Možnosti dopravy
- autobusem
Možnosti stravování
- snídaně
Popis
Pestrost našeho zájezdu asi nejlépe ilustruje fakt, že se nejenže v každé navštívené zemi mluví zcela odlišným jazykem, ale používá se i úplně jiná abeceda. Země se liší i svými klikatými cestami k dnešnímu období klidu, míru a prosperity.
Ale zároveň mají i mnoho společného: nádhernou divokou horskou krajinu, výbornou kuchyni a vřelou vstřícnost místních obyvatel. Veškerých těchto lákadel si užijeme dosyta. Celá oblast má určitě našlápnuto k tomu, aby se stala turistickým hitem blízké budoucnosti, a proto neváhejte a pojeďte co nejdříve!
Denní etapy jsou kopcovité a vedené částečně po horských štěrkových cestách, ale celou dobu s námi pojede doprovodný autobus, kterým si můžeme většinou trasy zkrátit.
Povrch a profil:
Různá kvalita, od asfaltu po kamenité cesty; doporučujeme horské kolo se širšími terénními plášti (využijete i celoodpružené).
Velikost skupiny:
25–44 účastníků.
Poznámka:
Letecká varianta nabízí absolvování programu bez dlouhého autobusového přejezdu z/do ČR. Jde o individuální cesty bez průvodce CK. Přeprava kol, příp. i dalších zavazadel, se předpokládá autobusem se zájezdem, takže vyžaduje jejich dopravení k odjezdu autobusu a vyzvednutí při jeho příjezdu (viz ostavec Nástupní místa), poletíte pouze s příručním (kabinovým) zavazadlem.
Podrobnosti k povinném příplatku za elektrokola naleznete zde.
7× ubytování v příjemných a čistých hotelech na úrovni ** až *** v převážně 2–4lůžkových pokojích (na přání na místě obvykle i vícelůžkové pokoje), 1× skromněji v horské chatě ve větších vícelůžkových pokojích.
Program zájezdu
1. denDopoledne odjezd z Prahy, přejezd přes Maďarsko a Srbsko do Severní Makedonie; večerní odlet letecké skupiny z Prahy.
2. denKolem poledne příjezd k Ochridskému jezeru, které je nejstarším tektonickým jezerem Evropy; ubytování v hotelu s vlastní pláží na břehu jezera; odpolední program dle chuti: koupání v průzračné vodě, cyklovýlet do Ochridu (16 km), nebo až do Strugy, kde z Ochridského jezera vytéká řeka Černý Drin (36 km).
3. denHorská etapa přes NP Galičica (55 km/ ↑ 1300 m/ střídavě asfalt a šotolina) nebo vyhlídková trasa podél jezera (30 km/ ↑ 500 m/ asfalt); prohlídka kláštera Sv. Naum a mohutné vyvěračky s křišťálově čistou vodou, která pod zemí přitéká z výše položeného Prespanského jezera; přejezd do Albánie a ubytování v „letovisku“ Pogradec.
4. denEtapa albánským venkovem do upraveného města Korča (44 km/ ↑ 500 m) s dobrovolnou zajížďkou do horského městečka Voskopoja s několika krásnými kláštery (84 km/ ↑ 1500 m); ubytování na dvě noci, večerní posezení v restauraci místního vyhlášeného pivovaru.
5. denCyklistika s výhledy na NP Bredhi e Drenovës, tři různé varianty náročnosti dle chuti, ale vždy část terénem a s nádhernými výhledy (40–50 km/ ↑ 800–1000 m).
6. denPo vyhlídkové silnici s minimálním provozem přes nejvýše položené albánské město Erseka do horské chaty na hranici rezervace Gërmenj–Shelegure (70 km/ ↑ 1200 m/ asfalt).
7. denZ Albánie do Řecka: přes horské městečko Leskovik sjedeme divokým kaňonem až k mostu přes hraniční řeku Vjosa; následuje stoupání monumentální horskou krajinou do turistického střediska Monodendri, ubytování na dvě noci (87 km/ ↑ 1500 m/ asfalt různé kvality, část stoupání lze absolvovat busem).
8. denOd cyklistiky si odpočineme celodenním pěším výletem jedinečným kaňonem Vikos (geopark s dechberoucmi výhledy (16 nebo 20 km/ ↑ 800 nebo 1000 m/ ↓ 400 nebo 600 m/ 6–7 hod/ kamenité, náročné).
9. denPo snídani nepovinná (ale velice doporučená) vyjížďka na vyhlídku nad kaňonem (7+7 km/ ↑ 300 m) a dále poslední pevninská etapa do historické Janiny na břehu jezera (45 km/ ↑ 700 m/ s terénní vložkou) nebo (73 km/ ↑ 700 m/ asfalt); večer v živém pulsujícím centru s možným výletem lodí na ostrov vyhlášený rybími restauracemi.
10. denSjíždíme k moři; poslední etapa řeckým venkovem do přímořské Platarie a zasloužené koupání (40 km/ ↑ 600 m); večerní přejezd autobusem do Igoumenitsy a nalodění na trajekt do Itálie (doba plavby je 16,5 hod, lůžko v kajutě je zahrnuto v ceně zájezdu); letecká varianta: dopoledne autobusem do Igoumenitsy, přejezd trajektem na Korfu a odlet.
11.–12. denV časném odpoledni vylodění v Anconě a noční přejezd busem, příjezd do Prahy dopoledne.