Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- bez stravování
Popis
Téměř 100 km značené trasy islandským vnitrozemím, podle průvodce Lonely Planet jeden z 10 nejkrásnějších treků světa, se neoficiálně nazývá Laugavegur, volně přeloženo jako „cesta horských pramenů“. Při tomto putování máme šanci zažít Island a jeho divokou a rozmanitou krajinu v nejsyrovější podobě, vydáni napospas rozmarům, ale i kouzlům severské přírody. Postupně překonáme Duhové hory (Landmannalaugar) plné fumarol, projdeme černé pouště i zelené lesy, budeme brodit ledovcové řeky a přecházet sněhová pole.
Po příletu na Island se nejprve seznámíme s hlavním městem Reykjavík a jeho kulturním centrem. Navštívíme dominantní kostel Hallgrímskirkja – jednu z nejvyšších budov Islandu, odkud je výhled do širokého okolí. Cestou do výchozího bodu našeho treku se zastavíme na sněmovní pláni Þingvellir a u vodopádu Hjálparfoss, které jsou součástí tzv. „zlatého trojúhelníku“. Návrat zpět podél jižního pobřeží si zpestříme pozorováním papuchálků či návštěvou dalších turisty vyhledávaných zajímavostí.
Letenky:
Pro leteckou přepravu na Island využíváme nejčastěji přímé lety z Prahy se společností Icelandair.
Ubytování a stravování:
V Reykjavíku budeme první a poslední noc stanovat v příjemném vybaveném kempu, přičemž na vyžádání je možnost tyto dvě noci strávit v hostelu, který je součástí areálu (hostel nabízí 4–6lůžkové palandy). Na treku budeme tábořit v kempech se základním vybavením, teplá sprcha je většinou za příplatek.
S sebou je potřeba mít kvalitní stan do větrných a deštivých podmínek, které na Islandu často panují. Stan je možné si zapůjčit před odletem na naší prodejně. Váha stanu je max. 3 kg, a je tedy nutno počítat s prostorem ve vašem odbaveném zavazadle.
Vařit budeme na vlastních plynových vařičích (kartuše se dají na Islandu koupit v každém obchodě), ideální strava na takovýto trek jsou lyofilizované pokrmy, které jsou výživné, lehké a dají se snadno přivézt z ČR – v tomto případě můžete využít polopenze Adventura Travel Food.
Náročnost:
Náročnost trekingového programu nespočívá v obtížném profilu, velkém převýšení (maximální dosažená nadmořská výška je 1100 m) či exponovaném terénu, ale v dost častém drsném počasí se silným větrem či možnosti momentálně vysokého stavu vody v několika menších řekách, jež je nutné cestou brodit.
Celý 5denní trek absolvujeme na těžko a poneseme si stan, karimatku, spacák, vařič a další vybavení. Pokud cestujete ve dvojici, společné vybavení rozdělíte do dvou batohů, kde by váha batohu neměla přesáhnout 12 kg/osoba. Kdo ponese vše sám, měl by počítat s váhou min. 15 kg. Věci na cestu nebo do Reykjavíku, lze nechat v depositu před trekem, a tím nějaké místo a kila ušetřit.
Klima:
Na Islandu vládne typické severské podnebí, tedy i za slunného počasí je většinou trochu chladněji a mohou nastávat rychlé zvraty počasí oběma směry. Je třeba počítat s občasným deštěm, častým silným větrem a ojediněle i se sněžením.
Velikost skupiny:
10–15 účastníků
Poznámka:
Termín č. 15875501 je z důvodů letových řádů o den prodloužen. Program dne navíc bude situován do Reykjavíku s možností fakultativního výletu za pozorováním velryb.
Program zájezdu
1. denLetecky Praha–Keflavík, přílet na Island v odpoledních hodinách; Reykjavík – centrum příjemného hlavního města a příprava na trek.
2. denÞingvellir – nejstarší parlament světa pod širým nebem a procházka po
okolních rozlehlých pláních; podle počasí návštěva vodopádu
Hjálparfoss, nebo procházka ve fotogenickém čedičovém
údolí Gjáin;přesun do výchozího bodu
našeho treku – kempu Landmannahellir na úpatí pohoří
Hellisfjall (cestou budeme míjet nejznámější aktivní stratovulkán
ostrova – sopku Hekla).
Od řeky Helliskvísl začneme stoupat zeleným údolím kolem několika horských jezer a zblízka se seznámíme s místní faunou i flórou; po přechodu pohoří Hellisfjall se krajina začne zbarvovat do hněda a otevřou se nám krásně barevné „duhové hory“; sestoupíme do našeho dalšího kempu, turisticky velmi vyhledávaného Landmannalaugaru (16 km / ↑500 m / ↓500 m / 5 h); po utáboření možnost koupele v přírodních termálních pramenech, nebo túra nalehko po okolních vyhlídkách.
4. denTrasa začíná stoupáním na čelní val Laugarhraun velice husté černočerné lávy protkané spletí ovčích pěšinek a lávy s obsahem obsidiánu – z okolních barevných kopečků vyvěrá pára, vroucí vřídla a teplé potoky (fumaroly), což dokresluje úchvatnou scenérii celé oblasti; kolem nejbarevnější islandské hory Brennisteinsaldy (855 m) pokračujeme do srdce liparitových hor – ráz krajiny se mění co pár kilometrů a černá poušť se střídá se sněhovými poli a zeleným údolím; cestu si zpestříme zdoláním několika brodů ledovcových řek; závěrečný sestup k jezeru Áalftavatn – krajinu zaplaví tufové hory a dlouhé písčité naplaveniny (21 km / ↑650 m / ↓600 m / 8 h).
5. denNenáročným rovinatým terénem pokračujeme do údolí Hvanngil, pojmenovaném po andělice lékařské a proslulé výskytem trolů a jiných nekalých živlů; večer se necháme šokovat 180 metrů hlubokým kaňonem řeky Markarfljót a za dobrých podmínek výhledem na ledovce obklopující Þórsmörk (16 km / ↑200 m / ↓280 m / 5 h).
6. denPokračujeme přes morény, divoké ledovcové i horské řeky, z pustiny do lesa a nakonec přes první náznaky čedičových skal krajinou bičovanou erozí až k hraniční řece Þrongá, kde uplatníme zkušenosti brodit divokou řeku nasbírané v předešlých dnech; první stopou civilizace nám bude dávno opuštěný statek, lesem boha Þóra se propleteme do oázy Húsadalur v údolí mezi třemi ledovci zvaném Þórsmörk (17 km / ↑500 m / ↓700 m / 6 h).
7. denZávěrečná etapa vede mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull – pohledy do vnitrozemí se střídají s výhledy na jižní pobřeží Islandu a s heslem „to nejlepší na závěr“ sestoupíme podel řady vodopádů včetně mohutného Skógafossu do osady Skógar, kde naše pěší putování zakončíme (26 km / ↑880 m / ↓1150 m / 9 h).
8. denCestou zpět do Reykjavíku navštívíme útesy Dyrhólaey, kde lze do poloviny srpna pozorovat kolonie papuchálků z bezprostřední blízkosti, nemineme ani nejznámější islandskou pláž Reynisfjara s černým sopečným pískem; za nepříznivého počasí můžeme navštívit Lava Centre – interaktivní výstavu věnovanou sopkám a vulkanické aktivitě na Islandu; poslední možnost koupání budeme mít v termální řece v kouzelném Údolí par (Reykjadalur).
9. denBrzký ranní přesun na letiště v Keflavíku a odlet do Prahy.