Kuba absolut total

Letecký poznávací zájezd na Kubu na 16 dní

č. zájezdu: 270048/72
od62 930,-/osoba
-30%sleva
Kuba absolut total - letecký poznávací zájezd

Kuba absolut total

Země: Kuba

Ubytování: hotel


Stravování: snídaně
Doprava: letecky

Typ zájezdu: Poznávací zájezdy

Termíny: Březen - Leden

Délka pobytu: 16 dnů


Možnosti dopravy

 • letecky

Možnosti stravování

 • snídaně

Okruh Kubou začíná důkladnou prohlídkou Havany, údolím Viňales, kde se pěstuje nejlepší tabák na doutníky, následuje Cienfuegos a historický Trinidad. Ochutnáme rum, zatančíme si salsu a vykoupeme se ve vlnách Karibiku. Zájezd pokračuje na východní část ostrova do Santiago de Cuba a kolem Guantanama přes Baracoa a Santa Claru zamíříme na Varadero, kde si 2 dny odpočineme u moře. Český průvodce je samozřejmostí.

 • luxusní pronajatý autobus
 • rum, doutníky, krokodýli, humři, stolová hora a mnohem víc zážitků
 • maximalisticky propracovaný program

Popis:

Poznávací okruh Kubou, během kterého poznáte ostrov svobody dokonale. Krásná Havana, koloniální Trinidad, kubánská příroda, černošské Santiago plné hudby a tance, 7 různých pláží – včetně Karibiku i slavného Varadera a všechny hotely na pláži s all inclusive servisem. Ideální exotická dovolená v kombinaci poznání i odpočinku.

 • Kuba – tým odborníků k vašim službám
 • kvalitní hotely, průvodce, luxusní pronajatý autobus
 • rum, doutníky, krokodýli, humři, stolová hora a mnohem víc zážitků
 • maximalisticky propracovaný program, ten rozdíl se jmenuje SEN!

Cena zahrnuje:

mezinárodní letenku, letištní poplatky, ubytování v místních 3* a 4* hotelech se snídaní ve dvoulůžkových pokojích, 4 x all inclusive servis (všude, kde tento servis poskytují), dopravu pronajatým klimatizovaným autobusem, průvodce, místní profesionální průvodce, množství výletů podle programu, vstupné do památek, pojištění proti insolventnosti

Cena nezahrnuje:

stravu kromě uvedené, víza 754 Kč, odletovou taxu z Kuby 650 Kč (platí se na místě při odletu), PCR testy a antigenní testy

Ubytování:

Havana – Hotel Cubanacan Comodoro****, 4 noci

Program:

1. den: První mojitoHAVANA

Odlet kvalitní leteckou společností v ranních hodinách. Kávička na letišti a následně přes 10 hodinový let přes 6 časových pásem. Pokud si i tuto cestu chcete opravdu užít, doporučujeme doplatit si Business class. Ve večerních hodinách přistáváme na Ostrově svobody. Bienvenidos a Cuba! Už na letišti vidíte, že jste přiletěli do úplně jiného světa. Našim luxusním transferem se přesuneme do hotelu ve čtvrti Miramar. Pro vyšší komfort doporučujeme si doplatit prémiový hotel – viz sekce Doplňkové služby. Už je večer, ale na Kubě nyní začíná zábava. První kubánský rum nebo začnete míchaným koktejlem? Mojito nebo Cuba Libre, kde vám dají více rumu než coly? Postupně je ochutnáte všechny. Zapomeňte na Vaše předchozí dovolené. Kuba je jiná než všechny ostatní země světa. Mnoho lidí Kubu dodnes nepochopilo, ale my jsme upřímně přesvědčeni, že Vám se to spolu s námi podaří. My jsme Kubou doslova uchváceni i po tolika letech. Váš průvodce je k dispozici během celého programu, aby Vám ukázal šarm tohoto ostrova, zprostředkoval zážitky, které byste sami nenašli, představil souvislosti z historie revoluce a provedl Vás kubánským životem tak, že na konci budete všichni nadšeni padat na lehátka na pláži na Varaderu a řeknete si, že Kuba stojí za to! Pojďme se jí společně dostat pod kůži. Do Kuby se zamilujeme.

2. den: Koloniální Havana a nejznámější kubánský rumHAVANA

Po příjemné snídani nás čeká důkladná prohlídka HAVANY. Hlavní město, které patřilo po staletí mezi nejdůležitější města, která si Španělé v Novém světě založili. Odkud vyráželi tisíce lodí na své objevné cesty a následně opačným směrem do Evropy. Začínáme na nejznámějším havanském náměstí, na Náměstí revoluce s kanceláří věčně živého vůdce Fidela Castra a obrovským portrétem Che Guevary. Kubánské národní divadlo a nejvyšší stavba na Kubě. Kdo byl José Martí? Pokračujeme v prohlídce, abychom začali skutečně kubánsky, směřujeme do muzea rumu. Po vysvětlení si výrobního procesu, kvalitní rum i ochutnáme. Co takhle si prohlédnout Havanu z nejlepší vyhlídky? Pevnost La Cabana se svou dávnou i nedávnou minulostí a havanská socha Krista Spasitele. Vracíme se do historického centra. Krásné koloniální španělské náměstí, místo, kde byla Havana založena, Plaza de Armas a městské muzeum s originálem La Giraldilla de Habana. Kdo je ten pán uprostřed na náměstí a proč byl důležitý v kubánských bojích za nezávislost zpod španělské koloniální nadvlády? Pokračujeme na Plaza de la Catedral, kde byly kdysi uloženy i ostatky samotného Kryštofa Kolumba. Co je to chiviricos? Prodávají je zde všude. Ochutnáte? Kráčíme dále příjemnými historickými uličkami, které jsou zapsány v seznamu UNESCO. Nejkrásnější budova Havany, majestátní Capitolio, Plaza Vieja se svými bary a restauracemi a nedaleké náměstí Plaza de San Francisco, místo, kde bylo kdysi největší městské tržiště a známá havanská postavička, El Caballero de París. Nejznámější promenáda Malecón, rybáři, sedící Kubánci. Vydáte se sem i na večerní drink? Fluidum, které má toto město, je neskutečné. Koloniální, krásná, revoluční, taková je Havana!

3. den: Ručně balené kubánské doutníkyHAVANA – VIŇALES – HAVANA

Dnes nás čeká zajímavý, přírodně – agrární den. Po snídani se našim luxusním autobusem přesuneme do nejzápadnější provincie ostrova Kuba, do Piñar del Rio. Říká se, že nejlepší tabák na světě se pěstuje na Kubě a nejlepší kubánské plantáže jsou právě v této provincii. Detailně si vysvětlíme složitý postup při pěstování a sklizni tabákových listů, nahlédneme k domácím farmářům domů a ke doutníku si dáme kávu, i trochu rumu. Ještě jste doutník nekouřili? Na Kubě máte jedinečnou příležitost. Domácí doutníky přímo od majitele plantáže, vyrobené z nejkvalitnějšího tabáku, za nejlepší ceny. Údolí Viñales je unikátní a nejkrásnější výhled na velké vápencové skály Mogotes je právě z terasy hotelu, kde se natáčel i jeden díl ze známého seriálu 30 případů majora Zemana. V těchto skalách se vytvořily zajímavé vápencové jeskyně, ve kterých můžete obdivovat různé tvary vytvořené matkou přírodou. Na konci jeskyně, plavba po jeskynní řece na malých loďkách. Magická příroda všude kolem, čerstvé ovoce a drinky. Procházka magickou přírodou a ochutnávka šťavnatého ovoce. V podvečerních hodinách se vrátíme do Havany, plní zážitků z dnešního dne.

4. den: Pojďte i na kabaretHAVANA

Dnes se po snídani vydáme po stopách historie staré Havany zapsané v dědictví UNESCO a po stopách milovaného papa Hemingwaye. Doporučujeme TOP zážitek – dopřejete si spanilou jízdu pravým starým americkým kabrioletem? Představte si, že po Havaně stále i dnes jezdí! Projeďte si nejkrásnější části Havany skutečným kubánským stylem. Projdeme si uličky, kde lokální Habaneros žijí. Jak se jim žije v tomto socialistickém ráji? Jsou spokojeni? Co dnes dělají, resp. nedělají? Vadí jim něco? A těch úsměvů mají opravdu na rozdávání! Začínáme cítit karibské slunce a je čas se osvěžit ve stylovém baru El Floridita, kde Vám připraví nejlepší koktejl Daiquiri, jaký jste kdy pili. klienti už ví, jak se má Daiquiri správě připravit a proč to je opravdu velké umění. Parque Central a José Martí, ale také Paseo Prado – havanská La Rambla, jen mnohem méně lidí – příjemná promenáda, kde místní umělci nabízejí svá díla. Krásná stylová rozpadající se Havana a její zašlá sláva. Nedávno oslavující pětisté výročí. V 50. letech se zde konaly nejlepší párty v Karibiku. Skočíte večer ve volném čase na slavnou Tropicai? Nejlepší kabaret na Kubě a jeho oslňující show, kde Vám kubánské tanečnice a tanečníci předvedou, jak se naladit na kubánskou vlnu. V rytmu salsy průvodce pro Vás všechno zařídí. Kuba, jak jste o ní snili. Na tyto dny budete dlouho vzpomínat, a to jsme jen na začátku.

5. den: Zátoka sviníHAVANA – CIENFUEGOS – TRINIDAD

Opouštíme velkolepou Havanu a už teď jsme nadšení! A to pouze začínáme. Dnes vyrážíme na jihovýchod a Atlantik za několik hodin vystřídá Karibik. Nezapomeňte si sbalit s sebou plavky. Cestou se zastavíme na krokodýlí farmě, kde se podíváme krokodýlům na zoubky. Chtěli byste ochutnat krokodýlí maso? Budete mít možnost. Postupně přijíždíme do nejznámější zátoky celé Kuby – Zátoky sviní. V 60. letech o ní mluvil celý svět. Jak to bylo se známou invazí? Akce, jíž osobně velel Fidel Castro a na kterou často vzpomínal ve svých sáhodlouhých projevech. My se zde vykoupeme, čeká nás příjemná karibská pláž. Potápění, opalování, drinky, co jen chcete. Jste přece v Karibiku! Následně přesun po jižním pobřeží Kuby až do perly Karibiku, města Cienfuegos! Barevné město s francouzským nádechem. Náměstí, divadlo a nejfotogeničtější zátoka na Kubě. Dejte si kávu nebo drink a užívejte si příjemný den, tak jako Francouzi, kteří toto město v 19. století založili. V podvečerních hodinách příjezd do Trinidadu. Přijíždíme do hotelu na pláži. Ještě jeden drink a pak už jen měkká postel. Užívejte si život.

6. den: Nejlepší zážitek zájezduTRINIDAD

Dnes si prohlédneme magický Trinidad. Po snídani, někteří i po ranním koupání se v moři, vyrazíme do centra města, které je od roku 1988 zapsáno v seznamech UNESCO. Město, které neuvěřitelně zbohatlo z cukrové třtiny ve zlatém věku Kuby, v 18. a 19. století. Důkladná prohlídka města. Navštívíme městský palác – dnes muzeum, abychom se přesvědčili, že bohaté rodiny si nechávali vozit zboží z celého světa. Ochutnáme v pořadí další míchaný drink, tentokrát nápoj otroků, o němž se říká, že podporuje libido – Canchanchara. Říká vám něco Santer? Procházka romantickými barevnými uličkami města kolem bývalého kostela – dnes muzea banditů. Nebojte se, budete mít i čas na toulání se a nákup suvenýrů. Nebo si raději zvolíte další Canchanchara? Pro odvážnější a dobrodružství chtivých půldenní výlet na kubánských koních po kubánském venkově neposkvrněnou přírodou s koupáním v malém vodopádu ukrytém hluboko v lese. Rozhodně nejlepší zážitek zájezdu.

7. den: Zlatá medaile, největší bazilika a Nobelova cenaTRINIDAD – SANTIAGO DE CUBA

Po snídani nasedáme do našeho luxusního autobusu a máme namířeno na jihovýchodní pobřeží ostrova. Čím jedeme dále na východ, tím jsou cesty v horším stavu, ale o to víc poznáváme Kubu. Chceme se dostat této zemi pod kůži! Do této části přijde minimum turistů, a proto ta skutečná, autentická Kuba leží právě zde. Postupně projíždíme další provincie Kuby: Sancti Spiritu, Ciego de Ávila a Camaguey. Právě Camaguey je naše další zastávka! Největší město kubánského vnitrozemí, třetí největší město a město džbánů. Zorientujeme se v místních klikatých uličkách a užíváme si tuto lokální atmosféru. Pouze my a domácí! Kdo byl Ignacio Agramonte? Pokračujeme na cestě do Santiaga, postupně projíždíme hornatými oblastmi Sierra Maestra, kde Fidel na konci 50. let začínal svou revoluci. A právě Santiago si vybral jako startovací můstek k jeho kariéře revolucionáře. Ve večerních hodinách přijíždíme do Santiaga de Cuba, do nejvíce karibského města ostrova. Ve vzduchu je cítit tanec, salsu a Karibik!

8. den: Místo, kde začala revoluceSANTIAGO DE CUBA

Druhé největší město Kuby a zároveň první hlavní město ostrova poté, co ho založil španělský conquistador Diego Velázquez, který se stal guvernérem ostrova a svůj palác si dal postavit právě v Santiagu. Hlavní město salsy, tance, zábavy a hudby. Úžasný mix různých kultur, ale hlavně Afriky, Karibiku, španělské a francouzské, toto všechno je Santiago. Zeptejte se Kubánců kdekoliv na Kubě, kde jsou nejlepší festivaly a párty? Každý vám svorně odpoví, že v Santiagu. Metropoli východu zažijete na velkém okruhu Kuba Absolut Total! Po snídani nastoupíme do našeho luxusního autobusu a můžeme vyrazit na prohlídku. Toto je ta pravá Kuba daleko od vládnoucího centra. Čeká nás důkladná prohlídka města. Největší bazilika a zároveň nejznámější poutní místo na Kubě, El Cobre. V jejím interiéru najdeme kromě sochy patronky Kuby, Panny Marie Caridad del Cobre, i různé upomínkové předměty jako osobní věci Fidela a Raula, zlatou medaili Javiera Sotomayora, nebo podepsané míčky a dresy kubánského národního baseballového týmu. Navštívíme kubánský národní hřbitov, kde jsou uloženy ostatky osobností jako José Martí, Combay Segundo, Emilio Bacardí a od roku 2016 i Fidel Castro. Následně si prohlédneme místo, kde se začala kubánská revoluce a muzeum, kde si vysvětlíme všechny její podrobnosti. Přesuneme se do centra: nejstarší budova postavená na Kubě a balkon, odkud Fidel vyhlásil vítězství revoluce. Víte, že nejlepší kubánský rum pochází odsud? Rum Santiago ochutnáme! Na závěr dne krásné výhledy na kýčovitý Karibik ze zdí pevnosti Castillo del Morro. Aktivní poznávací den.

9. den: Nejvzdálenější místo naší cestyGUANTANAMO

Po snídani opouštíme Santiago a směřujeme ještě dále na východ. Dnes dorazíme do nejvzdálenějšího místa naší cesty. Opět si užijeme kousek kubánské dálnice, která nás dovede až do města Guantanamo. Město, které je po celém světě známé díky vojenské základně USA, která se nachází v jižní části zátoky se stejným názvem Guantanamo. Jak je to možné, že znepřátelená země má na ostrově nějaké své území? Na základnu není možný vstup ani prohlídky, my se ale zastavíme na vyhlídce, odkud je možné základnu pozorovat. Američané tam mají vojenské objekty, letiště, přístav, civilní objekty, školu, dovolenkový resort apod. Co na to Kubánci? Dělal jim Fidel problémy? Historie je složitá, ale náš průvodce vše trpělivě vysvětlí. Následuje vyhlídková cesta podél Karibiku, kolem místních pláži. Poslední dotek s Karibikem v rámci tohoto zájezdu. Mějte po ruce plavky. Nyní nás čeká zajímavá cesta přes nádherné a nedostupné hory, která byla postavena až v roce 1960. Do té doby jste se do této oblasti dostali pouze lodí. Přichystejte se na panoramatickou cestu plnou krásných výhledů a serpentin. Jsme daleko, velmi daleko. Je zde velmi málo návštěvníků. Často jen jeden zbloudilý bus a zvědaví lovci zážitků. Kubánský život v nefalšované kráse, kde si místní skromně pěstují kakaové boby, ovoce a snaží se je prodat nebo vyměnit za produkty, které by potřebovali. Přicházíme do města Baracoa, u kterého se vylodil Kryštof Kolumbus v roce 1492 a prohlásil, že objevil nejkrásnější místo, jaké kdy vidělo lidské oko. Subtropické podnebí vystřídalo tropické a my pochopíme, proč tento kraj tak Kolumba okouzlil. Městečko, které je usazené pod stolovou horou El Yunque, v objetí tropické zelené přírody, je určitě jedno z nejzajímavějších, které se na Kubě dají navštívit. Příroda na Kubě je krásná, ale většina lidí se shoduje, že právě TU je nejkrásnější a že tato cesta skutečně stojí za to!

10. den: Výstup na El YunkeBARACOA

Město Baracoa je nejstarší město na Kubě, které založili Španělé (1511). Nemá pompézní historické stavby, ale je to pitoreskní barevné město usazené v lůně krásné přírody, kde každý záběr vypadá dobře i bez přidaného filtru. Důkladná prohlídka města: místní promenáda Malecón se sochou Kryštofa Kolumba, hlavní náměstí Parque Independencia a katedrála s křížem, který si pamatuje námořní objevy – La Cruz de la Parra má více než 500 let. Pro zájemce a dobrodružné povahy možnost výstupu na majestátní stolovou horu El Yunque, která je vysoká 570 metrů a stala se symbol celé oblasti. V dobách Kolumba byla tato hora orientační bod pro námořníky při dalších objevných cestách do Nového světa. Výlet je středně náročný a trvá přibližně 5–6 hodin. Ostatní odpočívají na pláži. Čerstvá čokoláda a výrobky z ní, banánové a kávové plantáže, mořské plody připravované přímo na pláži a všudypřítomné palmy. Oblast Baracoa je typická pěstováním kakaa. Přičinili se o to hlavně Francouzi, kteří na konci 18. století uprchli z nedalekého Haiti a usadili se právě na východě Kuby. Po městě Vám budou nabízet tabulky čokolády, kakaové koule nebo malé dřevěné nádobky s kakaovým máslem, které je také velmi dobré na pokožku, na popálená nebo spálená místa. Ochutnejte luxusní 100 % hořkou čokoládu, moka (kávu s hořkou čokoládou), nebo čokoládu s rumem. Kolikrát jste se zamilovali do Kuby? My do Baracoa jezdíme několikrát ročně a jsme přesvědčeni, že ta dlouhá cesta za to rozhodně stále stojí.

11. den: Doplnění silGUARDALAVACA

Opouštíme krásnou Baracoa a vyrážíme na západ. Vracíme se po severním pobřeží. Navštívili jsme oblast, kam nejezdí téměř žádní turisté a všichni jsme se shodli, že to byl úžasný zážitek. Po nekvalitních cestách přijíždíme do města Moa, které je známé těžbou a zpracováním kobaltu a niklu. Příroda kolem města si vzala svou daň. Po několika hodinách přijíždíme do města Guardalavaca, kde si užijeme All Inclusive resort přímo na pláži, abychom si doplnili síly před náročnější zpáteční cestou. Bazény, pěkná pláž a několik barů, stačí si jen vybrat.

12. den: Che GuevaraGUARDA­LAVACA – CAMAGUEY – SANTA CLARA

Vychutnáme si All Inclusive servis a postupně se přesouváme zpět na západ ostrova. Čekají nás další provincie, Las Tunas, Camaguey. Cesty se postupně zlepšují a projíždíme úrodnou centrální Kubou, kde se pěstuje tak důležitá cukrová třtina, ale i ananas a různé druhy normálních i sladkých brambor. Opět se napojíme na kubánskou dálnici a ve večerních hodinách přijíždíme do legendárního města Santa Clara. Místo, kde revolucionář Ernesto Che Guevara vybojoval důležité vítězství během kubánské revoluce, a právě sem přenesli v 90. letech jeho pozůstatky. Dnes se zde nachází jeho mauzoleum a muzeum s osobními věcmi. Celosvětový symbol revoluce, který na nás hledí z různých budov a plakátů po celé Kubě. Ubytujeme se v hotelu ve tvaru domorodých přístřešků indiánů karibského kmene Taíno.

13. den: All inclusive u AtlantikuVA­RADERO

Po snídani odjíždíme ze Santa Clary. Ze stejnojmenné provincie se přesouváme do provincie Matanzas a směřujeme na zasloužené místo odpočinku. Obrovské plantáže, kde se pěstují známé kubánské pomeranče. Příjezd na Península Hicaco, poloostrov koňských vozů. Projedete se na nějakém? Ubytování v základním all inclusive resortu přímo u Atlantiku. Pokud jste však velmi náročný cestovatel a budete si přát na závěr poznávacího okruhu vyšší komfort, bez problémů poradíme. Doporučujeme Vám vybrat si jeden z prémiových hotelů – viz v sekci Doplňkové služby při přihlašování na zájezd. Rozdělení do hotelů a už jen odpočíváte! Zasloužený relax na pláži po krásné cestě. Již dobře se orientujeme v drincích, skoro jako domácí. Který vám nejvíce chutná? Prošli jsme si Kubu tak jako málo kdo, a ještě nyní zpracováváme zážitky. Který byl ten TOP? Na rozdíl od ostatních my Kubu známe důkladně.

14. den: All inclusive u AtlantikuVA­RADERO

Ráno na Varaderu. Nasáváme energii a chytáme bronz. Budete i dnes odpočívat na pláži nebo vyzkoušíte raději aktivity, které Varadero nabízí? Potápění, rybaření, koupání se s delfíny? Podle vaší chuti. Užívejte s mírou. Možnost utratit poslední peníze na suvenýry, na nákup nejlepších doutníků či rumu, abyste si přinesli kubánskou atmosféru i domů.

15. den: Balíme dobrou náladu a bereme ji domuVARADERO – HAVANA

Pomalu se balíme, ale stále využijeme pár hodin na procházku po pláži nebo koupání v azurovém Atlantiku. Odpolední check out a zajištěným transferem na letiště do Havany. Projíždíme město Matanzas a ještě obdivujeme krásnou kubánskou krajinu. Kubu jsme si dokonale užili! Hasta luego! Plní zážitků nastupujeme na náš večerní let do Evropy.

16. den: Vítejte doma!EVROPA

Přílet domů a sdílení zážitků s rodinou a přáteli a znovu prožívání krásných dní, které jste právě absolvovali. Který zážitek byl TOP?Kuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezdKuba absolut total - letecký poznávací zájezd

Fakultativně

 • 4* AI hotel na Varaderu 2 noci 2548 Kč
 • 4*+ Luxury AI hotel na Varaderu 2 noci 4914 Kč
 • 5* AI hotel na Varaderu 2 noci 6396 Kč

Počasí

Na Kubě je po celý rok velmi příjemně. Teplota v noci tu málokdy klesne pod 20 °C a přes den se pohybuje okolo 25–30 °C. „Papírově“ nejméně prší v období kubánské zimy od listopadu do března. Pršet bude určitě – jde o teplý déšť. Nikdy si nenechejte počasím pokazit dovolenou. Počasí neovlivňuje ani CK, ani Vy. Kdybychom znali člověka, který by Vám uměl zařídit pěkné počasí, určitě bychom ho vzali s sebou na zájezd. To bohužel nejde. Když prší, prší, když je strašně teplo, je teplo. Zkuste si prosím užívat momenty takové, jaké jsou. Ani nejlepší statistika Vám nezaručí, že v daný den bude přesně to Vaše ideální počasí.

Peníze

Množství peněz závisí od Vaší osobní spotřeby. Doporučujeme Vám vzít si s sebou eura v hodnotě okolo 500–600 €. Ty bude potřeba vyměnit za CUC (konvertibilní peso – něco jako u nás kdysi tuzexové bony). Kurz 1 CUC osciluje mezi kurzem USD a eurem a v poslední době se spíše blíží k euru. Část peněz si vyměníme následně na místní měnu (moneda national) podle rad Vašeho průvodce. Cestovní šeky ani platební karty se na Kubě téměř nepoužívají, proto si vezměte peníze v hotovosti. Americké dolary se dají vyměnit bez problémů, ale se ztrátou 10 %. CUC se následně dají vyměnit nazpět na „tvrdou měnu“. Část peněz pravděpodobně přinesete domů, každopádně je lepší, když peníze neutratíte, než kdyby Vám pár eur mělo chybět na místech, kam se už možná nevrátíte. Kdo plánuje náročný noční život, utratí i dvakrát tolik.

Pro zájemce je tu možnost potápění (cca 30 CUC/ponor) a šnorchlováni (10 CUC), nebo mořského rybolovu a la Hemingway.

Náš kubánský průvodce bude mít voucher na každý vstup do památek, a to nám ulehčí vstup a urychlí všechny prohlídky (v ceně je i vstup do tabákové fabriky i vstup do muzea rumu s ochutnávkou, lodička v jeskyni, návštěva krokodýlí farmy, a i vstup do muzeí po celé Kubě). Do každého muzea, památky se taktéž platí osobní poplatek za fotoaparáty a videokamery (1–3 CUC). Tyto poplatky si budete při vchodě platit každý individuálně podle Vašeho individuálního záj­mu.

Kubánská vláda zrušila možnost návštěv vyhlídky na americkou vojenskou základnu Guantanamo. Kdyby ho otevřeli, budeme první, kdo tam bude. Máme jednoznačně největší zkušenost a nejvíce návštěv v Čechách i na Slovensku. Provincii Guantanamo však rozhodně uvidíme!

Na Kubě se počítá s tím, že své domácí průvodce a řidiče odměníte na konci bakšišem. Je to jejich nepsané právo, i když nemusíte dát nic. Poslední den zájezdu se sbírá pro řidiče podle Vaší spokojenosti. Můžete vzít i nějakou drobnost z domu jako dárek. Doporučené spropitné pro řidiče autobusu a kubánské průvodce je 15 CUC a v hotelích a restauracích dle uvážení. Průvodce Vás na ně upozorní.

Večeře nebo oběd v restauraci stojí 8–15 CUC. Velká porce, většinou formou bufetu (švédské stoly). Malá pizza na ulici 0,3 €. Humr s přílohou u domácích okolo 10–15 CUC. Naši průvodci Vám sjednají cenu a humři jsou na Kubě nejlevnější v celém Karibiku (pětinová cena). Láhev (0,7 l) rumu stojí: nejlevnější 3,85 CUC, střední třida 8 CUC a 15 roční 85 CUC. Už ten nejlevnější rum stojí na letišti v Paříži několikanásobně (4×) více a je to velmi slušná kvalita. Mojito v baru cca 3 CUC podle podniku. Vstup do Tropicany 85 CUC s welcome drinkem a lahví Rumu. Hudební vystoupení členů seskupení Buena Vista Social klub na Havaně 30 CUC (3 koktejly v ceně), Taneční show mladých talentů v honosném prostředí asturského centra 45 CUC (v ceně degustační talíř, 2 koktejly a 1 h otevřený bar). Jazzový koncert v legendárním malém klubu 10 CUC (koktejl v ceně). Běžný Taxík na Havaně cca 12 CUC, cesta luxusním kabrioletem-veteránem 30 CUC, Cesta rozbitým taxi veteránem, kde přistupují další cestující 1–2 USD. Průvodce Vám vždy řekne možnosti, poradí specialitu i nejlevnější možnost a Vy se budete moci rozhodnout sami. Chceme Vám splnit i Vaše individuální přání.

Rady na závěr

Kubánsky čas je posunutý oproti ČR o 6 hodin, pokud Fidel nerozhodne jinak. To se nám stalo v prosinci 2004, kdy se Castro rozhodl nezměnit letní čas na zimní. V hotelech máte často dvě zástrčky na 110 a 220 V. Potřebné je však, abyste si s sebou přinesli adaptér na americký typ zástrčky, protože na Ostrově Svobody ji neseženete. Internet je už na Kubě volně přístupný. Pro turisty je možnost napojit se ve většině našich hotelů, nebo přes státní telekomunikační firmu ETECSA. Cena je cca 6–15 CUC/hodinu a přenosové rychlosti jsou nižší, ale uspokojivé. Mobilní síť GSM funguje ve většině místech většinou bez problémů. Většina Kubánců, které budeme potkávat, jsou vzdělaní, ale jsou velmi chudobní. Někdy jsou zvyklí si od turistů vyprosit různé věci. Na rozdíl od Asie nejsou v tomto směru dotěrní. Je to příjemný pocit někoho potěšit malou drobností, která pro Vás nemá téměř žádnou hodnotu. Na Kubě je absolutním nedostatkem plynový zapalovač, každého, nejen děti velmi potěšíte perem nebo tužkou, pokud s sebou vezmete i pár starších obnošených triček, uděláte si na Kubě přátele. Pokud Vám zůstane místo v zavazadle, přibalte si baterku, světýlko, přívěsek, sponky do vlasů, starý telefon, nálepku nebo vlajku ČR. Můžete tím potěšit domácí a hlavně děti. Množství z toho, co doma vyhodíme, na Kubě opravdu ocení. Zájezd je nabitý zážitky a poznáním a je v tempu. Lenošit budeme až na Varaderu. Průvodce má na místě od brzkého rána povinnosti, aby zabezpečil hladký průběh zájezdu a naplnění programu. Poradí i zabezpečí večerní program a aktivity nad rámec itineráře, pochopte ale, že jeho účast na Tropicane, diskotéce atd. je jen dobrovolná. Ráno od něho budete očekávat profesionální vý­kon.

Aktuálně

12.8.2022

Zájezdy do exotiky se slevou nyní až 25%

Slevy na poznávací zájezdy first minute až 25%

12.8.2022

Island nejen pro seniory 55+

Poznejte Island během našeho nejúspěšnějšího zájezdu minulých let. Noclehy jsou zajištěny v penzionu v pokojích s příslušenstvím a povlečením.

27.4.2022

Změna vstupních podmínek na Kubu

S účinností od 6. dubna 2022 Kuba ruší povinnost předložení očkovacího certifikátu i negativního PCR testu.

RSS, více aktualit