Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- snídaně
Popis
Vydejte se s námi do tropického ráje, do jižní Indie, jež nabízí jedinečnou kombinaci fascinujících památek, pestrobarevného venkova i nádherné přírody. Během putování poznáme Indii ze všech stran, se všemi jejími ctnostmi i nectnostmi. Nad něčím užasneme, nad jinými věcmi budeme nevěřícně vrtět hlavou a někdy musíme přimhouřit oko.
Společně navštívíme dva úchvatné jihoindické státy: chrámy
oplývající Tamilnád a zelení překypující
Kéralu. V poklidné a uvolněné atmosféře prozkoumáme
vzácnou biodiverzitu pohoří Západního Ghátu , projížďkou mezi rýžovými
políčky a čajovými plantážemi po zapadlých silničkách se seznámíme
s autentickým jihoindickým venkovem, ve městech budeme obdivovat starobylé
kulturní památky a nasávat vůni koření, vonných tyčinek i celosvětově
známé indické kuchyně. Na závěr si odpočineme ve stínu kokosových palem
na bílých plážích Arabského moře, nakoupíme suvenýry na přímořské
promenádě a v malebném rybářském přístavu Kóčin se
budeme rozplývat nad místní delikatesou – pečenou rybou
v banánovém listu.
Víza:
Od roku 2016 mohou občané ČR za určitých podmínek obdržet indické elektronické turistické vízum (dále jen eTV). Standardní 30denní vízum si u nás můžete objednat jako službu za příplatek. Pokud plánujete cestovat do Indie častěji, lze zažádat i o roční nebo pětileté vízum, jehož cena se však liší. V tom případě nás o tom v dostatečném předstihu informujte.
Povrch a profil:
Na kole ujedeme asi 630 km v celkem deseti cyklistických etapách. Celá trasa zájezdu vede po asfaltových cestách a silničkách s minimálním převýšením, kromě následujících tří etap: 10. den programu převýšení 600 m, 12. den 950 m a 13. den 800 m.
Celá trasa je sjízdná na trekovém kole. Pokud se rozhodnete pro kolo horské, doporučujeme přezout na hladké pláště. Samozřejmě v případě déle trvajících dešťů mohou být některé kratší úseky rozbahněné.
Klima:
Budeme se pohybovat v náročnějších klimatických podmínkách, čeká nás převážně vlhko a přes den místy i horko. Předpokládaná teplota je kolem 28 až 31 °C přes den a 23 až 25 °C v noci. Během dne může občasně i sprchnout, zejména v oblasti čajových plantáží kolem Vagamonu, kde se budeme pohybovat ve výšce kolem 900–1200 m n. m.
Velikost skupiny:
9–16 účastníků
Poznámka:
Zájezd vznikal v květnu 2016, kdy Katka a Jarda Lhotovi podnikli průzkumnou výpravu. Pro přátele a přátele přátel psali blog, který si můžete přečíst zde.
Asi měsíc před odjezdem obdržíte e-mailem podrobné pokyny, které obsahují veškeré důležité informace – jak si na zájezd dobře zabalit, na co nezapomenout a na co se připravit.
Naše doporučení:
Připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla. Prohlédnout si ho můžete zde.
Noclehy jsou v místních, čistých hotelech a až na výjimky se jedná o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, s větrákem u stropu, případně klimatizací (někdy centrální). Většinou jsou hotely vybaveny čistým povlečením a ručníky. V hotelech se jednotlivé pokoje mohou lišit velikostí, vybavením či výhledem, a tudíž se může stát, že všichni klienti nemohou bydlet ve stejném typu pokoje. Při výběru ubytování jsme postupovali tak, abychom nebyli zbytečně izolováni od místního prostředí, abychom měli kde bezpečně zaparkovat kola a provést určitou údržbu, aby v dostupné vzdálenosti byly restaurace, obchody atd. a samozřejmě, abychom měli potřebný komfort, adekvátní prostředí pro odpočinek i možnosti pro nerušené večerní posezení a povídání.
Program zájezdu
1.–2. denLetecky Praha–Madrás, přesun do Puduččéri se
zastávkou v Mahábalípuramu: unikátní monolitické
skalní chrámy a reliéfy, první ochutnávka indické
kuchyně; Puduččéri – bývalé hlavní město
francouzských držav s impozantními kostely a širokými
bulváry; podvečerní procházka po pobřežní promenádě a odpočinek
po cestě.
Dopoledne sestavení kol a zahřívací etapa tropickými lesy do experimentální futuristické osady Auroville, jejímž posláním je podporovat spirituální rozvoj života; zpět přes pláž a možnost koupání v moři (30 km).
4. denZahájení cyklistického putování na jih; první kontakt s indickým venkovem: plantáže banánovníků a cukrové třtiny, barevné hinduistické svatyně, melouny, manga, žakie; v podvečer dojezd do rušného Čidambaramu (91 km).
5. denBrzká ranní návštěva Natarádžova chrámu zasvěceného tančícímu Šivovi a možnost pozorovat hinduistické ceremonie a obřady; odpoledne na kole do Pičavaramu krajem rybářských vesnic, jež se postupně vzpamatovávají z ničivé tsunami v roce 2004; fakultativně projížďka lodičkou rozsáhlou sítí kanálů mezi mangrovy (48 km).
6.–7. denNoříme se do srdce Tamilnádu, krajinou zavlažovacích
kanálů a rýžových políček směřujeme do vnitrozemí; etapy nás
provedou po nejvýraznějších památkách slavné čólské
říše: barevné gópury a obrovské vozy
v Kumbakonamu, chrám Airavatešvara v Darasuramu
obklopený malebnou zahradou, pro cyklistické nenasyty zajížďka
do Svámimalai– vesnice, která je uctívána jako jeden ze šesti
posvátných příbytků Murugana, Šivova syna (šestý
den: 61 km), (sedmý den: 45 km).
Den bez kol: za ranního chládku si prohlédneme Brhadéšvarův
chrám v Tándžávuru a zbytek dopoledne strávíme odpočinkem
a procházkou po městě; odpoledne se přesuneme autobusem do předhůří
pohoří Západní Ghát
.
Krajina se začíná měnit, přibylo zeleně i vodních nádrží, atmosféru dokreslují vinice zasazené pod žulovými masivy; cestu lemují stánky s různými druhy tropického ovoce, které svádí k ochutnání; příjemné osvěžení pod posvátnými vodopády Suruli (pozor na opice);závěrečné stoupání odvážně vedenými serpentinami s monumentálními výhledy zpět do údolí (devátý den: 79 km), (desátý den: 80 km).
11. denVolný den v oblasti NP Perijár zasazeném uprostřed
pohoří Západní Gháts množstvím fakultativních programů: návštěva čajové
plantáže a výrobny čaje, procházka farmou na pěstování
koření, projížďka lodí po jezeře nebo procházka džunglí; večer
kalaripajattu – představení starověkého jihoindického
bojového umění nebo kathakali – tradičního tance.
Oblastí koření, čaje a kaučukových plantáží sjíždíme do zelené úrodné nížiny při pobřeží Arabského moře; Kérala – jedna z nejbohatších a nejmalebnějších oblastí Indie; spleť nekonečných vodních kanálů lemovaných malebnými rybářskými vesničkami s barevnými kostelíky; přívozem přes jezero Vembanad; fakultativně návštěva ptačí rezervace Kumarakom; západ slunce nad Arabským mořem (dvanáctý den: 57 km), (třináctý den: 85 km).
14. denOdpočinkový den u moře s možností krátké cyklistické etapy podél pobřeží do Alappuzhy a lodního výletu po vodních kanálech.
15. denDopolední relaxace u moře, poté na kole podél pobřeží do Kóčinu (45 km); po cestě pozorování tradičních tzv. čínských rybářských sítí.
16.–17. denDopolední prohlídka Kóčinu – staré přístavní město: portugalský kostel s bývalým hrobem Vasca de Gamy, výstavní koloniální paláce či půvabná židovská synagoga; odpoledne přesun na letiště a letecky návrat do Prahy.