Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- snídaně
Popis zájezdu
Je snad jen jedna jediná země na světě, která si udržuje globální vliv již po celá tisíciletí. Bývalá Perská říše, dnešní Írán. Je až neuvěřitelné, co tento národ dosáhl a ty nejkrásnější momenty jeho historie vám ukážeme na tomto poznávacím zájezdu. Od orientálních básníků až po šíitské duchovní, Írán překypuje životem a dějiny Peršanů se stále píší dál.
- fantastická kontinuita Perské říše, množství památek a vstupy v ceně
- největší město šíitského islámu, tajemný Mašad
- luxusní klimatizovaný autobus, letecké přesuny, dobré hotely
- po stopách Alexandra Makedonského absolutně bezpečnou zemí
Program zájezdu
1. den: Naše cesta do kouzelné Persie začíná!
PRHAA / VÍDEŇ – MAŠHAD
Odlet do Mašhadu, nejposvátnější íránského města.
2. den: Staneme se poutníky v nejposvátnějším kousku íránské země
MAŠHAD
Přílet do Íránu. S námi se ho nemusíte bát, protože ho milujeme. MAŠHAD: nejsvětější město všech muslimů šíitského vyznání. Začínáme šokem! Největší svatyně s hrobkou osmého šíitského Imáma Rezy je magnetem pro poutníky z celého světa a my budeme při tom. Zlatá kopule, zlaté minarety, elektrizující atmosféra, husí kůže a zážitky, z nichž bude každý cestovatel nadšený! Minimum západních turistů. Na místních trzích nakoupíme šafrán a začneme se učit umění smlouvat. Víte kolik květin třeba na kilogram šafránu? TUS: někdejší centrum východní Persie. Hrobka básníka Ferdúsiho (perský Shakespeare) a příběhy z jeho nesmrtelné Šáhname.
3. den: Nejlevnější šafrán na světě a íránské kebaby se šafránovou rýží
MAŠHAD – ŠÍRAZ
Dopoledne v Mašhadu strávíme nakupováním na místních bazarech, kde prodávají nejvíce šafránu na světě. Málo jako šafránu? Ne, tady to neplatí a ukážeme si místa, kde se dá nabírat do dlaní! První íránské suvenýry a vynikající kebaby ochucené o rýži s brusinkami a šafránem. Šafrán všude kolem nás. Přelet křížem přes celou zemi s výhledem na dvě nejrozsáhlejší íránské pouště Dašt-e Kavír a Dašt-e Lút směrem na jih. Přílet do Šírázu.
4. den: Setkání s perskými básníky a rajské zahrady
ŠÍRAZ
Umělecký ŠÍRÁZ: město květů, básníků, nesmrtelných veršů, slavíků a putujících dervišů. Šíráz má duši a budeme ji cítit nejen u hrobek básníků Haféza či Saádího, ale i na místním nekonečném bazaru a uvnitř tajemné svatyně Šáh Čerách. Projdeme několik krásných mešit a ponoříme se do zahrad, které měly nahradit ráj na zemi. Paláce beroucí dech a objevíme Šikmou věž místní pevnosti Karima Chána. Kdo si nechá u hrobky Haféza vylosovat budoucnost andulkou skrze básníkovy verše? Posedíme si v čajovně u básníka a vychutnáme si íránský nápoj číslo jedna.
5. den: Slavný Persepolis a příběh Alexandra Velikého prožijeme přímo tam, kde vznikal
ŠIRÁZ – PERSEPOLIS – ŠIRÁZ
PERSEPOLIS. Magické hlavní město starobylé Persie, které položil na kolena Alexandr Veliký. Vidět Persepolis a zemřít! Královské paláce, Brána národů, netradiční sloupy a schodiště Apadany ozdobené stovkami neskutečných reliéfů. Toto neuvidíte nikde jinde na světě. Vychutnáme si každý důležitý detail tohoto neuvěřitelného místa a dozvíme se více. Kolik národů nosilo každý rok tribut perskému panovníkovi? Všechny si ukážeme a kdo bude chtít, vyleze k hrobkám Artaxerxésa II. a Artaxerxésa III. s panoramatickým výhledem na starověké město. O několik kilometrů dál nás čeká nekropole Achajmenovských králů Naqs-e Rostam. Z kamenných reliéfů budeme číst jako z otevřené knihy, a naučíme se, která hrobka, komu patří. Pamatujete si ještě na jména jako Dáreios či Xerxés? Nyní se s nimi setkáme. Návrat do Šírázu a nakupování na bazaru. Pistácie, oříšky, sušené fíky, moruše, meruňky, koření a posezení v zapomenutém karavanseraji na čaji či kávě.
6. den: Kýros Velký a jeho unikátní hrobka nám bude ležet u nohou
ŠIRÁZ – PASARGADAY – YAZD
PASARGADAY: 120 km severovýchodně od Šírázu zastavíme na místě, kde leží v tiché krajině dokonale zachovalá hrobka velkého krále, který pozvedl Persi. Kýros Veliký se do historie zapsal nesmrtelnými písmeny a my se dozvíme proč. Hrobku místní vydávali za hrob Šalomounovy matky, aby ji ochránili, a tak zde stojí dodnes. Kam se poděly perské zahrady Pasargád a co z nich zbylo? Jak vypadají dnes slavné paláce? Pokračujeme do pouštního Yazdu fascinující krajinou plnou ostrých skalisek a vysokých štítů.
7. den: Posvátný oheň zoroastriánů a labyrint hliněného města starý tisíce let
YAZD
YAZD: město v poušti UNESCO považuje za jedno z nejstarších a stále obydlených míst světa. Procházky uličkami mezi hliněnými domky nám budou suplovat dojem z procházek zničených Bamom. Vysvětlíme si funkčnost badgírů. Páteční mešita, komplex Amir Čakhmáq, zoroastriánský chrám, kde shlédneme oheň udržovaný nepřetržitě od roku 470. Čas strávíme i na věžích mlčení (pohřebiště zoroastriánů), vystavěných před 3 000 lety.
8. den: Nejkrásnější náměstí světa a piknikování s Íránci
ESFAHAN
Polopouštní krajinou se přepravíme do pověstného Esfahánu, který má lichotivou přezdívku Nesf-e Džahán, tedy Polovina světa. Patří k nejkrásnějším městům nejen Persie, ale i celého světa. Obrovské Emámové náměstí ozdobené architektonickými perlami nemají ve světě obdoby. Mešita šejka Loftolláha, Emámová mešita, paláce Ali Qapu, Čehel Sotún a ikony v podobě kamenných mostů. Šáh Abbás I. chtěl město přeměnit na drahokam a my uvidíme, jak se mu to podařilo. Ochutnáme tradiční perský fesendžun, zmrzlinu faludé a atmosféra náměstí se nám dokonale vpije pod kůži. Několikrát se na něj vrátíme, protože se během dne mění. Večery na náměstí ve společnosti piknikujících Íránců nebo v tradičních čajovnách u nekonečných skleniček čaje. Vložíme si kostku cukru do zubů a budeme ho pít jako Íránci?
9. den: Katedrála v srdci Íránu, slavné mosty a minarety co se třesou
ESFAHAN
Esfahán nám ještě nevydal všechny své překvapení, a tak se mu dnes budeme věnovat celý den. Páteční mešita je unikátem v světovém měřítku, protože v ní objevíme tisíc let historie a také to, jak se prolínala. K čemu sloužila kubická konstrukce na nádvoří? Vydáme se za město, abychom se stali svědky místní atrakce pod Třesoucími se minarety. Proč se třesou? Uvidíme nejstarší stavbu města v podobě někdejšího chrámu ohně Ateškáde a vrátíme se k řece Zayandeh a její slavným mostem. Těmi nejslavnějšími se projdeme a ocitneme se v křesťanské čtvrti Džolfa. Kříže v Íránu? Opravdu slyšíme bít zvonec? Katedrála Vank s nádhernými freskami. Večer na náměstí a řemeslnické trhy. Koupíte si miniatury na velbloudí kosti, perské koberce nebo tradiční keramiku?
10. den: Vesnička ztracená v čase a luxusní kupecké domy
ESFAHÁN – ABYANEH – KAŠAN – TEHERÁN
ABYANEH: místo, kde ožívají příběhy Persie. Kouzelná vesnička ukrytá hluboko v horách daleko od civilizace. Tradiční architektura, hliněné domy, ticho, klid a květované čádory místních žen. Koupíme si od nich i teď sušené ovoce? KAŠAN: oáza plná růží a zahrady ukryté v domech bohatých obchodníků. Průřez perskou architekturou. Historie říká, že tři mágové známí i jako tři králové pocházejí přímo odsud! Zahrady FIN jako symbol slavných perských zahrad (UNESCO). Přesun na sever do hlavního města Teherán a zastavíme se na místě, kde je pohřben velký Ajatolláh Chomejní.
11. den: Luxusními komnatami šáha Pahlavího a labyrintem teheránského bazaru
TEHERÁN
TEHERÁN: dvanáctimilionové hlavní město země. Bohaté čtvrtě na severu pod úpatím Elborzu s procházkou v náměstím Tadžiriš s krásným bazarem a vzácnou svatyní. Nejkrásnější muzea země, paláce, památník Azadí. Poslední nákupy na bazaru, kde se realizuje 1/3 obratu celého Íránu. Kebaby, ovocné džusy, pistácie a slaďoučké datle.
12. den: Choda háfez nebo na shledanou Persie
TEHERÁN – PRAHA/VÍDEŇ
Transfer na letiště a odlet domů, Choda háfez.
Cena zahrnuje:
mezinárodní letenku, místní let, letištní poplatky, dopravu pronajatým luxusním autobusem, díky kterému může mít náš program tak široký záběr, ubytování v 3* a 4* hotelech se snídaní ve dvoulůžkových pokojích, průvodce, kvalitní místní průvodce, pojištění proti insolventnosti, všechny vstupy dle programu.
Cena nezahrnuje:
stravu kromě uvedené, víza 3 510 Kč, perské suvenýry, fakultativní výlety.
Ubytování:
Poznámka:
Místa, která navštěvujeme, jsou pro turistu absolutně bezpečná. Írán má v západním světě velmi špatné jméno, skutečnost je však úplně jiná. Lidé jsou milí, nikdo vás nebude otravovat, nikdy nebudete pociťovat ani náznak strachu či nepříjemné pocity. Jsme přece v Persii, kde se dobré způsoby vždy cenily. Každý účastník musí dodržovat zákony, které vstoupily v platnost po vítězství islámské revoluce: nepít alkohol, chodit slušně oblečený (ženy musejí mít vlasy schované, muži dlouhé kalhoty). Přesné instrukce a tipy dostanete v naší kanceláři po přihlášení.