Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- snídaně
Popis
Pro všechny cestovatele, kteří si již užili nejznámější mexické památky, vykoupali se u karibského pobřeží Mexika a chtěli by tuto pestrobarevnou zemi poznat více do hloubky, přinášíme zájezd do severního koutu země a k pacifickému pobřeží.
Prozkoumáme ohromující krajinu Měděného kaňonu (orig. Barranca del Cobre), který v mnoha ohledech poráží i známější Grand Canyon v USA. Projedeme se pohodlným expresem El ChePe – jedinečná železniční trať s celkem 86 tunely a 37 mosty byla budovaná 90 let!
Seznámíme se s místním indiánským národem Tarahumara, v překladu „běžci“, kteří se v posledních letech proslavili právě v souvislosti s nárůstem obliby tohoto sportu, stále však žijí tradičně a nezávisle na konzumní společnosti. Čekají nás prohlídky místních památek a návštěva tamních vinic s ochutnávkou.
Na závěr programu se přesuneme na západ, na jižní část poloostrova Baja California, do města La Paz u Cortézova moře, které Jacques-Yves Cousteau označil za „největší akvárium světa“. Tady na nás čeká jak Mexiko bez turistů, tak skvělé koupání, a zejména hlavní atrakce – pozorování velryb. V období mezi lednem a dubnem sem každoročně míří na tři tisíce velryb k přezimování a rození mláďat.
Cestu absolvujeme přes hlavní město Ciudad de Mexico, takže nepřijdete o možnost užít si také atmosféru rušné mexické metropole.
V ceně nezahrnuto:
aktivity v zábavním parku Aventura Barrancas del Cobre, návštěva tarahumarské vesnice (11 USD), prohlídka vinice s ochutnávkou, lodní výlet za pozorováním velryb ad.
Ubytování a stravování:
Ubytováni budeme převážně v hotelech a penzionech *** se snídaní, v oblasti Měděného kaňonu v hotelech *****. Absolvujeme též noční plavbu trajektem, a to ve 2l. kajutách.
Pokoje v hotelích jsou dvoulůžkové s vlastním soc. zařízením. Hotely a penziony nabízejí v rámci ubytování snídaně, v oblasti Měděného kaňonu je v ceně i 3× oběd a 3× večeře.
Jednolůžkový pokoj pro jednotlivce je u tohoto zájezdu povinný.
Máte-li zájem
o doobsazení pokoje, označte to na smlouvě. Bude-li k dispozici další
zájemce stejného pohlaví, příplatek za jednolůžkový pokoj
vám vrátíme.
Náročnost:
Zájezd není fyzicky náročný – plánujeme převážně jen kratší vycházky a výlety.
Klima:
V březnu nás čeká příjemné počasí pozdního jara s teplotami v rozmezí 25 °C (Chihuahua) až 27 °C (Baja California) a pouze výjimečnými srážkami.
Velikost skupiny:
8–16 účastníků
Program zájezdu
1. denLetecky Praha – Mexico City; transfer do hotelu.
2. denPřelet z Mexico City na sever do města Chihuahua – výchozí místo pro návštěvu Barranca del Cobre; prohlídka města, jehož název známe především díky nejmenšímu psímu plemenu. Předci čivav žili volně v norách a v období civilizace Toltéků je domorodci odchytávali a domestikovali. Pověsti jihoamerických indiánů zmiňují čivavy jako ochránce zemřelých náčelníků na jejich cestě do světa duchů a též jako ochránce podsvětí, malé pejsky lze nalézt i na mnoha dobových vyobrazeních a soškách.
3. denCesta z Chihuahuy směrem k Barrancas del Cobre – Měděnému kaňonu: návštívíme mennonitská pole, kde žijí mexičtí mennonité jednoduchým a starodávným způsobem života, bez elektřiny a internetu; dále prozkoumáme městečko Creel s tamními řemeslnými obchody; s místními domorodci kmene Tarahumara můžeme fakultativně návštívit jeskyně a seznámit se s jejich kulturou; večeře a nocleh v hotelu na okraji kaňonu.
4. denPobyt v oblasti Barrancas del Cobre (Měděný kaňon), který je místy až 1870 m hluboký; prohlídka Parque Aventura a možnost adrenalinových aktivit – zip lines, visuté mosty, via ferrata či jízda lanovkou; oběd a večeře v hotelu s vyhlídkou na kaňon.
5. denPřejezd rozmanitou krajinou do údolí Cerocahui po cestě zvané Los mil paisajes – oběd, možnost návštěvy vinice, kostela a internátní školy pro tarahumarské dívky.
6. denVýlet k ikonické vyhlídce se skleněným dnem na vrcholu kaňonu Urique, odkud se naskýtá jeden z nejúžasnějších pohledů na Měděný kaňon – z výšky přes 2000 metrů budete shlížet na město Urique a kaňon z nejvyšší mexické vyhlídky a jedinečné přírodní atrakce, kterou nemůžeme minout; večeře a nocleh v malebné vesnici Cerocahui na okraji kaňonu.
7. denJízda po jedné z nejpanoramatičtějších vlakových tratí světa zvané El ChePe (Chihuahua-Pacific Railroad) – prochází Měděným kaňonem, tedy majestátní řadou kaňonů v srdci Sierra Tarahumara, jež jsou čtyřikrát rozsáhlejší než americký Grand Canyon. Z nádraží Bahuichivo pokračujeme do městečka El Fuerte – prohlídka města a přesun do barevného přístavu Topolobampo na pobřeží Kalifornského zálivu, odkud vyplouvá náš noční trajekt do La Pazu.
8.–10. denPobyt v La Pazu – hlavním a kulturním centru státu Baja California Sur, v barevném a uvolněném městě na břehu Cortézova moře s tisíci krásnými zátokami a dlouhou promenádou Malecón – možnost rybaření, šnorchlování, plachtění, jízdy na kajaku podél chráněných vod, objevování pobřežních ostrovů a písečných dun s kostrami velryb; možnost výletu k zátoce Ojo de Liebre s pozorováním velryb – plejtváci šedí se zde páří a matky tu vyvádějí svá mláďata, s nimiž pak během května odplouvají na sever do Beringova moře u Aljašky.
11. denPřelet do Mexico City – dle času a nálady možnost prohlídky města: Centro histórico – historická část s domy z koloniální éry, jedno z největších náměstí na světě Plaza de la Constitución, prezidenský palác Palacio Nacional, velkolepá Catedral Metropolitana (největší stavba v Latinské Americe), ostrov klidu a relaxace – městský park Alameda Central, překrásný Palacio de Bellas Artes, svatyně Basílica de Nuestra Seňora de Guadalupe, …
12. denVolný program, možnost nákupů či prohlídky města; transfer na letiště a odlet.
13. denPřílet do Prahy.