Možnosti dopravy
- autobusem
Možnosti stravování
- polopenze
Popis
Osvědčený formát našeho cyklistického putování nás tentokrát zavede do kraje, který už víc než dva tisíce let leží v centru dění západní Evropy. Poprvé začaly burgundskou krajinu formovat galské kmeny v 1. tisíciletí př.n.l. Ty si ale v roce 52 př.n.l. podmanily římské legie pod vedením samotného Julia Caesara. Obě kultury pak postupně splynuly a podílely se na rozvoji oblasti společně až do příchodu germánských kmenů v 5. století n.l. I ty ale záhy podlehly kouzlu zdejší mírné krajiny a spíš než na vojenské výpady se soustředily na zvelebování měst a hradů těžících z výhodné centrální pozice Burdundska i místní úrodné půdy. Na přelomu 1. a 2. tisíciletí oblast vzkvétala mj. i díky aktivitě mnišských řádů, které tu hojně zakládaly kláštery. V 9. století se v Burgundsku zrodila tzv. Clunyjská reforma benediktinského řádu a v 11. vznikl v Citeaux úplně nový řád cisterciáků. Obě tyto denominace se pak výrazně zapsaly do dějin církevní architektury po celém světě a dodnes v Burgundsku najdeme jednu z největších koncentrací románských staveb v Evropě. V 15. a 16. století potom místní bohatá šlechta utrácela nemalé obnosy za výstavbu honosných zámků, jimiž je zdejší kraj dodnes doslova posetý. Nic z toho by však nebylo možné nebýt vinné révy, které se tu mimořádně dobře daří a jež tento region proslavila po celém světě. Naše cyklistická pouť po Burgundsku se tedy bude odehrávat nejen v kulisách malebné kulturní krajiny, ale povede doslova napříč tisíciletími.
Ubytování a stravování:
Jedná se o putovní zájezd s ubytováním v kempech ve vlastních stanech. Díky přesunům mezi kempy poznáme velkou část oblasti a objevíme bohatství několika regionů.
Bonusem těchto zájezdů je doprovodný tým, který zajišťuje polopenzi z převážně čerstvých, na místě zakoupených potravin, vše doplněno o čerstvou zeleninu (ovoce). Samozřejmostí bude také minibar v podobě teplých i chlazených nápojů. Zároveň budou každý den k dispozici v dostatečném množství nábytkové sady (lavice + stoly) – pro zvýšení kultury stolování a vaše pohodlí.
V závěru podmínek zájezdu naleznete proklik na fotografie k tématu stravování a stolování, doprovodného týmu a cyklovleku.
Povrch a profil:
asfalt, převážně zvlněný profil.
Velikost skupiny:
25–44 účastníků
Poznámka:
Podrobnosti k povinném příplatku za elektrokola naleznete zde.
Program zájezdu
1.–2. denOdjezd z Prahy v podvečer, noční přejezd do Francie; příjezd do kempu v Avallonu v ranních hodinách a ubytování; pěší prohlídka města nebo nenáročná cyklistika v okolí (zámek Orbigny s romantickým parkem, vyhlídka na řeku Cousin a přírodní park Morvan), případně „plnokrevná“ etapa k jeskyním v Arcy-sur-Cur s unikátními pravěkými malbami (0–55 km).
3. denCyklovýlet okrajem přírodního parku Morvan do Vézelay a prohlídka slavné románské baziliky sv. Magdaleny; pro zájemce možnost prodloužení trasy k zámku Bazoches, patřícímu staviteli francouzských barokních pevností maršálu Vaubanovi (45–60 km).
4. denNávštěva středověké kamenné vsi Montréal, na kole podél říčky Serein do Noyers s hrázděnými domy a zachovaným opevněním do Chablis – městečka obklopeného vinicemi; ochutnávka zdejších vyhlášených vín a návrat autobusem do Avallonu; možnost prodlužit si trasu přes vodní zámek Tanlay a magickou krasovou vyvěračku Fosse Dionne (60–90 km).
5. denHlubokými lesy parku Morvan kolem monumentálního renesančního zámku Chastellux; příjezd do druhého kempu na okraji městečka Saulieu, vyhlášeného centra burgundské gastronomie a rodiště Françoise Pompona, slavného žáka Augusta Rodina – možnost návštěvy muzea (45–65 km).
6. denTrasa vedoucí do tří opevněných vesnic kraje Cote d’Or (Zlaté stráně) – Montbard, Semur a Flavigny; ve všech najdeme středověké hradby obepínající spleť úzkých uliček na kopci nad meandrující říčkou, Flavigny pak patří mezi “nejkrásnější vesnice Francie” a nachází se tu nejstarší výrobna cukrovinek v zemi (od r. 1591); možnost zajížďky na místo legendární bitvy u Alésie, kde Caesar porazil spojené galské kmeny v r. 52 př.n.l. (50–90 km).
7. denVýlet do středověkého Autunu (kdysi významné obchodní a kulturní římské centrum v Galii) – obdivovat tu lze např. pěkně zachované zbytky Janova chrámu z 1. st. n.l., monumentální portál katedrály sv. Lazara z 12. st. či řadu dalších památek; možnost zkrátit si cestu autobusem (50–90 km).
8. denPřesun do dalšího kempu poblíž světoznámého vinařského centra Beaune – cestou k vidění vodní zámek Commarin a půvabná středověká vesnice Chateauneuf na kopci s nádhernými výhledy do kraje; ve vsi, kde se nachází kemp, najdeme zámek ze 14. století, rozsáhlé muzeum závodních aut, motorek a stíhacích letounů a samozřejmě nekonečné lány viničních tratí (55–85 km).
9. denDo obce Vougeot – možnost návštěvy zámku, sídla řádu koštérů vína; na kole vinařskou oblastí Côtes-de-Nuits a Côtes-Saint-Georges kolem vinohradu Romanée-Conti, odkud pochází nejdražší víno světa, do bohatého a výstavního města Beaune se slavným hospicem z 15. století; možnost zajížďky do Cîteaux, kolébky řádu cisterciáků (55–80 km).
10. denOkruh vinařskou oblastí Côte de Beaune: nejprve přes kopce nad vinicemi do skalnatého údolí But du Monde (Konec světa), poté do malebné vísky Nolay a k pohádkovému hradu Rochepot (možnost návštěvy); vinicemi jižně od města Beaune pak kolem nejslavnějších vinařství (Château Pommard, Château Meursault) zpátky do kempu (60 km).
11. denTrasa do posledního kempu vede nejprve vinicemi Côte de Beaune; dále v Chagny, kde se nachází jedna z mála památkově chráněných čerpacích stanic ve Francii, překročí řeku Dheune a vstoupí do neméně slavních vinic Côte Chalonnaise; ve městě Chalon-sur-Saône se proplete křivolakými uličkami historického centra a podél řeky Saôny zamíří na jih do malebně zvlněné krajiny severního Beaujolais; kolem impozantní středověké pevnosti Brancion pak mezi viničními tratěmi oblasti Mâconnais sestoupí do vesnice Azé s kempem a jeskyní s bohatou krápníkovou výzdobou i pravěkými nálezy (50–95 km).
12. denNávštěva benediktinského opatství v Cluny, kdysi největšího klášterního komplexu v Evropě, následovaná výšlapem k impozantní středověké pevnosti Berzé-le-Châtel; malebnou krajinou kopců porostlých vinicemi k ikonickému skalnímu monolitu Roche de Solutré (493 m), jenž při dobré viditelnosti skýtá výhledy na horské masivy Jury a Alp; návrat vinařskou oblastí Mâconnais vyhlášenou svými bílými víny; možnost prodloužení do historického města Mâcon na břehu řeky Sâony (50–60 km).
13. denKrálovská etapa zájezdu: do srdce vrchoviny Beaujolais na její nejvyšší horu Mont Saint-Rigaud (1009 m), přezdívanou též Střecha Rhôny – z tamní rozhledny jsou za jasného dne vidět sopečné vrcholy Francouzského středohoří i zasněžené štíty Alp; možnost přiblížení autobusem (60–90 km).
14.–15. denZávěrečný odpočinkový den v kempu a okolí (bazén, jeskyně s podzemní řekou), či lehká cyklistika po okolních vinicích (0–30 km); v podvečer odjezd, příjezd do Prahy další den v dopoledních hodinách.