruinách aztéckého Templo Mayor. Váží neuvěřitelných 24 tun a má průměr něco přes 3,5 metru. Všichni se ale těšíme, až zažijeme různé kultury naživo.

Jen kousek od muzea začíná dlouhá třída Paseo de la Reforma, kde se nachází socha Anděla nezávislosti, známá z mexických telenovel (Anděl je od muzea vzdálen přesně 2 km). Nejnovější fotografie tohoto starobylého hlavního města Aztéků, kteří jej nazývali Tenochtitlán. Pomalu se loučíme s tímto městem, které dobyli Španělé v čele s Hernánem Cortésem a přejmenovali ho na Ciudad de Mexico. Vydáváme se po Sluneční cestě do legendárního Acapulca.

Jedinečné Acapulco je nám mnohem blíž. CKzařadilo Acapulco do programu jako první z Československa. Do té doby zde nikdo nebyl, ale každý o něm něco slyšel. Nacházíme se ve státě Guerrero, který je jedním z 32 států. Acapulco je spojeno s mnoha skandály z minulosti, ale dnes je tu klid, takže víme, že jsme opět přelstili poplašná média, která tu a tam otřásají složitým životem místních obyvatel. Romantika, to je Acapulco. Když čteme světové časopisy a to, co o tomto městě píší, usmíváme se.  Toto město si nezaslouží přívlastek nebezpečné a už vůbec si nezaslouží titulní stránky některých bulvárních časopisů. Proto se sem Evropané bojí jezdit, ale my známe pravdu a vy víte, že s CKje vždycky bezpečno. Víme, co si můžeme dovolit. Víme, co je autentické a zajímavé. Acapulco je město plné paradoxů a odlišností. Aztéčtí bohové jsou nám nakloněni a my se jdeme vykoupat do Acapulckého zálivu, kde je voda kolem 29 stupňů, odkud máme výhled do dálky na kdysi honosné haciendy i na panorama mrakodrapů, takzvanou První avenue, přímořskou ulici, která ještě voní Amerikou. Je večer, slunce nádherně zapadá nad zálivem. Margarita chutná nějak lépe, a to jídlo! Gurmánské zážitky v našich tajných tipech na podniky plující na vlnách Pacifiku. Skvělé ceviche a fantastické mořské plody!

4. den : Blázniví skokani z 12. poschodí

ACAPULCO

Probouzíme se za zvuku oceánu. Šťastně jsme dosáhli nejzápadnějšího bodu naší cesty. Acapulco si připomíná svou slávu z poloviny 20. století. V šedesátých až osmdesátých letech minulého století se právě zde, v Acapulku, scházela smetánka ze Spojených států. Pokud jste si mohli dovolit dovolenou v Acapulku, měli jste se na co těšit! Byla to chlouba, kterou nám všude tiše záviděli. Scházely se tu hvězdy jako Elizabeth Taylor, Elvis Presley, Kennedyovi, Belmondo a další, měly tu své kluby, rezidence a oblíbené restaurace. Teď jsme tady my – Lovci zážitků. Jezdíme sem už od našich začátků v Mexiku a láska k tomuto městu se u průvodců dědí z generace na generaci. I dnes Acapulco stále chytá za srdce opravdového cestovatele, a proto ho nemůžeme obejít. Na našem zájezdu se budete koupat ve vlnách Pacifiku i Karibského moře.

Když se místních obyvatel Acapulca zeptáte, co je v Acapulcu největším lákadlem, dostanete rychlou a jednoznačnou odpověď – noční život, pláže a skokani z La Quebrada. Budeme na hlavním náměstí jedinými turisty? Projedete se ve volném čase lodí po vodách Acapulca? Vily podél útesů patří bohatým lidem. Bydlí v nich někdo slavný, koho bychom mohli znát například z televize? Náš kapitán CKto přesně ví a prozradí to jen nám. Pozorujeme racky, kteří létají nad zátokou a hledají svou kořist, a s drinkem v ruce si představujeme, co si o tom výhledu myslel Elvis. Je to úplně stejné? Odpověď nám dává kapitán.

Každopádně žezlo skutečných hvězd Acapulca „ukradli“ slavní skokani z La Quebrady, kteří se vrhají do úzké zátoky z 12. patra. Je to vůbec možné? Věřili byste, že tito lidé skáčou pravidelně už od 30. let 20. století? Samozřejmě to nejsou stále stejní lidé. Je to jedna rodina, která se tomu věnuje. Dnes je tu můžete vidět, jak skáčou do rozbouřených vln Pacifiku a pak se drápou zpět na 30metrový útes, ať je den nebo večer, noc nebo zima. Tichý oceán rozhodně není „klidný“ a my se zatajeným dechem sledujeme, jak znovu a znovu riskují své životy. Odkud je nejlepší výhled? Průvodce to ví a zavede vás přímo na to nejlepší místo, kde ulovíte ty nejlepší fotografie. Mezi těmito skokany byl svého času i Johnny Weissmüller, který ztvárnil postavu prvního filmu Tarzan. Věděli jste o takových jedinečných skutečnostech?

Acapulco bylo vždy velmi oblíbenou plážovou destinací, ale v současné době je město o něco klidnější. Po hurikánu v roce 1997 vláda investovala více než milion dolarů do obnovy infrastruktury, vyčištění zálivu a zlepšení místních služeb. Díky tomu je Acapulco příjemnější než kdykoli předtím, a proto sem stále jezdíme, i když ho ostatní CK vynechávají.

Pořádně se vykoupeme na sluncem zalité pláži, osvěžíme se poslední piňa coládou a ráno se vydáme na cestu do exotického a tajemného vnitrozemí. Acapulco si dodnes zachovalo mexického ducha a rybářskou tradici. K tomu se přidávají živé noční kluby a diskotéky, kam se chodí bavit mexická mládež. Proto se v CKchystáme strávit zde ještě jednu noc, abychom Acapulco pochopili. Odpočineme si před cestou z nejzápadnějšího bodu státu Guerrero (název znamená ve španělštině „Bojovník“), než přejedeme do nejvýchodnějšího bodu naší cesty, Cancúnu. Čeká nás další nádherný den plný dobrodružství.

5. den: Největší pyramida na světě, gigantické kaktusy a tajemství kvalitní čokolády

CHOLULA – OAXACA

Brzy ráno odjíždíme z moderního plážového města Acapulco, abychom co nejlépe využili dnešní dobrodružství, a putujeme do indiánského vnitrozemí, kde se jakoby náhle setkáváme s jiným světem. Tento svět je prodchnutý tradicemi, krásnou mexickou hudbou, lahodným jídlem, lákavou historií a zachovalými řemesly. Průvodce nám tyto divy odhaluje jeden po druhém. Mexiko se rozkládá na ploše více než 2 miliony km² a má všechna klimatická pásma. Moderní Mexiko jsme již důkladně poznali a nyní je řada na nás, abychom prozkoumali jeho okouzlující historii. Naše propracovaná trasa po Mexiku pokračuje kolem nejslavnější sopky Ameriky, Popocatepetlu! Vykoukne na nás zpod mraků přírodní kolos vysoký více než 4 000 metrů? Musíme mít dobrou karmu, tak ať se nám to vyplatí! Stále aktivní sopka budí velký respekt, a tak ji opatrně objíždíme, abychom ji neprobudili, a blížíme se k naší zastávce, městu Cholula. V Cholule sa nachádzajú pozostatky najväčšej pyramídy na svete. Ospravedlňujeme sa milovníkom egyptských pyramíd, ale je to tak! Pyramida v Cholule je větší než pyramidy v Egyptě. Španělé s ní však nic neudělali a po dobytí území na jejím vrcholu postavili koloniální kostel. Ostatní toto místo obcházejí. Věřili byste tomu? My v CKvám ho důkladně ukážeme. Projdeme se jeho tajemnými a dosud zcela nevysvětlenými tunely a odhalíme tajemství, která skrývá ve svých útrobách. Budeme si připadat jako průzkumníci a dotkneme se dávné historie. Jak to tu asi vypadalo před příchodem Španělů? I tento příběh vám bude vyprávět průvodce, který je vždy s vámi.

K obědu vyměníme mystické zážitky za gurmánské a ochutnáme tradiční kuchyni kombinující maso a čokoládu. Zase jste slyšeli správně! Tradiční omáčka mole už dávno sklidila slávu a vy ji musíte ochutnat. CKzná nejlepší restaurace v regionu a vy si dokonce budete moci vybrat svou oblíbenou verzi této omáčky. Tuto specialitu mexické kuchyně překoná jen málokdo na světě, a proto jsme tady my! Kdo si koupí hotovou omáčku na molu a odnese si ji domů? My si kufry plníme jinými suvenýry.

Po obědě pokračujeme legendární oblastí, kde údajně řádí bájná příšera zvaná Chupacabra. Existuje? Neexistuje? Každopádně ani v 21. století není neobvyklé, že se v místním týdeníku objeví zpráva, že „něco“ ohrožuje dobytek farmářů. Pokračujeme přes mexickou prérii s více než desetimetrovými kaktusy do Oaxacy, která je považována za jedno z nejkrásnějších koloniálních měst v Mexiku.

Zážitky a intenzivní prožívání každého dne nám téměř znemožňují kontakt s moderní civilizací. Ta mexická má ale něco navíc, průvodce to ví už dlouho a ukáže vám ji krok za krokem. Pomalu vás zde vtáhneme do hlubin dosud nerozluštěného a mystického, a o tom je naše Mexiko. Jednoduše řečeno, tak to prostě je. Musíte sem přijít a zakopnout o tu mexickou červenou hlínu, aby z ní něco vzešlo. V Oaxace se z nás pomalu stanou odborníci na Mexiko, ale to je stále jen zlomek toho, co nás čeká na konci našeho propracovaného itineráře. Pokud nám bude počasí i nadále přát, naše tváře se pomalu zbarví do odstínu růžové a hnědé. Věděli jste, že v Oaxace se nachází také nejstarší hotel v Mexiku?

6. den: Zlato Zapotéků a chutné chapulines

OAXACA

Probouzíme se v našem koloniálním hotelu ve staré Oaxace, která je součástí UNESCO. Od Mexico City se liší stejně jako den od noci. Jedná se o svobodný a suverénní mexický stát. Z prohlídky budete nadšeni. Oaxaca s příjemným klimatem věčného jara je obklopena pohořím Sierra Madre del Sur, které jako by chránilo její starobylý indiánský charakter před zbytkem světa. Krásné domy, postavené v barokním koloniálním stylu s použitím velmi pestrých barev, ulice postavené v pravém úhlu, krásné okenice se starými mřížemi. Katedrály a kostely, které nebyly v Novém světě ušetřeny. V nejkrásnějších ulicích, kterými vás provede průvodce, se setkáte s velkým procentem potomků původních obyvatel Mixtéků a Zapotéků, kteří i v 21. století bojují za svá práva, aby měli přístup k lepším školám, aby jim nebyla zabavena půda, aby se zlepšilo jejich postavení v Mexiku. Domorodé ženy si stále nechávají zaplétat vlasy a nosí tradiční vzorované kroje. Takhle by vypadala Kuba, kdyby nepřišla revoluce? Průvodce nás postupně seznamuje s tím, jak zde lidé žijí. Co trápí místní mládež a co řeší na Facebooku… Kde pracují rodiče a mohou posílat děti do lepších škol… Vlastní půdu? Nebo jim ji někdo sebral? Víme všechno.

Na svazích a v údolích v okolí Oaxacy se nachází mnoho malých usedlostí a vesnic, kde se dochovalo až 16 různých jazyků a kulturních skupin. Oaxaca je kulturní mozaikou, která nemá v Mexiku konkurenci. Kostel Santo Domingo, zavlažovací systém města, kobylky – chapulines a trh s kořením. Program je nabitý, ale ve volném čase bude příležitost navštívit muzeum s expozicí zapotéckého zlata. Oaxaca je úplná změna oproti Mexico City nebo Acapulcu a my ji intenzivně prožíváme. Oaxaca je zkrátka kouzelná.

Jinak víte, odkud čokoláda pochází? Předpokládáme, že téměř každý si pochutná na lahodné čokoládě vyrobené z kvalitního kakaa. Věděli jste, že ačkoli kakao pochází z Amazonie, byli to Mexičané, kteří tuto rostlinu jako první vypěstovali? Termín chocolātl pochází z aztéckého jazyka náhuatl.V Mexiku se čokoláda hlavně pije a standardně patří mezi nejoblíbenější horké, ale i ledové nápoje. Zkušený průvodce  vám důkladně vysvětlí vše od kakaových bobů, fermentace, sušení, pražení, mletí a přísad. Kde jinde ochutnat pravou čokoládu? Např. 1/2 kg čokoládových bobů, 15 dkg skořice, 20 mandlí, 1/4 kg třtinového cukru. Vše je před vás vhozeno do mlýnku, ze kterého vytéká šťáva zázračné chuti.

Nad starým městem zapadá slunce, ulice zalévá tma, rozsvěcují se světla ve starých pouličních lampách a my se za doprovodu melodií skupiny Cielito Lindo vracíme do našeho hotelu, který je v docházkové vzdálenosti od absolutního centra města.

7. den: Nápoj s červíkem, Bílé město a největší strom v Americe

OAXACA – VILLAHERMOSA

Už třetí den se zatajeným dechem pozorujeme vrcholky hor v okolí Oaxacy. Nahoře se nachází legendární památka Monte Alban – „Bílé město“, které je spojováno s Olméky a Zapotéky. Dnes vás chceme nadchnout. Je to obrovská hora, jejíž vrchol tito „blázni“ vytesali do naprosté roviny, aby z něj vytvořili dobré podstavce pro své chrámy a paláce. Dodnes si nedokážeme představit, jak odstranili tak obrovské množství zeminy, ale podle všeho jim muselo trvat 300 let. Až tam budeme, zjistíme víc! Kdo byli Zapotékové, kteří také přišli na to, jak získat barvivo a vytvořit 40 odstínů červené? Jaký odstín červené vytvoří PH na vaší ruce? Jako léčitelé, lékaři a šamani působí Zapotékové dodnes.Důkladná prohlídka kolosálního města a velkolepých pyramid Monte Alban s výhledem na údolí Oaxaca, které průvodci CKmilují z celého Mexika nejvíce, zejména v období dešťů, kdy je celá okolní krajina zaplavena krásnou zelení a své nadšení samozřejmě přenesou i na vás.

Zpět se vracíme klimatizovaným autobusem a jedeme kolem koloniálního města Oaxaca do městečka Santa Maria del Tule, kde uvidíme největší strom v Americe. Čekali byste, že bude na takovém místě? Jak vypadá strom s obvodem 56 metrů? Je vyšší než široký? Při místních oslavách a tradičních slavnostech se pod jeho korunu vejde celá mexická kapela, hudebníci a zpěváci i všichni představitelé města. Představte si, že tento strom znali Aztékové, Zapotékové i Španělé. Kdyby tak uměl mluvit! CKvás provede i touto částí země, kterou ostatní obcházejí, ale my se mu dostaneme pod kůži. Tento strom byl zasazen ještě v době, kdy tu stála pyramida! Na jejím místě dnes stojí krásný bílý koloniální kostel.

Dále budeme vyrábět mezcal, tradiční nápoj z červů z údolí Oaxaca. Odtud pochází pravý mezcal! Vyrábí se z rostliny agáve, která se podobá aloe vera, ale je mnohem větší. Jak se liší od tequily, která se vyrábí na severu Mexika, ve státě Jalisco?"  Dále navštívíme nádvoří, kde uvidíme, jak se Zapotékové mísili se Španěly a naučili se používat ovčí vlnu. Posadíte se ke kolovratu? Jak se vyráběli vlněné koberce? Pokud se v nabitém programu najde dostatek času, zbude místo i na další lahůdku, indiánskou saunu Temazcal! Tu v minulosti využívali všichni zapotéčtí králové.Když to dokázali oni, zvládneme to i my. Náš intenzivní den se pomalu chýlí ke konci. Nebo toho ještě nemáte dost? Tak pojďme pokračovat! Kdo chce ochutnat tlayudas? Jsou to kukuřičné tortilly, typické pro stát, ve kterém se nacházíme. Přestože tlayuda je jedním z druhů kukuřičných tortill, které se v Mexiku podávají téměř ke všem jídlům, její chuť je úplně jiná. Během přípravy získává charakteristickou konzistenci: od pružné po polokřupavou, mírně vlhkou, čerstvou a obtížně žvýkatelnou. Samotné náplně závisí na restauraci nebo pouličním prodejci, případně na tom, na co máte dnes večer chuť. Určitě si nenechte ujít ani tento gurmánský zážitek!

Pokaždé, když přijedeme do Mexika, vidíme lidi, kteří si i s tím málem, co mají, umí užívat života. I když se nám může zdát, že jejich zdroje jsou omezené, mnohdy jim to stačí, a jak se říká, ke štěstí nepotřebujete mnoho. A my s nimi musíme opět souhlasit. Den je na svém konci a my už pomalu, ale jistě jíme jako Mexičané, milujeme život jako Mexičané, pijeme jako Mexičané a zpíváme jako Mexičané. Nastupujeme do našeho autobusu a unavení padáme do sedaček a připravujeme se na noční přesun, jediný na našem itineráři, do Villy Hermosy.

8. den: Nejstarší americká kultura a hledání černého jaguára

VILLAHERMOSA – PALENQUE

Ráno jsme dorazili do Villahermosy. Náš pronajatý autobus zastavuje před naší oblíbenou restaurací, kam chodíme už léta. Na výběr máte z mnoha mexických i mezinárodních jídel, jako jsou vajíčka, huevo rancheros, avokádo, zdravé a šťavnaté ovoce. Po výživné snídani podle vaší chuti a požadavků si dáme ještě kávu nebo čaj a pomalu se naladíme na krásný den, který v tomto městě strávíme. Villahermosa znamená v překladu „Nádherné město“, i když se vám může zdát, že kvůli neuspořádanému centrálnímu náměstí svému jménu příliš neodpovídá. Je to však hlavní město státu Tabasco a nacházíme se zde v těsné blízkosti Mexického zálivu. Villahermosa má velmi blízko k vodě, řeky Carrizal a Grijalva se dělí o toto území spolu s četnými parky rozesetými po jejích březích, kde se nacházejí různé památky a muzea dokumentující slavnou historii Olméků.Koupání se však věnujeme až později. Dnes pro vás máme připravený bohatý program šitý na míru, protože v Mexiku je s námi vždy co nového objevovat. Naše cesta plná dobrodružství pokračuje k Olmékům.

V džungli uprostřed tohoto města objevíte nejstarší americkou kulturu v parku La Venta. Ano, slyšíte správně! Jsme stále ve městě! Celý tento nádherný park je rozdělen na zoologickou zahradu, kde můžete potkat černé jaguáry, papoušky nebo opice, a na archeologický park. Zde uvidíme obrovské hlavy starých Olméků, které zdobí všechny učebnice dějepisu mexických školáků.

Kolosální hlavy s negroidními rysy, reliéfní megakamely, šamanské oltáře… Před naším letopočtem to muselo vypadat docela zajímavě. Tito Olmékové byli jakousi prababičkou všech mezoamerických civilizací, a proto se zde musíme zastavit. No, a právě tito Olmékové také vyřezávali tyto obrovské hlavy, na které se díváme, někdy kolem roku 1500 př. n. l., které mají zobrazovat válečníky a významné vládce. Olmékové byli také úplně první, kdo začal pěstovat zmíněný kakaovník – více než 3000 let před naším letopočtem.Mayové ve 4. století podávali svým vládcům kakaový nápoj a Aztékové dokonce používali kakaové boby jako platidlo. Když mohli pít čokoládu oni, můžeme i my! A ne jen tak ledajakou čokoládu. Ochutnejme šálek pravé čokolády s minimem cukru. Na místě vás tímto gurmánským zážitkem provede průvodce.

Kakao tedy důvěrně znaly již starověké předkolumbovské civilizace, jak již dobře víme. Kakaovník byl posvátným stromem a čokoláda byla nápojem, který mohli pít pouze panovníci. Obyčejní lidé měli zkrátka smůlu. Dnes je všechno úplně jinak. A jak už dobře víme, Mexičané neváhají používat kakao v kuchyni netradičním způsobem. Vzpomínáte si na gurmánskou pochoutku Mole poblano z Oaxacy?To byla ta čokoládová omáčka s masem! Měli jste možnost ji ochutnat, nebo budete hledat další příležitost? Její chuť je sladká a slaná, lehce pikantní a můžeme potvrdit, že mnoha klientům omámila smysly. A to mexickým babičkám stačilo přidat do hrnce chilli papričky a kuchařky se začaly plnit recepty… Vepřové maso v čokoládě, hovězí maso v čokoládě a mnoho dalšího.

 

Nezůstáváme jen u čokolády! Místní zoo dokonce chová jednu z největších šelem na světě, která má příbuzné v kubánské Zátoce sviní. Nad hlavami nám létají barevní papoušci, z vody vystrkuje zuby nebezpečný aligátor a my, oslazení čokoládou, nasedáme do autobusu a jedeme o kus dál. Krátký přejezd do Palenque na okraji deštného pralesa. Příroda kolem nás se náhle opět změnila. Stihli jste to vůbec zaregistrovat? Jako pravý milovník Mexika vám váš vyškolený průvodce tyto detaily připomene, abyste je nepřehlédli! Z rovinaté oblasti jsme přešli do oblasti deštného pralesa. Zažijeme pravý mexický liják? Pršet bude, jinak by tam nebyl deštný prales, na druhou stranu prší krátce, ne celý den. Přijíždíme do krásného historického městečka Palenque a všichni se těšíme do našeho pohodlného koloniálního hotelu. Čí tvář na nás hledí z každého rohu? To je král Pakal, ale o něm si povíme víc zítra. Máme za sebou úspěšný den a zbývá se jen ubytovat v hotelu. V dusném počasí se můžete osvěžit v hotelovém bazénu nebo baru. Natřete se krémem, hoďte na sebe plavky, požádejte na baru o margaritu nebo pinacoladu a zaujměte místo u bazénu.Ubytovali jsme se v hotelu, který má také skvělou restauraci, kde doporučujeme ochutnat aztéckou polévku, rajčatovou polévku s kukuřičnými plackami se sýrem a avokádem. Tato restaurace je otevřena i na večeři. A pokud jste ještě nestihli ochutnat nejznámější tacos, jen o pár metrů dál se nachází malý podnik vedený místní rodinou, Tacos del Triciclo, kde je připravují opravdu dobře. Který bude váš nejoblíbenější? A který bude nejpálivější? Hotel se nachází na okraji historického centra. Pokud se z hotelu vydáte doleva, během 10 minut se ocitnete v centru města, kde se můžete vydat na podvečerní procházku a třeba si pořídit ještě pár suvenýrů.

9. den: Tajemství pyramid v nedostupné džungli státu Chiapas

PALENQUE

Máme před sebou další krásný den. První ranní paprsky se prodírají skrz mraky. Děti v uniformách běží uličkou do školy, starší do práce nebo posedávají ve stínu palem a  cestovatelé se těší na dnešní dobrodružství! Vzduch se pomalu ohřívá, z ulice se line vůně prvních ranních tacos, do sklenic se nalévá čerstvý pomerančový a ananasový džus a na talíře se krájí šťavnatá papája. Věděli jste, že v roce 2021 bylo Mexiko vyhlášeno největším vývozcem papáji na světě? Předstihlo tak giganta Brazílii i sousední Guatemalu. Jsme ve správný čas na správném místě! Kde jinde si dát sladkou papáju, když ne tady v Chiapasu, protože Chiapas se pyšní tím, že patří mezi tři mexické státy, které zároveň produkují nejvíce papáji. Věděli jste o takových jedinečných faktech? Průvodce CKtoho ví mnohem víc! Čerpejte z našich zkušeností. Zbytek vám prozradíme na vaší vysněné mexické dovolené.

Nasedáme do autobusu a vydáváme se na cestu do bujné zelené džungle, která před světem stále ukrývá celé království Pakala. První, co nás při příjezdu do Palenque zarazí, je vlhké klima prostředí, a pak majestátnost okolí, které učarovalo nejen nás, ale i badatele Alberta Ruze v 50. letech. Vyrazí vám dech stejně jako jemu? Vcházíme do náruče bujné přírody a připadáme si jako dávní objevitelé. Jaké to asi bylo, když objevili první pyramidy? Když poprvé pochopili velkolepost tohoto místa?Archeologie je úžasná práce a váš průvodce vám poví, co nového zde bylo od poslední návštěvy objeveno (velmi mnoho staveb je stále pod vrstvou skály), a prozradí vám i mnoho dalších zajímavých příběhů, legend a faktů. A jako vždy netrpělivě čeká na vaši otázku, jak vznikl samotný název palenque a zda má něco společného s naší pálenkou.

Právě Pakal byl nejvýznamnějším vládcem předkolumbovské Ameriky. Vládl 68 let v době, kdy se lidé běžně dožívali poloviny, a stal se tak nejdéle vládnoucím mayským panovníkem. Uvidíte zde jeho hrobku a okamžitě vás uchvátí ztracená civilizace podmanivého Palenque. Královský palác, Chrám nápisů, palisády městského státu a mnohá tajemství, která se stále skrývají v hluboké džungli. Víte, kolik jich je? Více než 1400. Proč je Pakal spojován s kosmonautem? Palenque je magické a vyvolává dojem posvátnosti. Když procházíme kolem kolosálních pyramid, připadáme si tak malí a bezmocní ve srovnání s moudrostí Mayů – civilizace, která zde žila. Většina turistů z Cancúnu nezabloudí dál než do Chichén Itzá a málokdo se dostane tak hluboko do Mexika. Nádherná podívaná, která si zaslouží místo v našem propracovaném itineráři, a vy máte to štěstí, že jste ji ještě stihli.

V národním parku chráněném UNESCO žijí také ohrožené druhy zvířat, tukani a papoušci. Procházíme uličkami mayského města a přicházíme k věži, nad níž náhle přelétají pestrobarevní papoušci, z přilehlého lesa se ozývá ohlušující skřek vřešťanů a lidé zvedají oči k vysoké věži. My, jako praví lovci zážitků, zvedáme svůj zrak o něco výš! K samotnému nebi! Protože právě odtud Mayové pozorovali a zapisovali hvězdy. Že by právě zde stanovili údajný konec mayského kalendáře? Je toto skutečné Mexiko v hrdém zapatistickém státě Chiapas? Chiapas je také nejchudší ze všech mexických států. Právě zde nejvíce pocítíme rozdíl mezi moderním a pulzujícím Mexico City, do kterého jsme před několika dny přiletěli, a prostým životem na jihu země, kam zabloudil náš zájezd. Dokonalé pochopení reality. A kdo byli zapatisté? Uvidíme nějaké? Budou po nás chtít nějaké peníze, mýtné nebo úplatky? Nebojte se! Zkušený průvodce přesně ví, co můžeme od zapatistů očekávat, a o své znalosti se s vámi samozřejmě podělí.

Po důkladné prohlídce Palenque si odskočíme na odpolední návštěvu vodopádů AGUA AZUL, které vykouzlí atmosféru telenovel a kýčovité krásy mexických vodních toků.  Potkáme místní mayské ženy s košíky na hlavách plnými kukuřice a hrstí čerstvých banánů v náručí, s uhrančivě krásnýma černýma očima, které na nás neodolatelně hledí a hádají, kde na mapě může ležet Česko. Přišli jsme k vodopádům Agua Azul. Jejich název v překladu znamená „Modrá voda“ a my na místě zjistíme, čím by to mohlo být. Pokud budeme mít skvělou karmu (opět toho využijeme), počasí nám bude přát a přivítají nás kaskádovité vodopády s oslnivě tyrkysovou vodou, která doslova láká ke koupání. Jsme již velmi hluboko v džungli Chiapasu. Vodopády jsou tvořeny řekami Shamulja a Tulija, které si razí cestu nepřístupným pralesem. Další intenzivní den plný zážitků se chýlí ke konci a my jsme za polovinou naší cesty.

10. den: Nejklidnější město v Mexiku

PALENQUE – MERIDA

Odjezd směrem k poloostrovu Yucatán. Cestu si ale zpříjemníme koupáním v Mexickém zálivu! Budeme patřit jen do zlomku turistů, kteří tak při návštěvě Mexika učiní! Stojí to za to.

Další jedinečná místa, která všichni míjejí, protože o nich nemají tušení. Jdeme na krásnou písečnou pláž a cítíte, jak se vám zrychluje tep? Na tváři se objeví úsměv, který nás bude provázet opět po celý den. S CKjste prošli pestrým Mexikem a bylo to intenzivní, kouzelné a plné zážitků. Zdaleka však nejsme na konci cesty. Lákavému občerstvení neodolá téměř nikdo. Neuvěřitelně azurové moře, do kterého se noříme, je téměř bez vln. Na pláži pak ochutnáváme čerstvé mořské plody na našem oblíbeném místě, kam chodíme už léta. Tady vám udělají krevety na všechny způsoby. Přihodíme vychlazenou Coronu a snažíme se shrnout, co jsme zažili. Perfektní osvěžení na cestě na horký jih.

Příjezd do nejbezpečnějšího města Mexika – Méridy. Krásné hlavní město státu Yucatán, večer strávíme na jeho náměstí a v blízkém okolí. Zde zároveň třeba nakoupíme ručně tkané houpací sítě, hamaky a typická barevná sombrera proti yucatánskému slunci. Původní koloniální stavby, které jsou zde stále k vidění, pocházejí z doby, kdy sem přijížděli španělští vyslanci a stavěli zde světské obytné budovy i katedrály. Mérida má proto nejstarší katedrálu na americkém kontinentu. Mérida měla blízko ke Spojeným státům, Kubě i Evropě a v 19. století se zde tak dařilo obchodu, že se jí začalo říkat „Paříž Západu“.  Říká se, že zde v té době žilo velké množství milionářů. Ti posilovali kontakty zejména s Francií, odkud si nechávali dovážet luxusní zboží. Elegantní Paseo Montejo s paláci má připomínat Champs-Élysées. Mérida je prý městem s nejvyšší životní úrovní v celé zemi. Právě tady si náhle všimneme četných amerických důchodců. Pomalu začínáme Mexiko velmi dobře poznávat, a tak se sebevědomě, ale stále v doprovodu průvodce, vydáváme do ulic tohoto moderního města.

Gurmánům doporučujeme restauraci La Parrilla, kde dělají výborné steaky, skvělé hovězí maso, skvělé koktejly a najdete tu i sombrera v mexických barvách, se kterými se můžete vyfotit. Případně Pancho's na adrese Calle 59 509, Parque Santa Lucia, což je Fridina restaurace. Velmi příjemná atmosféra a vaří i yucatánskou kuchyni. CKdoporučuje citronovou polévku yucatán a grilovanou chobotnici. Prostě jídlo je tu jedinečné! Blížíme se k vyvrcholení naší cesty. Zítra nás čeká jeden ze 7. novodobých divů světa a legendární Cancún.

11. den: Jeden ze sedmi divů světa

MERIDA – CHICHÉN ITZA – CANCUN

Ráno vstáváme a odjíždíme do vnitrozemí, do Chichén Itzá. Čeká nás krásný den. Již na nás čeká jeden ze 7. novodobých divů světa, Kukulkánova pyramida a její dokonalé matematicko-astronomické prvky, které nás ohromí pokaždé, když sem přijedeme. Naši CKprůvodci jsou na tomto místě několikrát ročně a znají ho jako své boty. U vchodu na nás čeká náš místní průvodce, kterého si bereme navíc, aby nám vysvětlil podrobná fakta o životě v Chichén Itzá, které je jedním z nejrozsáhlejších mayských městských komplexů.

Slavné archeologické naleziště Chichén Itzá je od roku 1988 zapsáno na seznamu UNESCO. Je to nejznámější stavba slavné mayské civilizace na poloostrově Yucatán a je to třešnička na našem mexickém dortu plném těch nejkrásnějších zážitků. Mayové zde vládli od 6. století a později je vystřídali Toltékové. Naše hlavní pozornost se soustředí na El Castillo, což v překladu znamená „hrad“. O něm vám budeme vyprávět. Pyramida sloužila jako velký kalendář, podle kterého Mayové určovali, kdy mají zasít, kdy přijde období dešťů a kdy mají očekávat období sucha atd. Kruhová observatoř Caracol z poloviny prvního tisíciletí, hřiště pro rituální míčovou hru pelota a samozřejmě je tu cenote. Bude zde také možnost zakoupit si suvenýry, které vám ještě chybí.

Magické datum 7.7.2007 bylo dnem, kdy Chichén Itzá úspěšně získalo místo v žebříčku 7. nových divů světa. V roce 2022 tento mexický 7. div světa otevřel svou další odkrytou část. Bude se jmenovat „Chichén Viejo“ (Starý Chichén). Tak se na to podívejte! Do Mexika se vyplatí jet i v dnešní době! Mezi prvními návštěvníky je vždy něco nového k objevení a CKvás tam rád zavede. Tato nová část se nachází hlouběji v džungli, asi 900 metrů od legendární pyramidy El Castillo.¨ Začali ji odkrývat už v roce 2020, ale kvůli pandemii byly práce pozastaveny. Pokračovat budou v roce 2021. Kácení džungle se neplánuje, což je skvělá zpráva, protože právě okolní bujná vegetace dodává místu neuvěřitelné kouzlo a tajemství. Při archeologickém výzkumu v Mexiku se snaží zachovat co nejvíce původní vegetace a chránit ji. Je to jakási čtvrť, kde budete obdivovat paláce a chrámy zdobené scenériemi. Dodejme, že v roce 2023 bude otevřena Mayská vlaková dráha, která bude projíždět státy Tabasco, Campeche, Yucatán, Quintana Roo a Chiapas se zastávkou v Chichén Itzá.Díky tomu je lovení zážitků v mayském světě mnohem dostupnější a stojí za to ho zažít!

Večerní příjezd do Cancúnu, největšího turistického centra s dokonalou infrastrukturou a legendárním mořem – modrým Karibikem. Odpočinek v hotelu dle vlastního výběru. Odpočinek v hotelu dle vlastního výběru. Možnost přidat luxusní all inclusive hotel – doporučujeme všem! Bude to zasloužený odpočinek po naší cestě.Budeme relaxovat na Mayské riviéře, která se táhne od Cancúnu až po město Playa del Carmen. Doporučujeme rezervovat si hotel all inclusive v hotelové zóně na pláži, která je vzdálená přibližně 15 minut autobusem od centra Cancúnu, nebo vynikající pětihvězdičkové resorty na Costa Mujeres či Playa del Carmen a pozvednout svou dovolenou na nejvyšší úroveň. Naši nabídku najdete v doplňkových službách k zájezdu. Všechny hotely jsme vyzkoušeli a věříme, že si mezi nimi najdete ten svůj. Rozdělte se do hotelů a aklimatizujte se. Včera jsme se koupali v klidných azurových vodách Mexického zálivu a dnes se ponoříme do tyrkysových vln Karibiku.

12. den:  Odpočinek na příjemných plážích Karibského moře

CANCÚN, MAYSKÁ RIVIÉRA

V tento den si budeme užívat zasloužený odpočinek na bílých plážích Karibského moře a rekapitulovat zážitky z dvanácti mexických států, které jsme dosud projeli. 

13. den: Oddychnete si nebo zvládnete ještě jednu pyramidu?

TULUM

Pokračujeme v relaxaci na pláži. Ti, co si objednali fakultativní výlet – návštěvu mayského města Tulum a objevování tajemných podzemních řek Cenotes, se pak vydají za dalším dobrodružstvím. Odpočinek je ale též nemine, až se večer vrátí z cest. Doporu­čení: Výlet si můžete objednat a uhradit ještě před odletem do Mexika, více informací naleznete v doplňkových službách u zájezdu. 

Zajímavosti: Tulum je jediné mayské město postavené na břehu moře s krásnou pláží. V minulosti bohatlo díky obchodování s městy, která ležela jižněji na pobřeží. Zde začíná, respektive končí, druhá největší korálová bariéra na světě. Podle pyramidy, která sloužila jako maják, Mayové přesně věděli, jak překonat bariéru, aniž by se zřítili. Pod pyramidou je nádherná pláž s bílým pískem a výhled na Karibské moře, které hraje všemi odstíny modré, jsou neuvěřitelné. Zachytit mayskou památku s Karibským mořem v jednom záběru, takový zážitek nikde jinde neuvidíte a odvezete si kompletní balíček zážitků. A my se dnes nezastavíme! Ještě nás čeká koupání v cenotes. Hodíme na sebe plavky a zaplaveme si v nich. Věděli jste, že cenotes tvoří vzájemně propojený systém a podle jedné z teorií vznikl pádem meteoritu, který způsobil dobu ledovou? Jsou nádherné, podívejte se do naší fotogalerie. U Karibiku nám zima nebude. Návrat do hotelu v podvečer. Pokračujeme v odpočinku.

14. den: Odpočinek na příjemných plážích Karibského moře

CANCUN, MAYSKÁ RIVIÉRA

Tento den bude patřit naprostému nicnedělání a lenošení na bílých plážích Karibského moře. Kdo bude chtít, může si povídat o tom, co se mu z velkolepého me­xického putování líbilo nejvíce.

15. den: Check out a odlet domů

CANCÚN

Poznávací zájezd do Mexika se pomalu a jistě chýlí ke konci. Začínáme pozvolna balit, ale ještě před odjezdem využijeme pár hodin k procházce po pláži anebo k výletu do města Cancún za případnými nákupy posledních dárečků pro blízké. Utratíme poslední pesos a budeme okouzleni z tak velkého množství „ulovených“ zážitků. A pak už nás čeká jen check-out z hotelu a rozloučení se s Mexikem. Po obědě se přesuneme soukromým transferem na letiště a počkáme na náš let. Hasta luego! (Brzy na shledanou!)

16. den: Vítejte doma

Po patnácti dnech na cestách po Mexiku přilétáme domů – plni dojmů, prohřátí mexickým sluníčkem a obohaceni o historické poznatky. Před námi je sdílení dechberoucích zážitků s rodinou a přáteli. Nikdo neuvěří, jak skvěle jsme se měli! Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Mexico City a zpět, letištní poplatky, průvodce během poznávacího programu, vstupné do památek, přepravu klimatizovaným autobusem během celého zájezdu na exkluzivní bázi, 14 x ubytování v 3*- 4* hotelech střední třídy ve dvoulůžkových pokojích, program dle popisu, všechny letištní transfery v Mexiku, všechny silniční poplatky a místní daně, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu, fakultativní výlety, spropitné, kapesné na zájezd (cca 600 EUR)   

Ubytování:

Mexico City – Fontán Reforma Hotel, 2 noci
 
Acapulco – Hotel Acapulco Malibú****, 2 noci
 
Oaxaca – Hotel Oaxaca Real****, 2 noci
 
Palenque – Hotel Maya Tulipans Palenque****, 2 noci
 
Merida – Hotel Colonial de Merida, 1 noc
 
Cancun – Hotel Wyndham Garden Cancun Downtown****, 4 noci
 
Hotely na konkrétních termínech můžou být i jiné. Závisí to na dostupnosti, obsazenosti a na včasném přihlášení.
 
„Hvězdičkování“ není součástí obchodního jména hotelu, ale hodnocením jeho kvality od velkých nadnárodních rezervačních systému jako booking.com, agoda.com, v některých případech podle oficiálního hodnocení samotného hotelu.
 
Jednotlivé pokoje v hotelích se mohou lišit, uvedené fotografie jsou ze standardních dvoulůžkových pokojů.
 
Přečtěte si Blogy o Mexiku od našich průvodců

TOP 10 míst a zajímavostí v Mexiku

11 typických mexických jídel, která musíte v Mexiku ochutnat

 
 

Poznámka:

U některých termínů mohou být rozdílné ceny odletů z Prahy o 2000 Kč z důvodu vyšších nákladů za letenky.

Odlety z Vídně jsou bez příplatku, v ceně publikované na webu.Doporučené očkování: žloutenka typu A i B, platné očkování proti tetanu

Na zájezd létáme vybranými leteckými společnostmi LUFTHANSA/AUS­TRIAN/AIR CANADA/UNITED/A­MERICAN AIRLINES/SWIS­S/KLM/AIR FRANCE. Přesné a finální údaje o vašem letu vám zašleme nejpozději 21 dnů před odletem na zájezd.

 

Poznávací zájezd Mexiko - velký okruh na 16 dnůPoznávací zájezd Mexiko - velký okruh na 16 dnůPoznávací zájezd Mexiko - velký okruh na 16 dnůPoznávací zájezd Mexiko - velký okruh na 16 dnůPoznávací zájezd Mexiko - velký okruh na 16 dnů

Doprava

Budeme se přepravovat pronajatým kvalitním klimatizovaným autobusem. Čekají nás několikahodinové přesuny. Máme v plánu i jeden noční přesun z Oaxaca do Villahermosy/Pa­lenque. Noční přesun autobusem je nejtěžší částí cesty. Začneme kolem 20:00 v Oaxaca, kolem 07:00 ráno budeme ve Villahermosa a cca 14:00 v Palenque. Při cestě zpět jsme zvolili letecký přesun z Cancunu do Mexico City, který nám ušetří více než 30 hodin v autobuse.

Ubytování

Máme rezervované dvoulůžkové pokoje v lokálních 3* a 4* hotelech. Ve městech se naše hotely nacházejí vždy blízko centra. Pokoje jsou vždy dvoulůžkové, vybavené WC a sprchou. Nabízíme i možnost doubytování.

U Karibiku je hotel v základní ceně zájezdu umístěn mimo pláže, a proto se na pěknou karibskou pláž budete muset odvést cca 15–20 minut místní linkou.

Typ hotelů používaný na zájezdu (změny vyhrazeny): Mexico: City hotel Fontan, Acapulco: hotel Malibu, Oaxaca: hotel Casantica, Palenque: hotel Maya Tulipanes, Merida: hotel Colonial, Cancún: Quinta Inn Cancun hotel

Poslední 4 noci můžete strávit u moře v lepším hotelu s all inclusive, než v základním hotelu, který je v ceně zájezdu.

Strava

V ceně zájezdu NENÍ žádná strava. Z domu si vezměte pouze minimum stravy. Stravovat se budeme každý dle své vlastní chuti v místních restauracích. Apelujeme na dodržování rad Vašeho průvodce. Základní věcí je, že nebudeme pít vodu z kohoutku a to ani v hotelech.

Peníze

Množství závisí na Vaší osobní spotřebě. Doporučujeme Vám vzít si cca 500 EUR (2017). Jako zálohu si můžete vzít i platební karty VISA a Mastercard. Cena stravy na celý pobyt vyjde cca na 200 EUR (2017). Na fakultativní výlety – např. šnorchlování nebo potápění v Karibském zálivu, pyramidy Tulum a cenoteje potřeba cca 60 EUR (2017).

V ceně zájezdu je vstupné do následujících památek: Teotihuacán, Museo Antropologico, Mexiko City, La Quebrada, Acapulco, Monte Alban, Tule, La Venta, Palenque, Aqua Azul, Chichen Itza

Top místa na zájezdu:

MEXICO CITY Hlavní město Mexika. Město, které se nachází 2200 m. n. m. na absolutní rovině bývalého jezera Texcoco. Střed města se zapsal do seznamu UNESCO. Nachází se tu jedno z největších náměstí na světě – Plaza de la Constitución nebo zkráceně Zocalo a taky jedna z nejdražších ulic světa, která nese název po prvním prezidentovi Československa – Avenida Presidente Masaryk.

TEOTIHUACAN Jedná se o jedno z nejvýznamnějších nalezišť v oblasti centrálního Mexika. V překladu název znamená „místo zrození bohů“. Toto místo Vás okouzlí třeba třetí největší pyramidou světa, pyramidou slunce, nebo třeba několik kilometrů dlouhou cestou, kterou archeologové nazvali Cesta mrtvých.

PALENQUE Ve státě Chiapas uprostřed tropického pralesa s častými silnými dešti a velkou vlhkostí se rozprostírá archeologický komplex – Palenque. Královský palác, několik propojených budov, velké terasy. To vše bylo postaveno během několika generací a stále tohle místo ukrývá mnoho tajemství.

CHICHEN ITZA Kukulkánova pyramida – stavba s dokonale matematicko-astronomickými vlastnostmi patří k jednomu z novodobých sedmi divů světa. Mimo jiné se zde nachází i největší hřiště rituální míčové hry – Pelota. Jedná se o hru s prvky fotbalu a basketbalu, která má udržet vesmírnou rovnováhu.

OAXACA Nedaleko Oaxacy se rozkládají pozůstatky města Monte Albán – volně přeloženo jako Jaguáří vrcholek. Komplex pyramid, které tu kdysi dávno založil válečnický národ – Zapotékové.

MERIDA Hlavní město Yucatánu. Merida patří k nejlepším městům pro život v Mexiku. Dvakrát byla Merida vyhlášena Americkým hlavním městem kultury díky své kvalitě života a neobyčejnému rozvoji umění.


Podobné zájezdy

Mexiko – velká poznávací cesta

Mexiko – velká poznávací cesta

Země: Mexiko

Typ: Poznávací zájezdy

Termíny: Říjen - Únor

Délka pobytu: 17 dnů

č. zájezdu: 453413/133
snídaně
letecky
od79 800,-/osoba
  Mexiko - Yucatán, Riviéra Maya a přírodní parky

  Mexiko - Yucatán, Riviéra Maya a přírodní parky

  Země: Mexiko

  Destinace: Mexico, Mexiko

  Středisko: Yucatan, CANCÚN, TULUM, COBÁ,…

  Typ: Pobytové zájezdy, Poznávací…

  Termíny: Listopad - Říjen

  Délka pobytu: 11 dnů

  Osob: 1-2, 1, 1-3 osoba

  č. zájezdu: 408459/1
  snídaně
  letecky
  od59 990,-/osoba
   Mexiko - to nejlepší z Yucatánu

   Mexiko - to nejlepší z Yucatánu

   Země: Mexiko

   Typ: Poznávací zájezdy

   Termíny: Listopad

   Délka pobytu: 13 dnů

   č. zájezdu: 425504/36
   polopenze
   letecky
   od69 990,-/osoba

    Mohlo by vás zajímat:

    Poznávací zájezdy Norsko 2024 letecky i autobusem

    Norské fjordy, Lofoty, Velký okruh Skandinávií se Summit Tour

    Opravdu široký výběr shromažďuje nabídku většinu pořadatelů v České republice a umožňuje Vám zvolit si program a termín podle Vašich představ bez nutnosti ztrácet čas hledáním jinde.

    Poznávací zájezdy Itálie

    Poznávací zájezdy Itálie - široký výběr a skvělé ceny!

    Od vrcholků Alp až k jižnímu cípu Sicílie je Itálie skutečným důkazem toho, že svět je jeviště. Architekti a sochaři zde vytvořili bezpočet parků a zahrad. Příroda zde vykouzlila krajinný ráz s charakteristickými cypřiši, olivovníky, fíkovníky a řadami vinic v mnoha podobách. Vyzkoušet můžete oblíbené zájezdy autobusem i letecky do Benátek, poznávací zájezdy do Říma autobusem s mnoha odjezdovými místy a další úžasná místa Itálie.

    Poznávací zájezdy Turecko

    Pestrá a široká nabídka poznávacích zájezdů do Turecka

    Turecko se rozprostírá jak známo na poloostrově Malá Asie a svoji menší částí zasahuje do jihovýchodní Evropy na Balkánském poloostrově. Turecko má pod svoji kontrolou dva strategické průlivy Bospor a Dardanely, které se nacházejí mezi Černým a Středozemním mořem a tak je spojují.

    Aktuálně

    16.7.2024

    First minute poznávací zájezdy

    Nabízíme mimořádné slevy na oblíbené poznávací zájezdy do všech bezpečných zemí na sezónu 2024-2025

    5.6.2024

    Fjordy a další klenoty Norska

    Poslední volná místa na červencový termín 2024! Sleva 2000 Kč pro osoby starší 55 let

    11.4.2024

    Island nejen pro seniory 55+

    Během zájezdu navštívíte ikonická místa, jako je národní park Þingvellir (UNESCO), gejzír Strokkur, vodopád Gullfoss, termální bazén pod otevřenou oblohou a další.

    RSS, více aktualit