Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- plná penze
Popis zájezdu
Dva technologicky nejvyspělejší národy světa. Dva národy, které spojuje zároveň dlouhá a dost nevraživá historie. Lákavá cesta, která umožní poznat a porovnat hodnoty Korejců a Japonců. Přes místní kuchyně zas zjistíme, která je bližší našemu naturelu a zároveň ochutnáme speciality Dálného východu. Země vycházejícího slunce a její historický sok na jedné poznávací cestě.
- již více než 10 let a vždy se průvodcem
- komfort a dokonalá příprava na japonský styl
- nejlepší korejské pivnice a japonské sushi bary
- bonus v podobě výletu do Nary
- first minute slevy na zájezdy do Japonska a Kórei jsou dynamické a průběžně se snižují
Program zájezdu
1. den: Odlet do země samurajů
PRAHA/VÍDEŇ – TOKIO
Čeká nás odlet z Evropy do hlavního města Japonska. „Tokio calling“! Maximální pohodlí a komfort během letu zajistí ověřená a renomovaná letecká společnost. Doporučení: Chcete více? Vyzkoušejte Business class.
2. den: Největší město na světě a osobité Japonsko
TOKIO
Další den přiletíme konečně do cíle. Ocitneme se nad Velkým Tokiem, který je největší metropolitní oblastí a čítá až 40 milionů obyvatel! Podaří se nám vidět z letadla nejvyšší horu Japonska, bájnou sopku Fudži (3 776 m)? Jakmile letadlem dosedneme na zem a projdeme letištními kontrolami, ubytujeme se v tradičním japonském hotelu. Doporučení: Pokud jste náročnějším cestovatelem, můžete si vybrat stylový japonský hotel z naší nabídky, kterou najdete v doplňkových službách.
Nyní ale zpět k Japonsku. Tato země každého z nás ohromí v první řadě precizností, co se týká extrémní čistoty. Tokio tedy bude pro nás velkým a příjemným překvapením a možná také šokem. Stane se skvělou moderní vsuvkou tohoto zájezdu. Před námi však nebudou jen procházky po moderních ulicích, ale i prozkoumávání historických zákoutí. TIP: Chcete pochopit japonské myšlení o něco více? Pak doporučujeme k přečtení knihu „Hon na ovci“ (autorem je Haruki Murakami). Pojednává ve zkratce o chlapci, kterému fotografie změnila život.
První, co však poznáme v Tokiu, bude autentická japonská kuchyně. Kdekdo z nás si ji skutečně zamiluje! Fanouškové filmu Kill Bill mohou ku příkladu navštívit restauraci, v níž se natáčela známá bojová scéna z dílny uznávaného režiséra Quentina Tarantina. Interiér je totožný s tím, co se objevil ve filmu. Pro opravdové gurmány a milovníky luxusu se pak v Japonsku nabídne ochutnávka steaku ze speciálního skotu Wagyu (Kobe steak). TIP:Zdaleka nejlepší Kobe steak v Japonsku vám připraví v ověřené tokijské restauraci Steakhouse Misono, odkud budete mít mimo jiné i krásný výhled na luxusní nákupní čtvrť Ginza. Průměrná cena za zdejší Kobe steak o 150 gramech je 250 euro.
3. den: Město samurajů, věštění budoucnosti a černé vajíčko ve vulkanickém údolí
TOKIO – KAMAKURA – HAKONE – TOKIO
Zcela oslněni tokijskými gurmánskými zážitky se probudíme do dalšího skvělého dne. Před námi bude cesta soukromým mikrobusem, kterým se na pár hodin přesuneme mimo Tokio. Nejprve zamíříme do Kamakury – bývalého hlavního města Japonska. Právě zde se začala psát historie šógunů a samurajů. Jakmile dojedeme na místo, navštívíme první šintoistickou svatyni Hačimangu. Také si ukážeme věštění budoucnosti tak, jak to dělají Japonci až dosud. Poté opět nasedneme do mikrobusu a přesuneme se dál přes Kawasaki a Jokohamu. Během našeho putování se krom jiného pokocháme širým Tichým oceánem, rozlehlými písečnými plážemi, a přitom budeme pozorovat třeba i surfaře.
Naší další zastávkou na výletu bude Národní park Hakone, který je proslulý svou krásnou přírodní scenérií. Plavit se v něm budeme lodí po klidném vulkanickém jezeře Aši. Pokud budou ideální podmínky, podaří se nám vidět i majestátní dominantu Japonska – svatou horu Fudži, od které budeme vzdáleni vzdušnou čarou necelých 40 km. Následně navštívíme také vulkanické údolí Owakudani, známé svými horkými prameny a velkým množstvím síry. Kdo zde ochutná černé vajíčko uvařené v sopečné vodě? Podle legendy by mělo prodloužit život o 7 let!
Pak ale nastane čas, vrátit se zpět do Tokia. Zahálet v japonské metropoli ovšem nebudeme. Absolvujeme totiž večerní cestu metrem do stanice Šibuja, odkud se dostaneme do jedné z nejrušnějších městských čtvrtí na světě. Zde se projdeme uličkami a poznáme noční život v centru. Míjet dokonce budeme i největší křižovatku na světě, která je známá především dojemným příběhem naprosto oddaného psa Hačikó. A až nastane čas večeře, někteří z nás okusí i tradiční japonskou polévku ramen – ta je pravým odrazem chuti Japonska.
4. den: Nemluv o kráse, dokud si neviděl Nikkó!
TOKIO – NIKKÓ – TOKIO
Další den absolvujeme celodenní výlet do města Nikkó, o kterém Japonci říkají: „Nemluv o kráse, dokud si neviděl Nikkó!“ A my tuto větu záhy pochopíme. Jakmile dorazíme na toto okouzlující místo, naše kroky budou nejprve směřovat ke komplexu původních chrámových budov, které jsou zasazené v nádherném prostředí národního parku. Zajímavost: Tento národní park je naprosto původní, neboť byl jako jeden z mála ušetřen pohlcujícím plamenům.
Až se pokocháme zcela fascinující okolní přírodou, přemístíme se do samotného města Nikkó. Zde budeme obdivovat zejména svatyni Tóšógú, která je zároveň mauzoleem zakladatele dynastie Tokugawa ze 17. století. Její krása svědčí o bohatství a moci šógunů. Hned vedle svatyně nás však ohromí další architektonické skvosty, jako například pětipatrová pagoda nebo Brána slunečního jasu zvaná Yomeimon, která je považovaná za národní poklad. A není divu. Doslova hýří všemi barvami a vyniká stovkami jemných dřevořezeb. Jedna z těch nejzajímavějších vyobrazuje světoznámý reliéf tří opic Sanzaru, které učí japonskou mládež, jak nakládat se zlem. Fascinující je ovšem i řvoucí drak na stropě buddhistického chrámu se speciální akustikou.
Japonské umění pak skvěle doplňují mohutné cedrové aleje, které zde rostou přes 400 let. Na tohle jedinečné místo kdekdo z nás nezapomene. A tak se obohaceni skvělými zážitky posuneme dál. Vydáme se na klikatou cestu, která nás zavede až do hor. Zde se pokocháme nejvyšším vodopádem Kegon (97 m), jenž oplývá krásou ve všech ročních obdobích. V ten moment bude ale naše putování u konce, tudíž se navrátíme do Tokia. Za sebou budeme mít náročný, avšak nádherný den.
5. den: Všechny čtvrti Tokia a nejčerstvější sushi
TSUKIDŽI – ASAKUSA – ODAIBA – GINZA – AKIHABARA
Následující den zůstaneme v Tokiu, neboť nás čeká prozkoumávání jeho dalších zákoutí. K přepravě po městě využijeme opět geniální síť tamějšího metra. Zažijeme tak mnohem více, a lépe se přiblížíme k životu Japonců. Jako první navštívíme největší rybí trh na světě zvaný Tsukidži, na kterém se denně prodá přes 2 000 tun mořských živočichů. Zájemci tu budou moct dokonce ochutnat to zdaleka nejčerstvější sushi, maso z velryby anebo i bílé sladké jahody! Naše kroky ale povedou dál, až do tradiční japonské zahrady. Ta je výjimečná už jen tím, že se nachází v areálu, kde žije císařská rodina. Poté se však přesuneme do městské části Asakusa. Zde se pokocháme například nejstarším buddhistickým chrámem Sensō-dži nebo nedaleko stojícím „Nebeským stromem“, což je budova stojící na břehu řeky Sumida a platí za nejvyšší v Tokiu – měří celých 634 metrů!
Dále se přesuneme na uměle vytvořený ostrov Odaiba, kam se dostaneme přes Duhový most nadzemkou (ta je bez řidiče). Odtud si vychutnáme výhled na krásné panorama Tokia a hledat zde budeme i repliku americké Sochy Svobody. Poté zavítáme i do Ginzy, které místní také přezdívají „Champs-Élysées Tokia“. Tato ulice je v Japonsku nejdražší a nejluxusnější. Říká se o ní, že kdo nebyl na Ginze, nebyl v Tokiu. Našim zážitkům však nebude konec. V elegantní budově uprostřed Ginzy totiž ochutnají zájemci japonské selfieccino – tedy horkou čokoládu/cappuccino ozdobené vlastní fotkou! Poznávací den pak zakončíme ve čtvrti Akihabara, kde si ukážeme odvrácenou tvář Japonců v hernách Pačinko a Sega. A krom jiného si vysvětlíme rozdíl mezi Anime a Manga.
6. den: Přesným rychlovlakem na teplý jih, kde si připomeneme největší tragédii 20. století
TOKIO – HIROŠIMA
V tento den dáme sbohem Tokiu a přesuneme se za dalšími zážitky a dobrodružstvím na teplejší jih Japonska. Před námi bude velmi zajímavá cesta japonským rychlovlakem zvaným šinkansen (vzdálenost 800 km přejedeme za 3 a půl hodiny). Konkrétně zamíříme do Hirošimy, kde si připomeneme největší tragédii 20. století. Jakmile dojedeme na místo, přesedneme na historickou tramvaj, která nás doveze z hlavního nádraží na hotel.
Až se zdárně ubytujeme, vyrazíme do ulic Hirošimy. Začneme návštěvou Parku míru s množstvím papírových jeřábů, které sem zasílají lidé z celého světa na uctění památky Sadako Sasaki. Zde se také na chvíli zastavíme a povyprávíme si její dojemný příběh. V nedalekém muzeu se pak podíváme na to, jak vypadala Hirošima před a po výbuchu atomové bomby. Projdeme se dokonce kolem Atomového dómu, jenž je zapsán na seznamu UNESCO. Nakonec ale naše kroky povedou do nákupní ulice Hondóri, kde zájemci ochutnají nejlepší okonomiyaki v Japonsku (zelné placky). Ty místní kulinářští mistři připravují před zraky zákazníků. Při jídle se také kdekdo z nás zamyslí nad tímto zvláštním místem. Mnohým lidem totiž připomene Hirošima pouze smutné skutečnosti, my ale na vlastní oči uvidíme i to dobré. Budeme mile překvapeni.
7. den: Plovoucí torii a specialita ostrova – mořský úhoř
HIROŠIMA – MIJADŽIMA – HIROŠIMA
Další zážitky ve městě Hirošima a okolí budou před námi! Nejprve tedy navštívíme hirošimský hrad, ve kterém se možná někteří převléknou za samuraje či gejšu a posléze absolvujeme výlet vlakem na nádherný ostrov Mijadžima. Zde spatříme na vlastní oči okouzlující svatyni Icukušima a její slavnou červenou bránu torii, která při přílivu zdánlivě „pluje“ po hladině. Zajímavost: Svatyni dala v roce 593 postavit císařovna Suiko a je také pod ochranou UNESCO. Jde o nejfotografovanější objekt Japonska, se kterým si uděláme společný snímek i my.
A až přijde doba oběda, mnozí z nás neodolají specialitám ostrova, mezi které patří čerstvé ústřice, mořský úhoř anebo pohankovo-rýžová pochoutka zvaná momiji manjū. Jakmile se ale najíme, budeme v ostrovních toulkách pokračovat. Pokocháme se zejména všudypřítomnými buddhistickými chrámy či okouzlující přírodou, což potěší nejednu romantickou duši. A možná si i řekneme: „Přesně takhle jsem si představoval/a Japonsko!“. Při nasávání japonské atmosféry však musíme dát pozor také na osobní věci – prý tu všudypřítomní divocí jeleni sika snědí vše, na co přijdou (zachutná jim klidně i papír včetně pasu v pootevřeném ruksaku). Ke konci našeho dne pak opět zamíříme do Hirošimy.
8. den: Centrum japonské kultury Kjóto, Zlatý pavilon, bambusový prales a bojová umění
HIROŠIMA – KJÓTO
Hirošimu necháme tentokrát za zády a přesuneme se z ní šinkansenem do nejkrásnějšího města Japonska. Řeč je o Kjótu, které kdysi bývalo sídlem císaře (od roku 794 do 1868). Současně platí i za kulturní a náboženské centrum země. V tomto městě s více než 1 700 chrámy a svatyněmi by se dal strávit klidně i měsíc. Je vskutku dechberoucí, což poznáme na vlastní oči. Začneme návštěvou Zlatého pavilonu Kinkakudži, jenž je nejznámější památkou celého Japonska.
Posléze budeme společné rozjímat v zenové zahradě rozprostírající se kolem chrámu Rjóandži z 15. století. Zde však nenajdeme ani jednu rostlinu a ani jeden květ. I přesto ale budeme nadšení a pochopíme symboliku japonské zahradní architektury. A jakmile nastane čas oběda, mnozí z nás vyzkouší i tzv. japonské běžící sushi v restauraci (kolem boxů k sezení se točí pás plný sushi). Průvodce pomůže neznalým v orientaci. Náš překrásný den pak zakončíme procházkou v bambusovém pralese v luxusní části Arašijama – což bude dokonalý závěr a v podvečer se půjdeme ubytovat do místního hotelu.
9. den: Podmanivá svatyně Fušimi Inari, tajemné gejši a chrám Kijomizudera
KJÓTO
Po ranním probuzení se vydáme na pěší prohlídku Kjóta. Nejprve zamíříme k Fušimi Inari, což je nejvýznamnější svatyně boha rýže Inari. Známá je také množstvím torii bran, pod kterými se budeme procházet. A nenecháme si ujít ani symbol Kjóta – úžasný chrám Kijomizudera stojící na úpatí hory. Nakonec však zabrousíme do úzkých uliček starého Kjóta, jež jsou lemované tradičními dřevěnými domky – místní jim říkají mačija. Zde pocítíme na vlastní kůži a velmi intenzivně atmosféru Japonska, kterou jsme dosud znali třeba z filmu Gejša.
Tím ale naše putování neskončí. Pokocháme se totiž i velmi podmanivým budhistickým chrámem Kōdai-ji, který byl postavený pro Tojotomiho Hideyošiho, jednoho z největších japonských hrdinů. Svou krásou nás ale oslní i svatyně Jasaka a park, kam chodí Japonci jeden den v roce pozorovat kvetoucí sakury – japonské třešně. Svůj zrak pak upřeme také na bránu buddhistického chrámu Čionęin, jež je považovaná za největší v Japonsku. A s přicházejícím večerem se nakonec ponoříme do čtvrtí tajemných gejš. Podaří se nám nějakou potkat?
10. den: Největší dřevěná stavba na světě s klanějícími se srnkami
KJÓTO – NARA – OSAKA
Další den opustíme kouzelné město Kjóto a vydáme se do Nary, kam nás bude doprovázet slovenský průvodce. Nara je bývalým hlavním městem Japonska a nabídne svým návštěvníkům celé spektrum zajímavých chrámů a svatyň roztroušených po okolí. Jeden z nejzajímavějších je chrám Tódaidži z 8. století. Tuto největší dřevěnou stavbu na světě tedy uvidíme jako první. Fascinováni zde ovšem budeme i z šestnáctimetrové sochy sedícího bronzového Buddhy. Přímo před chrámem se pak nachází další socha představující boha Binzuru Sonja. Zajímavost: Podle japonské mytologie dokáže socha tohoto boha vyléčit nemocné lidi – stačí se jí prý dotknout na daném místě.
Zcela okouzleni tamější architekturou se pak pokocháme také působivou svatyní Kašuga, která je známá svými 3 000 kamennými a bronzovými lucernami. Společnost nám bude dělat přes 1 200 krotkých a klanících se srnek. A nakonec odjedeme z města Nara do Ósaky, kde také přenocujeme.
11. den: Obchodní centrum Ósaka, nejrušnější ulice Dōtonbori, jedovatá ryba fugu a Ósacký hrad
ÓSAKA
Poslední noc na japonském území bude za námi. Čeká nás však ještě prohlídka města Ósaka, které je důležitým obchodním centrem Japonska. Zde se lidé na ulici zdraví zcela běžně větou: „Kolik si dnes vydělal?“. Abychom ovšem nasáli tu pravou městskou atmosféru, zamíříme nejen do Ósackého hradu, ale popojedeme metrem také do čtvrti Šinsekai (v překladu „Nový svět“). Tuto zábavní čtvrt proslavila zejména vyhlídková věž Tsutenkaku.
Jakmile se dostatečně pokocháme tamějšími krásami, s Ósakou se rozloučíme. Nebude to ale ledajaké rozloučení! V nejrušnější části Dōtonbori si totiž ukážeme, jak vypadá japonská delikatesa – jedovatá ryba fugu. Kdo si troufne na její ochutnávku? A pak už jen absolvujeme transfer na ósacké hypermoderní letiště Kansai, které je postavené na umělém ostrově. K němu také vede čtyřkilometrový most.
12. den: Přelet do Jižní Koreje, velkoměsto Pusan a kulturní vesnice Gamčeon
OSAKA – PUSAN
Transfer na hypermoderní letiště Kansai, postavené na umělém ostrově, na který vede 4 km dlouhý most. Přelet do Jižní Koreje. Pusan je druhým největším městem země, položené na jihu Korejského poloostrova na březích Japonského moře. Program odstartujeme v kulturní vesnici Gamčeon, kterou kdysi vybudovali trestanci. Dnes je to místo plné barev, pouličního umění a zajímavých kaváren. Vyhlídka na Diamantový most s moderními mrakodrapy v pozadí.
13. den: Zlaté město, bílý Buddha a královské hrobky v parku Timuli
PUSAN – KJONGDŽU
Kjongdžu (Zlaté město) řadí UNESCO mezi 10 nejvýznamnějších památek na světě. Bývalé hlavní město říše Silla s tisíciletou kontinuitou, nazývané také muzeum bez zdí. V parku Timuli budete obdivovat královské travnaté hrobky. Návštěva chrámového komplexu klášter Pulguksa. Jde o nejvýznamnější památku celé země. Chrámy s modlícími se mnichy, schodiště – mosty, které jsou národní památkou. Procházka pěknou přírodou k malé jeskyni Sokkuram, ve které uvidíte nádhernou bílou sochu Buddhy. Toto místo patří mezi 3 nejcennější poutní místa všech buddhistů. Obě tyto památky spadají pod ochranu UNESCO a dají Vám přehled o korejské historii.
14. den: Moderní a zároveň historický Soul, ženšen a kimči
KJONGDŽU – SOUL
Našim privátním transferem se přesouváme napříč celou Jižní Koreu až na sever do hlavního města Soul. Město, kde se mísí historické královské paláce s moderními výškovými budovami. Velkolepé nákupní centra a labyrint asijských trhů. Nejdříve navštívíme rezidenci dynastie Čoson (1392–1910) v paláci Gyeongbokgung s barevnou výměnou stráží. Nahlédneme zde do muzea folklóru. Namdaemun je největším tržištěm země, kde ochutnáme ženšen, který do Koreje jezdili odjakživa kupovat i Číňané. Starobylá brána města Sungnyemun je označována jako národní památka číslo jedna. Výhled na město, noční rozsvícený Soul, gurmánské hody a večerní Soul.
15. den: Nejstřeženější hranice světa
SOUL – DMZ – SOUL
Dnes navštívíme nejstřeženější hranici na světě se zkratkou DMZ. Demilitarizovaná zóna leží na 38. rovnoběžce a je jednou z posledních světových památek studené války. Společně nahlédneme do jednoho z vykopaných tunelů, kterým se chtěli Severokorejci prokopat do Jižní Koreji a nečekaně na ně zaútočit. Nejsevernější vlakovou stanici Jižní Koreji a místo odkud dalekohledy dohlédneme do Severní Koreji. Hledat tam budeme největší vlajku na světě. Cestu absolvujeme speciálním vozidlem. Uvidíme vojáky severokorejské armády? Pokud ne, musíte se s námi vydat na zájezd Severní Korea.
16. den: Přes Asii letíme domů
SOUL – EVROPA
Konec velké cesty a přílet domů.
Cena zahrnuje:
mezinárodní letenku, letištní poplatky, přelet Osaka – Busan, 10 x ubytování v 3* hotelech v pokoji pro dvě osoby, 4 x ubytování v 4* – 5* hotelech v pokoji pro dvě osoby (Korea), 9× snídaně (kromě posledního rána v Osace, zde nejsou snídaně v ceně kvůli rannímu odletu do Jižní Koreji), dopravu po Koreji pronajatým klimatizovaným mikrobusem (velká výhoda!), všechny vstupy podle programu, výlet do Nara, průvodce, pojištění proti insolventnosti
Cena nezahrnuje:
stravu kromě uvedené, vyřízení k-ETA (650 Kč), cestovní pojištění, kapesné cca 400 EUR (Japonsko 300 EUR, Korea 100 EUR)
Ubytování:
TŘÍLŮŽKOVÝ pokoj není možný! Všechny pokoje jsou dvoulůžkové, určené pro dvě dospělé osoby.