Poznávací zájezd Mexiko - velký okruh

Šestnáctidenní zájezd po Spojených státech mexických

č. zájezdu: 270038/72
od63 985,-/osoba
-33%sleva
Poznávací zájezd Mexiko - velký okruh na 16 dnů

Poznávací zájezd Mexiko - velký okruh

Země: Mexiko

Ubytování: hotel


Stravování: bez stravování
Doprava: letecky

Typ zájezdu: Poznávací zájezdy

Termíny: Říjen - Září

Délka pobytu: 16 dnů


Možnosti dopravy

 • letecky

Možnosti stravování

 • bez stravování

Zájezd, který jsme pro Vás připravili, Vám představí ekonomicky vyspělou zemi plnou obrovských kontrastů. Těšte se na množství mayských i aztéckých staveb, fascinující pyramidy, gurmánské zážitky, indiánské trhy, tropické pralesy a třeba i na největší kaktusy na světě. Projeďte s námi křížem krážem velkou část rozsáhlých Spojených států mexických.

Popis:

Objevte společně s námi Mexiko plné mystické historie, pyramid a šamanismu! Během poznávacího zájezdu ochutnáte speciality mexické kuchyně, projdete si fascinující metropoli Mexico City, procítíte velmi živé město Oaxaca, navštívíte koloniální Méridu a necháte se unést nejkrásnějšími pyramidami ukrytými v pralese v Palenque! Na závěr cesty vás pak čeká příjemný odpočinek na proslulých plážích Acapulca či na kýčovitě krásných karibských plážích v Cancúnu. 

 • pohodlně za mexickou kulturou
 • četné množství památek UNESCO, proslulé Acapulco i karibský Cancún
 • kultura Aztéků, Mayů, Olméků, Toltéků i Zapotéků
 • výborná kuchyně, kvalitní doprava, špičkoví průvodci, kteří v Mexiku žijí

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku do Mexico City a zpět, letištní poplatky, průvodce během poznávacího programu, vstupné do památek, přepravu klimatizovaným autobusem během celého zájezdu na exkluzivní bázi, 14 x ubytování v 3*- 4* hotelech střední třídy ve dvoulůžkových pokojích, program dle popisu, všechny letištní transfery v Mexiku, všechny silniční poplatky a místní daně, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu, fakultativní výlety, spropitné   , PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Mexico City – Fontán Reforma Hotel***, 2 noci

Program:

1. den: Let do jednoho z největších měst na světě

MEXICO CITY

Poznávací zájezd zahájíme odletem z Evropy. Kvalitu letu nám zajistí ověřené letecké společnosti. Po několika hodinách, ještě v tentýž den večer, přistaneme v samotném srdci mexické metropole – v Mexico City. Následně se přepravíme na hotel, kde máme zajištěný nocleh. Pro zájemce však čeká za rohem (v místním nočním baru) pivo Corona! Kdo se nechá zlákat? U dobře vychlazeného nápoje můžeme polemizovat třeba nad tím, jaké klima panuje ve městě, jenž se nachází v nadmořské výšce 2 200 metrů nad mořem a leží tam, kde se kdysi rozprostíralo jezero Texcoco (na naprosté rovině). 

První mexický večer se necháme ukolébat také představami, jaké asi budou mexické pyramidy, místní historické památky, katedrály, nebo koupání v Pacifiku, Karibiku a na Agua Azul. Zvědaví však budeme i na tajemné šamanské rituály! Dychtivé očekávání nových zážitků je tu! Setkání se průvodcem nás jen utvrdí v tom, že to bude nezapomenutelné. Po úvodním slovu se můžeme další den těšit na bájný Teotihuacán nebo na centrum Mexico City. Čeká nás objevování fantastické země plné barev, vůní a chutí. Toto je ideální startovní místo pro dobrodružné poznávání Střední Ameriky! TIP: O­palovací krém doporučujeme začít používat hned po příletu do země. 

2. den: Procházka po Cestě mrtvých

TEOTIHUACÁN – MEXICO CITY

Vamos (překládá se jako „tak pojďme, do toho“)! Před námi je první den v Mexiku, které platí za největší zemi Střední Ameriky. A my pochopíme, že má neuvěřitelnou jiskru! Ostatně, tato destinace patří u klientů CK do třetice těch nejoblíbenějších, což hovoří za vše. Ráno se tedy sejdeme na recepci a zájemci si budou moct objednat k obědu první gurmánské speciality. Též dostaneme instrukce o důležitém vybavení před výletem. Nutná bude pitná voda v lahvi, opalovací krém a pevná obuv. Pak už nám nic nezabrání v přesunu za zážitky. Prvně se dozvíme něco málo z fantastické či dokonce až mystické historie Mexika a postupně si povyprávíme i zajímavá fakta o Aztécích, Mayích, Olmécích i Zapotécích. 

A kam že to vlastně poprvé zamíříme? Přesněji do jednoho z největších měst světa, ve kterém se lidé stávají Bohy hned za jeho branami – do Teotihuacánu. Ranní dopravní špičku nám však zpříjemní průvodce prvními zajímavými informacemi. Než se dostaneme na místo, dozvíme se například, že Teotihuacán býval v roce 500 n. l. šestým největším městem na naší planetě. Nakonec ale, kdoví z jakých příčin, zůstal opuštěný. V cíli se pak konečně ponoříme do starověké civilizace. Prvně budeme přímo očarováni Pyramidou Slunce, která je největší na světě. Obdivovat však budeme i o něco menší Pyramidu Měsíce. Vynechat ovšem nemůžeme ani procházku tzv. Cestou mrtvých, jež je dlouhá kolem čtyř kilometrů. Během výletu si ještě zodpovíme nespočet zajímavých otázek, jako například: „Proč se v lokalitě neshoduje magnetický a geografický sever?“ nebo „Proč právě tady nemá telefon dobrý signál?“

Nebylo by to však pravé Mexiko, abychom také neochutnali pověstnou tequilu! Krom drinku na posilněnou se dozvíme i to, z čeho a jak se vyrábí. Tím ale nápojovými zážitky zdaleka neskončíme. Okusíme totiž tradiční pivo z maguey, které je předchůdcem tequily. A aby toho nebylo málo, doplníme tyto momenty dalšími zajímavými informacemi. Dozvíme se například to, zda vůbec původní indiáni znali systém pálení a pohovoříme o dřívějších civilizacích, které v Teotihuacánu žily. Každá z nich zbohatla na něčem jiném. Obyvatelé Teotihuacánu zbohatli konkrétně na obsidiánu – vulkanickém sklu. Chybět nebude ani ukázka jeho tradiční broušení! Lidé si z něj kdysi vyráběli například různé sekery anebo nože, jež používali při zpracování kůže či k boji. 

Až se čas nachýlí k poledni, začneme jistě přemýšlet o tom, co bychom pojedli. Zájemci budou moct v rámci tradičního oběda ochutnat třeba kaktus či první chilli! Posilněni skvělým pokrmem se následně vydáme za dalším dobrodružstvím v Mexiku. První kroky nás zavedou na třetí nejnavštěvovanější katolické poutní místo na světě – k Panně Marii Guadalupské. Navštívíme ale i hlavní náměstí Zócalo neboli Plaza de la Constitución s Metropolitní katedrálou, na které je napojená hlavní pěší zóna. O pár ulic dál pak budeme obdivovat jiné dechberoucí náměstí zvané Plaza Garibaldi, na němž se nachází zdaleka nejvíc mariachis (mexických muzikantů) v Mexiku. Linoucí se hudba bude přímo vybízet k tanci! A jakmile se přiblíží konec poznávacího dne, vycestujeme k našemu hotelu metrem – mimochodem, věděli jste, že jezdí na pryžových pneumatikách? Za­jímavost: prů­vodci jezdí do Mexiko City pravidelně několikrát do roka, tudíž vám ho představí skutečně důkladně!

3. den: Lítající indiáni a vzpomínky na 20. století

MEXICO CITY – ACAPULCO

Další den zahájíme návštěvou okouzlujícího parku Chapultepec, ve kterém Mexičané rádi tráví svůj volný čas – zejména za pěkného počasí. A není divu. Je oázou klidu, a hlavně zeleně uprostřed velkoměsta. Jakékoliv představy pak předčí velkolepá rozloha parku! Najdeme v něm totiž jak Zoo, hrad (jediný v Mexiku), jezero, památníky, tak i vícero muzeí. Zdaleka nejkrásnější a nejlepší svého druhu z celosvětového hlediska je bez pochyb Muzeum antropologie – rozhodně si ho nenecháme ujít! Najdeme tu například historická fakta zaobírajíc se obdobím před příchodem Kryštofa Kolumba nebo kulturní prvky amerického území. Pokocháme se však i jinými důležitými památkami včetně Slunečního kamene, což je monolit z čediče z úžasnými reliéfy a obdivovat budeme i makety míst, díky nimž pochopíme, jak vypadali v minulosti. A aby byl zážitek kompletní, povíme si také něco málo z historie Mayů i Aztéků – jak to bylo vlastně s koncem světa, který Mayové předpovídali?

Po důkladné prohlídce muzea se přesuneme na začátek dlouhého bulváru Paseo de la Reforma, kde se nachází socha Anděla nezávislosti, známá třeba z mexických telenovel (Anděl je od Muzea vzdálený přesně 2 km) a pokocháme se i poslední fotografií dávného hlavního města Aztéků, kteří mu říkali Tenochtitlán. Největším zážitkem v parku však bude zcela ojedinělý pohled na „létající indiány“ zvané Voladores, kteří se odvíjejí na lanech dlouhých desítky metrů, a za doprovodu tradiční hudby riskují život. A pak dáme městu Mexico City pomalu a jistě sbohem, neboť nás čeká další fascinující zastávka – legendární Acapulco! Zají­mavost: Věděli jste, že Mexico City původně dobyli Španělé v čele s Hernánem Cortezem a přejmenovali ho na Ciudad de Mexico? 

4. den : Blázniví skokani z 12. poschodí

ACAPULCO

Ocitáme se v Acapulcu, ve městě, které oplývalo největší slávou v polovině dvacátého století. V 60. až 80. letech se právě tady scházela smetánka ze Spojených států a trávila dovolenou. Ocitnout se v této lokalitě, bývalo privilegium hodné obdivu a možná také tiché závisti okolí. Ve městě se setkávaly hvězdy jako Elizabeth Taylor, Elvis Presley, Kennedyové nebo Belmondo. Někteří slavní zde mívali dokonce i své kluby a oblíbené restaurace. Dnes však Acapulco není zapovězené ani „obyčejným smrtelníkům“ a láká kdejaká srdce pravých cestovatelů. Proto ho také my detailně prozkoumáme, i kdybychom měli být jedinými turisty na hlavním náměstí!

Při příjemné procházce dechberoucím Acapulcem se necháme okouzlit například honosnými vilami na útesech, které patří těm nejmajetnějším a nejslavnějším lidem. Zájemci se pak budou moct povozit ve volném čase na loďkách – tak spatří město zcela z jiné perspektivy. Okolní vody však nenabízí jen vodní radovánky, ale nesou i velmi překvapivou podívanou! Svých pár minut slávy si tu totiž vysloužili také skokani z útesu La Quebrada, kteří se vrhají zhruba z úrovně 12. patra do úzké zátoky. Tento nezvyklý a možná tak trochu šílený „sport“ tu lidé provozují už od 30. let minulého století, ať je den nebo noc. Skokem to ovšem nekončí. Pak ještě následuje šplh po třicetimetrové skále vzhůru! Zajímavostí krom jiného je, že tomuto adrenalinovému zážitku se v Acapulcu oddává jedna celá rodina. Její členy skákající do rozbouřených vln Pacifiku můžeme spatřit i dnes. 

Mezi slavné skokany se řadil jednu dobu i Johnny Weissmüller, který ztvárnil postavu prvního filmového Tarzana. Dost bylo ale adrenalinu a tuhnutí krve v žilách! Čeká nás totiž příjemný odpočinek na dechberoucích plážích Acapulca a nasávání té pravé mexické atmosféry. Dobrou noc nad Pacifikem! Za­jímavost: Dří­ve bylo Acapulco velmi rušným a oblíbeným městem – dnes je spíše klidnější oázou. Co si však zachovalo dodnes, je rybářská tradice. 

5. den: Největší pyramida na světě, gigantické kaktusy a tajemství kvalitní čokolády

CHOLULA – OAXACA

Další den si přivstaneme, neboť nás čeká brzký ranní odjezd z moderního pobřežního města Acapulca. Vydáme se dále do vnitrozemí, kde se setkáme se zcela jiným světem opředeným tradicemi, příjemnou mexickou hudbou, chutným jídlem, lákavou historií a zachovalými řemesly. Mexiko se rozkládá na více než dvou milionech km² a najdeme v něm všechna podnebná pásma. To ostatně poznáme na vlastní kůži. Země kolem nás se náhle velmi promění. Projedeme například kolem nejznámější sopky v Americe s názvem Popocatepetl. Nenechte se však mýlit, že by byla při svých 4 000 metrech nad mořem nejvyšším vrcholem Mexika! I přesto má co nabídnout. Kromě úžasné podívané v nás bude budit respekt, protože je stále činnou sopkou. Opatrně ji tedy objedeme (abychom ji náhodou nevzbudili) a přiblížíme se k naší další zastávce, k městu Cholula. 

V Cholule se nacházejí pozůstatky největší pyramidy na světě, která dokonce konkurovala leckterým egyptským monumentům! Zde spatříme velmi zajímavý pozůstatek dobytí území Španěly. Na vrcholu pyramidy totiž nechali kolonizátoři postavit kostel! Zajímavé je, že dnes by leckomu připadala tato památka nevýrazná – vypadá totiž jako obyčejný kopec s kostelem, ale s CK si ji důkladně ukážeme. Projdeme se v tajemných a dodnes zcela neobjasněných tunelech, a v útrobách pyramidy odhalíme další tajemství. 

A pak, až pokročí čas k obědu, ochutnají někteří z nás tradiční kuchyni kombinující maso a čokoládu. Nezvykle vyhlížející omáčka mole zažila ostatně slávu už velmi dávno, a tak rozhodně stojí za vyzkoušení. Tuto zvláštnost mexické kuchyně překoná na světě jen máloco. Po skvělém obědě ale pokračujeme dál. Čeká nás přejezd prérií do Oaxacy – jednoho z nejkrásnějších koloniálních měst v Mexiku, přičemž po cestě budeme moct spatřit třeba kaktusy měřící i přes 10 metrů! Zají­mavost: Projíž­dět budeme také legendárním územím, kde údajně řádí mýtické zvíře nazývané Chupacabra. Už jste o něm slyšeli?

6. den: Zlato Zapotéků a chutné chapulines

OAXACA

Před námi je pěší prohlídka Oaxacy, jež se pyšní příjemným klimatem „věčného jara“. Město je obklopené pohořím Sierra Madre del Sur, které jako by chránilo jeho starobylý indiánský charakter od ostatního světa. Při procházce budeme míjet pestrobarevné historické domy, postavené v barokním koloniálním stylu, ulice stavěné do pravých úhlů či okouzlující okenice se starými mřížemi. Kdekoho také oslní i všudypřítomné katedrály a kostely honosného vzezření. A až se budeme proplétat městskými uličkami, jistě potkáme velké procento potomků původních obyvatel Mixtéků a Zapotéků. Ti ovšem musí i v 21. století bojovat za svá práva – chtějí mít možnost dostat se na lepší školy a mají snahu zabránit zkonfiskování jejich půdy. Touží zkrátka po plnohodnotném životě v Mexiku a rovném zacházení. 

Ulice Oaxacy nám však poskytnou další zajímavé pohledy. Třeba na mexické ženy s vlasy zapletenými do copů, jejichž oděvem bývají tradičně barvené šaty. Místní kultura na nás dýchne tím nejintenzivnějším způsobem. Ostatně na svazích a v údolích kolem Oaxacy se stále nachází mnoho malých usedlostí a vesniček, kde se dochovalo až 16 různých jazyků a kulturních skupin. Nacházíme se ve městě, které je pomyslnou kulturní mozaikou a v Mexiku nemá konkurenci. Exkurze samozřejmě pokračuje, a tak naší pozornosti neujde ani Kostel Santo Domingo de Guzman, zavodňovací systém města nebo třeba opékané luční kobylky zvané chapulines a trh s kořením. Každý si pak určí, co chce ochutnat nebo vidět. Necháme se jen tak unášet mexickou bezstarostností a procítíme kouzlo Oaxacy. Zájemci budou moct ve volném čase navštívit i muzeum se stálou expozicí zlata Zapotéků. 

Město Oaxaca ovšem nabídne i dobrotu ve formě výtečné čokolády z kvalitního kakaa. Kdekdo podlehne touze ochutnat ji právě zde! V Mexiku se však čokoláda hlavně pije a standardně patří k velmi oblíbeným horkým, ale i ledovým nápojům. Horkou čokoládu znají Mexičané ve verzi s mlékem nebo vodou. Průvodce ostatně vysvětlí zájemcům vše od kakaových lusků, přes fermentaci, sušení, pražení, až po mletí a přísady. Zají­mavosti: Kakao jako takové sice pochází z Amazonie, ale právě Mexičané začali tuto rostlinu poprvé pěstovat. Krom jiného výraz chocolatl pochází z aztéckého jazyka náhuatl. 

7. den: Nápoj s červíkem, Bílé město a největší strom v Americe

OAXACA – VILLAHERMOSA

Sedmý den povedou naše kroky nejprve do okolí Oaxacy. Hlavním cílem bude fascinující město Monte Albán „Bílá hora“ spjaté historicky se Zapotéky. Zde budeme u vytržení z hory, jejíž vrchol je seříznutý do absolutní roviny. Dnes se můžeme jen domnívat, jakým způsobem bylo odstraněno tak obrovské množství hmoty. Podle všeho muselo pouze zarovnání trvat celých 300 let! Po hloubavém zamyšlení se však vydáme na důkladnou obhlídku kolosálního města s unikátními pyramidami a dechberoucími výhledy do údolí Oaxacy. Krom jiného si řekneme více o tom, kdo to vlastně byli Zapotékové – ti mimochodem přišli kdysi dávno i na to, jak získat barvivo z malých červíčků. Nakonec se jim podařilo vytvořit až 40 odstínů červené. Ovšem překvapivé také je, že jako léčitelé, lékaři a šamani působí jejich potomci dodnes.

Až ukončíme prohlídku města Monte Albán, vydáme se zpět kolem koloniální Oaxacy do malého městečka zvaného Santa María del Tule. Zde budeme obdivovat zdaleka největší strom v Americe, který roste hned u pozůstatků pyramidy s ikonickým kostelíkem. Jeho obvod činí neuvěřitelných 56 metrů! Pyšní se ale i přívlastkem „jeden z nejstarších“, neboť na svém stanovišti stál už za dob tamějších dávných obyvatel, tedy Aztéků, Zapotéků i Španělů. Díky CK se nám začne dostávat Mexiko opravdu pod kůži – poznáme totiž všechna důležitá místa v destinaci, tedy i toto.

Městečko Santa María del Tule je krom jiného neskutečně fotogenické, proto zde budou nadšení především zapálení fotografové. Byla by věčná škoda, neudělat si tu aspoň jeden snímek! V poznávání ale pokračujeme a dostáváme se až k výrobě mezcalu, tradičního nápoje s červíkem z údolí Oaxacy. Právě odtud i pravý mezcal pochází. Vyrábí se z rostliny agáve, která připomíná aloe vera, jen je mnohem větší. Také se dozvíme, čím se tento alkohol odlišuje od tequily a představíme si velmi osobité místní motto: „Para todo mal, mezcal; para todo bien, también… y si no hay remedio: litro y medio“, tedy v překladu „Na všechno zlo, mezcal; na dobro také… a když není nápravy: litr a půl!“. To nám samozřejmě vnukne myšlenku, tento mocný nápoj aspoň ochutnat po skleničce na naše další šťastné cesty. Posilněni mezcalem pak ještě na závěr navštívíme dvůr, kde Zapotékové splynuli se Španěly a naučili se využívat ovčí vlnu. Kdo si sedne ke kolovrátku? A nakonec se během noci přesuneme do dalšího města, kterým je Villahermosa!

8. den: Nejstarší americká kultura a hledání černého jaguára

VILLAHERMOSA – PALENQUE

Vítá nás Villahermosa, což v překladu znamená „Nádherné město“. Když však spatříme neuspořádané náměstí v centru, budeme mít pocit, že příliš nedělá čest svému jménu. Je ovšem hlavním městem státu Tabasco a může nabídnout koupání v blízkém Mexickém zálivu. Této příjemné volnočasové aktivitě se budeme také věnovat, ale až později. Přes den nás totiž čeká další bohatý program. V Mexiku je stále co poznávat. Jako první navštívíme v centru města muzeum pod širým nebem zvané Park La Venta s nejstarší americkou kulturou. Najdeme v něm jak malou zoologickou zahradu (s černým jaguárem, papoušky či opicemi), tak i archeologický park. Zde se pokocháme třeba gigantickými hlavami starých Olméků, které zdobí všechny učebnice dějepisu mexických školáků. Právě tito Olmékové byli jakýmisi prapředky všech středoamerických civilizací, a proto je to pro nás velmi důležitá zastávka.

Olmékové vytesali sochy gigantických hlav někdy kolem roku 1 500 před n. l. Dle všeho mají zobrazovat válečníky a významné panovníky. Bývali však i prvními pěstiteli již zmíněných kakaovníků v období 3 000 let před n. l. Mayové zase ve 4. století podávali nápoj z kakaa svým vládcům a Aztékové používali kakaové boby dokonce jako platidlo. Kakao tedy důvěrně znali už prastaré předkolumbovské civilizace. Dost ale historických poznatků – čeká nás krátký přesun do Palenque na okraj pralesa!

Zajímavosti: Ka­kaovník býval posvátný strom a čokoláda byla nápojem, který mohli pít pouze panovníci. Obyčejní lidé měli zkrátka smůlu. Dnes je ale naštěstí všechno úplně jinak. Mexičané neváhají použít kakao i v kuchyni netradičním způsobem. Gurmánská pochoutka mole poblano (čokoládová omáčka), vznikla právě zde v Mexiku. Její chuť je sladko-slaná a jemně pálivá. Stačilo opravdu přidat pouze chilli papričky. Podává se s kuřetem, rýží nebo černými fazolkami. CK doporučuje tento pokrm ochutnat! průvodce vám tento gurmánský zážitek rád zprostředkuje. 

9. den: Tajemství pyramid v nedostupné džungli státu Chiapas

PALENQUE

Ocitáme se v Palenque, které patří k hrdému ale zároveň nejchudšímu mexickému státu Chiapas. Na první dobrou nás překvapí místní vlhké klima a hned potom uchvátí majestátnost okolí. Tato lokalita oslnila už v 50. letech 20. století i objevitele Alberta Ruza. A co budeme objevovat? Například hrobku nejvýznamnějšího panovníka předkolumbovské Ameriky, kterým býval Pakal. Tento muž vládl celých 68 let a stal se tak nejdéle vládnoucím panovníkem Mayů. Zde mnozí z nás projeví nadšení pro ztracenou civilizaci podmanivého Palenque! V místě nás ale čekají další historické krásy, jako například Královský palác, Chrám nápisů, palisády městského státu Palenque a nepřeberné množství tajemství stále ukrytých v hluboké džungli. Údajně jich je přes 1400. A na závěr si také prozradíme, proč si vládce Pakala spojují s kosmonautem! 

Palenque je kouzelnou lokalitou a rozhodně budí dojem posvátnosti. V tamějším národním parku chráněném UNESCO žijí i ohrožené druhy zvířat nebo tukani a papoušci. Ukážou se nám nějací takoví tvorové? S příchodem odpoledne se pak ještě pokocháme kaskádovitými vodopády s tyrkysovou vodou zvanými Agua Azul „Modrá voda“, které jsou ukryty hluboko v džungli. Za proud vody jsou v tomto místě zodpovědné řeky Shamuljá a Tulija razící si cestu nedostupnou divočinou. U vodopádů se však naskytne i výjimečná příležitost pro nejodvážnější! Ti budou moct přeplout lagunu až k dalšímu vodopádu Misol-Ha! Tímto ale náš intenzivní den zakončíme. Zajímavost: Mayské město Palenque má jako jediné věž, ze které Mayové pozorovali a zároveň podrobně zkoumali hvězdy. Že by právě zde stanovili onen předpokládaný konec mayského kalendáře? 

10. den: Nejklidnější město v Mexiku

PALENQUE – MERIDA

Po noci strávené v Palenque nás čeká časný ranní odjezd směrem k poloostrovu Yucatán. Cestu si ale zpříjemníme koupáním v Mexickém zálivu! Budeme patřit jen do zlomku turistů, kteří tak při návštěvě Mexika učiní! Stojí to za to. Azurová voda téměř bez vln se stane dokonalým osvěžením při cestování na horký jih. A pak se dostaneme do kýženého cíle. Čeká na nás nejbezpečnější město v Mexiku – Mérida. Už na první pohled kdekoho uchvátí toto překrásné místo, které je současně hlavním městem státu Yucatán. Večer si užijeme na náměstí. Nabízet se nám bude k občerstvení třeba lahodná káva v restauraci Fridy Kahlo. Objevovat ale budeme na trzích i ručně tkané závěsné sítě hamaka nebo typická barevná sombrera proti Yucatanskému slunci. 

Procházka večerní Méridou nás nemine. Nemůžeme si totiž nechat ujít původní koloniální budovy z dob příchodu Španělů. Ti zde postavili světské obytné budovy ale i katedrály. Jednou z nich je také nejstarší katedrála na Americkém kontinentu. A až si projdeme ta nejzajímavější zákoutí města, přiblížíme se zas kousek blíž k vyvrcholení naší cesty. Další den nás čeká jeden ze sedmi novodobých divů světa a legendární Cancún.

Zajímavosti: Mérida měla blízko ke Spojeným státům, Kubě i Evropě. Proto také během obchodování v 19. století (v té době zde žilo velké množství milionářů) velmi prosperovala a vysloužila si přívlastek „Paříž Západu“. To bylo dané mimo jiné i tím, že město posílilo kontakt hlavně s Francií, odkud si nechávalo dovážet luxusní zboží. Elegantní Paseo Montejo s paláci v Méridě má ostatně připomínat Champs Elysées. 

11. den: Jeden ze sedmi divů světa

MERIDA – CHICHÉN ITZA – CANCUN

Předchozí den jsme sice nasáli příjemnou večerní atmosféru Méridy, s ranními hodinami se ale vydáme dále do vnitrozemí. Naším cílem je Chichén Itzá – jeden ze sedmi novodobých divů světa. Zde spatříme na vlastní oči Kukulkánovu pyramidu a její dokonalé matematicko-astronomické vlastnosti. Chichen Itzá patří mezi nejrozsáhlejší mayské městské komplexy. Mayové tu vládli již od 6. století a později je vystřídali Toltékové. Naše hlavní pozornost bude věnována El Castillo, což v překladu znamená „hrad“. Řekneme si o něm všechno. Zají­mavost: Pyrami­da sloužila jako velký kalendář, na jehož základě uměli Mayové určit například to, v jakém období mají zasít, nebo kdy přijde období dešťů. 

K objevování toho ale budeme mít daleko víc! Nadchne nás třeba kulatá observatoř Caracol z poloviny prvního tisíciletí, hřiště na rituální míčovou hru Pelota či jezero (propadlina naplněná vodou) zvané Cenote. Na zájemce bude čekat i obchod se suvenýry. A jaký bude závěr dne v Chichen Itzá? Třeba ve znamení tradičního folklórního tance s tácky na hlavě. Zajíma­vost: 7. 7. 2007 je dnem, kdy Chichen Itzá úspěšně získalo místo v žebříčku sedmi novodobých divů světa. 

S příchodem večera se však přesuneme dále do Cancúnu, největšího turistického centra s dokonalou infrastrukturou a legendárním mořem – modrým Karibikem. Před námi je zasloužený odpočinek v hotelu dle výběru. Relaxovat budeme další dny na Mayské riviéře, která se táhne od Cancúnu až po město Playa del Carmen. Nejprve se ale ubytujeme ve vybraných hotelech a aklimatizujeme­. TIP: Zájemci budou mít možnost doplatit si all inclusive. Doporučujeme doobjednat si all inclusive hotel v hotelové zóně na pláži, která se nachází přibližně 15 minut jízdy autobusem od centra Cancúnu. Naši nabídku naleznete v doplňkových službách k zájezdu. Všechny hotely máme odzkoušené a věříme, že si mezi nimi najdete ten svůj. 

12. den:  Odpočinek na příjemných plážích Karibského moře

CANCÚN, MAYSKÁ RIVIÉRA

V tento den si budeme užívat zasloužený odpočinek na bílých plážích Karibského moře a rekapitulovat zážitky z dvanácti mexických států, které jsme dosud projeli. 

13. den: Oddychnete si nebo zvládnete ještě jednu pyramidu?

TULUM

Pokračujeme v relaxaci na pláži. Ti, co si objednali fakultativní výlet – návštěvu mayského města Tulum a objevování tajemných podzemních řek Cenotes, se pak vydají za dalším dobrodružstvím. Odpočinek je ale též nemine, až se večer vrátí z cest. Doporu­čení: Výlet si můžete objednat a uhradit ještě před odletem do Mexika, více informací naleznete v doplňkových službách u zájezdu. 

Zajímavosti: Tulum je jediné mayské město postavené na břehu moře s krásnou pláží. V minulosti bohatlo díky obchodování s městy, která ležela jižněji na pobřeží. Zde začíná, respektive končí, druhá největší korálová bariéra na světě. A ještě jedna perlička o podzemních řekách Cenotes, které ve městě Tulum najdete – tyto řeky tvoří propojený systém a někteří lidé dokonce věří, že jejich vznik podpořil pád meteoritu, který způsobil dobu ledovou!

14. den: Odpočinek na příjemných plážích Karibského moře

CANCUN, MAYSKÁ RIVIÉRA

Tento den bude patřit naprostému nicnedělání a lenošení na bílých plážích Karibského moře. Kdo bude chtít, může si povídat o tom, co se mu z velkolepého me­xického putování líbilo nejvíce.

15. den: Check out a odlet domů

CANCÚN

Poznávací zájezd do Mexika se pomalu a jistě chýlí ke konci. Začínáme pozvolna balit, ale ještě před odjezdem využijeme pár hodin k procházce po pláži anebo k výletu do města Cancún za případnými nákupy posledních dárečků pro blízké. Utratíme poslední pesos a budeme okouzleni z tak velkého množství „ulovených“ zážitků. A pak už nás čeká jen check-out z hotelu a rozloučení se s Mexikem. Po obědě se přesuneme soukromým transferem na letiště a počkáme na náš let. Hasta luego! (Brzy na shledanou!)

16. den: Vítejte doma

Po patnácti dnech na cestách po Mexiku přilétáme domů – plni dojmů, prohřátí mexickým sluníčkem a obohaceni o historické poznatky. Před námi je sdílení dechberoucích zážitků s rodinou a přáteli. Nikdo neuvěří, jak skvěle jsme se měli! Doprava

Budeme se přepravovat pronajatým kvalitním klimatizovaným autobusem. Čekají nás několikahodinové přesuny. Máme v plánu i jeden noční přesun z Oaxaca do Villahermosy/Pa­lenque. Noční přesun autobusem je nejtěžší částí cesty. Začneme kolem 20:00 v Oaxaca, kolem 07:00 ráno budeme ve Villahermosa a cca 14:00 v Palenque. Při cestě zpět jsme zvolili letecký přesun z Cancunu do Mexico City, který nám ušetří více než 30 hodin v autobuse.

Ubytování

Máme rezervované dvoulůžkové pokoje v lokálních 3* a 4* hotelech. Ve městech se naše hotely nacházejí vždy blízko centra. Pokoje jsou vždy dvoulůžkové, vybavené WC a sprchou. Nabízíme i možnost doubytování.

U Karibiku je hotel v základní ceně zájezdu umístěn mimo pláže, a proto se na pěknou karibskou pláž budete muset odvést cca 15–20 minut místní linkou.

Typ hotelů používaný na zájezdu (změny vyhrazeny): Mexico: City hotel Fontan, Acapulco: hotel Malibu, Oaxaca: hotel Casantica, Palenque: hotel Maya Tulipanes, Merida: hotel Colonial, Cancún: Quinta Inn Cancun hotel

Poslední 4 noci můžete strávit u moře v lepším hotelu s all inclusive, než v základním hotelu, který je v ceně zájezdu.

Strava

V ceně zájezdu NENÍ žádná strava. Z domu si vezměte pouze minimum stravy. Stravovat se budeme každý dle své vlastní chuti v místních restauracích. Apelujeme na dodržování rad Vašeho průvodce. Základní věcí je, že nebudeme pít vodu z kohoutku a to ani v hotelech.

Peníze

Množství závisí na Vaší osobní spotřebě. Doporučujeme Vám vzít si cca 500 EUR (2017). Jako zálohu si můžete vzít i platební karty VISA a Mastercard. Cena stravy na celý pobyt vyjde cca na 200 EUR (2017). Na fakultativní výlety – např. šnorchlování nebo potápění v Karibském zálivu, pyramidy Tulum a cenoteje potřeba cca 60 EUR (2017).

V ceně zájezdu je vstupné do následujících památek: Teotihuacán, Museo Antropologico, Mexiko City, La Quebrada, Acapulco, Monte Alban, Tule, La Venta, Palenque, Aqua Azul, Chichen Itza

Top místa na zájezdu:

MEXICO CITY Hlavní město Mexika. Město, které se nachází 2200 m. n. m. na absolutní rovině bývalého jezera Texcoco. Střed města se zapsal do seznamu UNESCO. Nachází se tu jedno z největších náměstí na světě – Plaza de la Constitución nebo zkráceně Zocalo a taky jedna z nejdražších ulic světa, která nese název po prvním prezidentovi Československa – Avenida Presidente Masaryk.

TEOTIHUACAN Jedná se o jedno z nejvýznamnějších nalezišť v oblasti centrálního Mexika. V překladu název znamená „místo zrození bohů“. Toto místo Vás okouzlí třeba třetí největší pyramidou světa, pyramidou slunce, nebo třeba několik kilometrů dlouhou cestou, kterou archeologové nazvali Cesta mrtvých.

PALENQUE Ve státě Chiapas uprostřed tropického pralesa s častými silnými dešti a velkou vlhkostí se rozprostírá archeologický komplex – Palenque. Královský palác, několik propojených budov, velké terasy. To vše bylo postaveno během několika generací a stále tohle místo ukrývá mnoho tajemství.

CHICHEN ITZA Kukulkánova pyramida – stavba s dokonale matematicko-astronomickými vlastnostmi patří k jednomu z novodobých sedmi divů světa. Mimo jiné se zde nachází i největší hřiště rituální míčové hry – Pelota. Jedná se o hru s prvky fotbalu a basketbalu, která má udržet vesmírnou rovnováhu.

OAXACA Nedaleko Oaxacy se rozkládají pozůstatky města Monte Albán – volně přeloženo jako Jaguáří vrcholek. Komplex pyramid, které tu kdysi dávno založil válečnický národ – Zapotékové.

MERIDA Hlavní město Yucatánu. Merida patří k nejlepším městům pro život v Mexiku. Dvakrát byla Merida vyhlášena Americkým hlavním městem kultury díky své kvalitě života a neobyčejnému rozvoji umění.


Podobné zájezdy

Mexiko – Barranca del Cobre a Baja California

Mexiko – Barranca del Cobre a Baja California

Země: Mexiko

Typ: Poznávací zájezdy

Termíny: Březen

Délka pobytu: 13 dnů

č. zájezdu: 464607/133
snídaně
letecky
od98 800,-/osoba
  Mexiko - Yucatán, Riviéra Maya a přírodní parky

  Mexiko - Yucatán, Riviéra Maya a přírodní parky

  Země: Mexiko

  Typ: Pobytové zájezdy, Poznávací…

  Termíny: Listopad - Říjen

  Délka pobytu: 11 dnů

  Osob: 1, 1-2, 1-3 osoba

  č. zájezdu: 408459/1
  snídaně
  letecky
  od59 550,-/osoba
   Mexiko křížem krážem

   Mexiko křížem krážem

   Země: Mexiko

   Typ: Poznávací zájezdy

   Termíny: Březen - Listopad

   Délka pobytu: 18 dnů

   č. zájezdu: 412241/17
   snídaně
   letecky
   od89 900,-/osoba

    Mohlo by vás zajímat:

    Poznávací zájezdy Norsko 2023 letecky i autobusem

    Norské fjordy, Lofoty, Velký okruh Skandinávií se Summit Tour

    Opravdu široký výběr shromažďuje nabídku většinu pořadatelů v České republice a umožňuje Vám zvolit si program a termín podle Vašich představ bez nutnosti ztrácet čas hledáním jinde.

    Poznávací zájezdy

    Poznávací zájezdy letecky i autobusem z Brna, Prahy a Ostravy a dalších měst.

    Poradíme při výběru správného poznávacího zájezdu, aby jste se nehonili a užili si zážitky plnými doušky.

    Pobytově poznávací zájezdy

    Pobyty s výlety

    Pobyt s výlety, ubytování na jednom místě a v ceně výlety. Levné zájezdy letecky a autobusem. Pobytově poznávací zájezdy do Itálie, Řecka, Španělska, Francie.

    Aktuálně

    21.7.2023

    Velký okruh Slovinskem

    Poslední volná místa na autobusový zájezd po krásách Slovinska od 22.8. do 27.8.2023

    20.7.2023

    Poslední volná místa do Londýna!

    Poslední volná místa na jedinečný letecký poznávací zájezd z Londýna do srdce Anglie.

    20.7.2023

    Last Minute Kalábrie

    doprodej leteckých zájezdů do 4* rezortu Villaggio Borgo degli Ulivi v Kalábrii, letecky z Prahy, v termínu 24.7.-31.7.2023.

    RSS, více aktualit