Výprava do nitra Islandu

Poznávací zájezd na Island s turistikou

č. zájezdu: 278099/34
od34 686,-/osoba
-6%sleva
First minute
Výprava do nitra Islandu - poznávací zájezd

Výprava do nitra Islandu

Země: Island

Ubytování: Vlastní stan


Stravování: bez stravování
Doprava: letecky

Typ zájezdu: Poznávací zájezdy

Termíny: Červenec

Délka pobytu: 14 dnů


Výhody:

Možnosti dopravy

 • letecky

Možnosti stravování

 • bez stravování

Poznávací zájezd na Island s turistikou. Přímý let z Prahy. Odjezd z Brna.

Popis

Ojedinělé putování Islandem nabízející mimořádné zážitky turistům s vlastním stanem, kteří si chtějí naplno vychutnat kouzlo islandské přírody. Na „ostrov ohně a ledu“ se dostaneme pohodlně přímým letem z Prahy. Během dovolené na Islandu nás čekají hlavně kratší i delší pěší túry v atraktivních termálních, vulkanických a ledovcových končinách této geologicky velmi mladé a unikátní země pod polárním kruhem.

 • Uvidíme nejzajímavější místa ostrova, např. nejvyšší vodopád Glymur či překrásné duhové hory Landmannalaugar. 
 • Podnikneme túry v nádherné geotermální oblasti Kerlingarfjöll a v národním parku Skaftafell. 
 • Díky islandskému terénnímu autobusu se navíc dostaneme k sopce Askja a přejedeme vnitrozemskou cestou Kjölur k termální oáze Hveravellir. 
 • Několikrát se vykoupeme v teplých říčkách uprostřed panenské přírody.

Turistická náročnost

Střídání programu poznávání, lehkých (modrých) vycházek a delších, případně celodenních túr v horském (nerovném) terénu. Doporučujeme pevné kotníkové boty s voděvzdornou membránou. Trasy jsou většinou vedeny stejnou cestou tam i zpět, nemusíte tedy nutně ujít celou trasu. Předpokládáme však zvyklost na pohyb.

Program

1. den: Večer odlet přímým letem z Prahy do Keflavíku, kam přiletíme v nočních hodinách. Nocleh na poloostrově Reykjanes.

2. den: Dopoledne se vydáme k nejvyššímu islandskému vodopádu Glymur, uvidíme nejvydatnější horký pramen Deildartunguhver a vodopády Hraunfossar a Barnafoss. Nocleh v okolí.

3. den: V případě příznivého počasí procházka po ledovci Langjökull (ledovcové vybavení není potřeba). Pak zavítáme do NP Ţingvellir a budeme pokračovat k vodopádu Gullfoss a ke gejzíru Strokkur. Přesun do kempu v geotermální oblasti Hveravellir. Možnost koupele a večerní vycházky.

4. den: Turistika v horské oblasti Kerlingarfjöll („Čarodějné hory“). K večeru odjedeme na zelený sever ostrova.

5. den: Pokračovat budeme severem ostrova se zastávkou ve městě Akureyri, kde navštívíme zdejší unikátní botanickou zahradu. Kolem vodopádu Gođafoss pak dojedeme k jezeru Mývatn. 2 noclehy.

6. den: Celodenní turistika v atraktivní krajině v okolí jezera Mývatn. Možnost koupele v termálním bazénu nebo v moderních lázních Jarđböđin.

7. den: Dnes budeme mít možnost vydat se na velrybí safari z městečka Húsavík. Přejedeme do oblasti NP Jökulsárgljúfur a absolvujeme túru z Ásbyrgi do Vesturdalur. Projdeme kolem červeného vulkánu Rauđhólar a ozvěnových skal Hljóđaklettar. Nocleh u skalního města ve Vesturdalur.

8. den: Dopoledne budeme pokračovat kaňonem řeky Jökulsá á Fjöllum k vodopádu Dettifoss. Přespíme pod královnou islandských hor Herđubreiđ.

9. den: Ráno nás čeká cesta k sopce Askja, kde uskutečníme túru k její kaldeře a ke kráteru Víti. Nocleh v okolí hory Snćfell (1 839 m n. m.).

10. den: Přes městečko Egilsstađir nás čeká celodenní přejezd pod největším evropským ledovcem Vatnajökull. Den zakončíme návštěvou laguny Jökulsárlón s plujícími ledovými krami, mezi nimiž se můžeme projet obojživelným člunem. 2 noci v NP Skaftafell.

11. den: Celodenní turistika v národním parku Skaftafell. Na výběr je několik tras. Nedaleko nad kempem se nachází vodopád Svartifoss.

12. den: Dnes dorazíme do osady Vík. Uvidíme zde černé pláže, čedičovou jeskyni, skalní bránu a také ptačí útesy Dyrhólaey. Navečer dojedeme k vodopádu Skógafoss, nocleh v okolí.

13. den: V případě dobrého počasí možnost celodenního přechodu do oázy Ţórsmörk. Trasa stoupá kolem jedinečné kaskády vodopádů řeky Skógá, průsmykem mezi ledovci a přes čerstvé lávové pole z roku 2010. Doprava do/z Ţórsmörku islandským autobusem je za poplatek. Cestou zastávka u vodopádu Seljalandsfoss. Přejezd do vnitrozemí na 2 noclehy.

14. den: Turistika v oblasti „duhových hor“ Landmannalaugar. Za pěkného počasí celodenní výlet do oblasti obsidiánových hor u Hrafntinnuskeru.

15. den: Dopoledne návrat do civilizace a do hlavního města Reykjavíku. Možnost koupele v některém z termálních koupališť. Odlet po půlnoci. 16. den: V ranních hodinách přílet přímým letem do Prahy.   Změna programu v případě změn časů letů, nepříznivého počasí,nesjízdnosti některých cest pro autobus nebo omezení z důvodu aktivní sopečné činnosti apod. vyhrazena.

16. den: V ranních hodinách přílet přímým letem do Prahy.   Změna programu v případě změn časů letů, nepříznivého počasí,nesjízdnosti některých cest pro autobus nebo omezení z důvodu aktivní sopečné činnosti apod. vyhrazena.

Minimální počet účastníků

26

Poznámky k zájezdu

samostatný odlet z Vídně na vyžádání, transfery na/z letiště nezajišťujeme.

Cena zahrnuje:

 • letenku Praha – Keflavík a zpět vč. let. tax (přímý let)
 • autobus na Islandu
 • poplatky na tábořištích a v kempech
 • průvodce
 • 1× koupání ve vyhřívaném venkovním bazénu
 • cestovní pojištění UNIQA K7C a pojištění proti úpadku CK.

Cena nezahrnuje:

 • vstupné cca 16 000 ISK (tj. cca 130 EUR) vč. velrybího safari, plavby po ledovcové laguně a dopravy z/doŢórsmörku
 • další výše neuvedené služby

Popis ubytování

Je třeba si vzít vlastní stan, spací pytel a karimatku. Noclehy jsou většinou zajištěny v kempech, ale cca 3 noci budeme spát jen na tábořišti. Tady je obvykle jen WC a pitná voda a není možnost se osprchovat. Voda je na Islandu vynikající a můžete si ji kdekoliv z kohoutku studené vody načepovat do PET láhve, kterou byste měli mít s sebou (cca 2l). Teplá voda je k pití nevhodná, velmi často je vroucí a zapáchá sírou. Sprchy v kempech jsou obvykle zpoplatněné (automat na mince, počítejte cca 500 ISK).

Jinak jsou kempy většinou zatravněné, v Landmannalaugaru se stanuje na tvrdém pískovo – kamenitém podkladu, pro zajištění stanu proti větru je na místě dostatek kamení.

Slevy:

 • 923 CZK – děti a mládež do 25 let – nelze sčítat s dalšími slevami
 • 923 CZK – osoby starší 65 let – nelze sčítat s dalšími slevami

Průvodce:

Jaroslav Rotrekl, pomocná průvodkyně: Jana Zimčíková

Doporučené kapesné

Vezměte si s sebou EUR nebo platební kartu, islandské koruny u nás nejsou k sehnání. Na fakultativní vstupy maximálně cca 20 000 ISK (ekv. cca 180 EUR). Z toho cca 75 EUR za velrybí safari z Húsavíku (na tento vstup tedy mějte připravené EUR), 5 300 ISK plavba po ledovcové laguně Jökulsárlón a 6 000 ISK terénním autobusem do/z Thórsmörku (realizace je závislá na počasí). Na další drobné výdaje, suvenýry, pohlednice, známky, dokoupení základních potravin atd. cca 8 000 ISK (cca 70 EUR). Doporučujeme vzít si s sebou rezervu v konvertibilní měně (např. 60 EUR) pro nenadálé okolnosti. Výměnu EUR či USD na islandské koruny (ISK) je možno provést až na Islandu! Na letišti i v některých místech pobytu jsou bankomaty, kde si můžete potřebné ISK vybrat z Vaší platební karty. Většinu nákupů lze rovněž zaplatit platební kartou. Ke 7. 2. 2018 platily tyto směnné kursy: 100 ISK = 20 Kč (tj. 1 ISK = 0,20 Kč), za 1 EUR = 126 ISK.

Výprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezdVýprava do nitra Islandu - poznávací zájezd

Doporučený oděv a počasí

Vzhledem k poloze Islandu na severu Evropy jsou možné nejen intenzivní srážky a nízké teploty, ale i sněžení. Každopádně téměř neustále fouká vítr. Proto je nutné vzít s sebou kromě běžného letního oblečení také kompletní teplé oblečení proti zimě, větru a dešti (čepici, rukavice, svetr nebo flísovou bundu, větrovku, nepromokavou bundu nebo pláštěnku příp. goretexovou bundu, pohodlné a pevné turistické boty – nejlépe kožené pohorky a návleky na boty!Nezapomeňte teplý spací pytel – noční teploty ve vnitrozemí mohou být kolem nuly. Počasí je na Islandu velmi proměnlivé a tato proměna bývá někdy velmi rychlá. Je třeba s tím počítat a připravit se nejen materiálně, ale i psychicky. Déšť může být jen drobný „zahradnický“, nebo vydatný s ještě vydatnějším větrem. Takový déšť nepadá na zem, ale vypadá to, jakoby vítr honil kapky kolem zeměkoule. Ale jak bylo výše zmíněno, počasí je proměnlivé a tak ani déšť nemívá dlouhého trvání. Zato s větrem je nutné počítat téměř stále. Nepodceňujte ani zajištění stanu.Samozřejmě se může stát, že nás po většinu cesty bude provázet slunečné počasí.

Stravování

Letecky si plynovou bombičku na Island nepřivezete. Nelze přepravovat ani technický líh či benzín. Na Islandu lze sehnat všechny typy bombiček, i když třeba ne všechny na jednom místě. Na Islandu se prodávají bombičky jak se šroubovacím závitem (VAR, PRIMUS), tak narážecí (Camping Gas). Ceny jsou o něco vyšší, než u nás. Nakupovat budeme až druhý den ráno po příletu. Rozhodně nemůžete počítat s tím, že byste si rozdělali oheň, neboť nenasbíráte dřevo. Potraviny s sebou berte sušené, instantní, případně omezené množství konzerv. Dokoupit za ceny obdobné našim můžete těstoviny či rýži. Ke snídani si možná zvyknete na místní mléčný výrobek „skyr“.

Kempy a tábořiště

Cca 2 noci budeme spát jen na tábořišti. Tady je obvykle jen WC a pitná voda a není možnost se osprchovat. Voda je na Islandu vynikající a můžete si ji kdekoliv z kohoutku studené vody načepovat do PET láhve, kterou byste měli mít s sebou (cca 2l). Teplá voda je k pití nevhodná, velmi často je vroucí a zapáchá sírou. Sprchy v kempech jsou obvykle zpoplatněné (automat na mince, počítejte cca 500 ISK). Jinak jsou kempy většinou zatravněné, v Landmannalaugaru se stanuje na tvrdém pískovo – kamenitém podkladu, pro zajištění stanu proti větru je na místě dostatek kamení. Možnosti dobíjet mobil a baterie jsou velmi omezené, v některých kempech to nelze vůbec (pro nedostatek zásuvek), jinde jen na recepci za poplatek (100 – 300 ISK). Máte-li na dobíjení více přístrojů, vezměte si rozbočnici. Doporučujeme si vzít náhradní baterie klasické (nedobíjecí), případně více nabitých akumulátorů k fotoaparátům a­pod.

Dobrá rada nad zlato:

 1. Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví! Nejlepší zkušenosti máme s obyčejnou plátěnou utěrkou, do které se chleba zabalí a vydrží tak poměrně dlouho.
 2. Na ostrov je zakázáno z hygienických důvodů dovážet maso a masné výrobky. Je možno dovézt maximálně 3 kg potravin v ceně nepřesahující 25.000 ISK (cca 180 EUR). Celníci váhu potravin často kontrolují (více než alkohol).
 3. Z výše uvedených důvodů se obecně nesmí vozit čerstvé potraviny – vajíčka, tepelně nezpracované maso, veškeré uzeniny, sýry aj. Celníci při příjezdu provádějí namátkové kontroly, a jsou velmi nekompromisní.
 4. Alkohol lze poměrně levně koupit na letišti v Keflavíku v obchodě, který je u pásu na zavazadla. Můžete tak ušetřit něco na váze zavazadla při odletu. Avšak teprve po vyzvednutí zavazadla (a případném nákupu) jdete přes celníky, tak pozor na dovozní limity.

Poznámka: Islanďané jsou milí a korektní, ale neumí moc dobře počítat. A tak si peníze při účtování vždy kontrolujte. Máme osobní zkušenosti, že ve směnárně slečna dávala výrazně víc ISK, než za příslušná Eura patřilo. Ale stalo se něco podobného i obráceně. Rozhodně nejde o úmysl, jen o nepozornost. Pokud se na něco na Islandu můžete spolehnout, tak jen na to, že Vás neokrade Islanďan. A zdá se, že zatím i turisté, kteří Island navštěvují, mají tuto morální zásadu.

773 647 900
774 418 009

(po-pá: 8:00 - 17:00)

všechny kontakty

Aktuálně

17.9.2018

Slevy 13% na exotické poznávací zájezdy

Poznávací zájezdy 2019 plné zážitků do 125 zemí světa v doprovodu českých průvodců se slevou 13%. First minute trvá jenom do 5.10.2018.

24.8.2018

Aktuální zlevněné poznávací zájezdy

Kam vyrazit v září? .-)

7.6.2018

Tip dne - akční nabídka

Mallorca 2 osoby za cenu 1 - let z Prahy

RSS, více aktualit

Novinky E-mailem

Zaregistrujte se k odběru novinek e-mailem


zpracováním os. údajů