Možnosti dopravy
- letecky
Možnosti stravování
- snídaně
Popis
Přestože slovo „poušť“ v nás asi vzbuzuje představu nehostinné krajiny, zde na rozhraní, kde se potkává úbočí Atlasu s pláněmi Sahary, to je jinak. Potoky a řeky napájené horskými prameny umožňují život i v jinak suché krajině. Není divu, že zde žijí lidé už od neolitu, a také dnes je okolí vodních toků poseté zelenými koberci palmových oáz.
Naše cyklistické putování zahájíme ve Ouarzazattu a přilehlé kasbě Ait Benhaddou, náležící k památkám UNESCO. Poté se v poklidném tempu vydáme po stopách dávných karavan na jih, až do Zagory – města, ze kterého to mají velbloudí karavany směřující do Timbuktu už jen 52 dnů. My se ale raději otočíme zpátky na sever, i když výlet do pravé marocké pouště nevynecháme. Přes kaňony a pod stolovými horami uzavřeme naše putování opět ve Ouarzazattu a odtud se již autobusem přesuneme do Marrákeše. Na jednom z nejrušnějších náměstí Afriky, na Náměstí mrtvých (Jemaa el Fna) a na přilehlých súkách nakoupíme unikátní suvenýry a další den se vrátíme zpět do Prahy.
Upozornění:
V případě nevhodného leteckého spojení z Prahy využijeme lety z Berlína. Transfer do Berlína zajistí naše CK. V tomto případě vás před nákupem letenky informujeme.
Ubytování a stravování:
V Maroku jsou omezené možnosti ubytování, je třeba přizpůsobit se místní infrastruktuře, která se rok od roku mění, a ne vždy k lepšímu, a zvyklostem. Všechny služby jsou kompromisem mezi chtěným a možným. Čím zajímavější krajinou budeme projíždět, tím chudší infrastruktura bude k dispozici.
Většinu nocí budeme ubytováni v hotelích nebo penzionech zvaných auberge. Pokoje bývají zpravidla 2 až 3lůžkové, v některých místech jsou však např. pouze 2 místnosti pro ubytování celé skupiny. Sociální zařízení je většinou společné např. pro dva pokoje, někde ale může být společné i pro celou skupinu. Všude bude k dispozici voda na mytí, většinou teplá.
Většina hotelů nemá v pokojích topení a ačkoliv jsou vybaveny přikrývkami, je potřeba mít i vlastní dostatečně teplý spacák.
Jednu noc strávíme v berberském domě ve vesničce Ait Lahcen. Ubytování zde je velmi skromné, ale umožní nám mimořádnou exurzi do běžného života místních obyvatel. V domě nejsou postele, ale pouze matrace položené na kobercích na zemi. Pokud chcete zvýšit komfort, vezměte si vlastní karimatku.
Možností stravování je dostatek – od restaurací, přes různé občerstvovny a běžné obchody až po tržiště. Ceny jsou příznivé, v přepočtu spíše nižší než v Česku. V ceně zájezdu jsou zahrnuty všechny snídaně, které však bývají v některých místech skromné.
Povrch a profil:
Celkem na kole ujedeme asi 410 km s převýšením cca 5 200 metrů. Většina etap vede po šotolinových a prašných cestách, ale nevyhneme se ani asfaltu. Některé části jsou i mírně kamenité. Délky denních etap a převýšení jsou uvedeny u jednotlivých dnů programu.
Jednoznačně doporučujeme horské kolo.
Klima:
Přes den očekávejte teploty kolem 20 stupňů, ovšem v noci mohou teploty klesnout až k 10 stupňům. Ve většině hotelů zcela chybí topení, proto doporučujeme vybavit se teplým spacákem a i teplejším oblečením. V některých úsecích se budeme muset vypořádat i s nárazovým větrem.
Velikost skupiny:
6–15 účastníků
Naše doporučení:
Připravili jsme pro vás krátký instruktážní film, jak nejlépe zabalit kolo do letadla. Prohlédnout si ho můžete zde.
Program zájezdu
1.–2. denLetecky Praha–Marrákeš; podvečerní procházka po náměstí Jemaa el Fna neboli Náměstí mrtvých a nocleh; druhý den transfer do Ouarzazattu, oázy uprostřed pouště, která již po staletí představuje významnou dopravní křižovatku pouštních karavan; ubytování a sestavení kol.
3. denOkružní cyklistický výlet: kolem světoznámých filmových ateliérů po hraně pouště až k zelené palmerii a její hliněné dominantě, překrásné kasbě Ait Benhaddou ; odpolední šálek kávy nebo mátového čaje v kulisách známých z mnoha světových filmů (57 km/800 m/ převážně pouštní mírně kamenitá pista; alternativně 62 km objížďkou po asfaltu).
4. denPřes pouštní masiv Džebel Saghro, jehož nejvyššího bodu dosáhneme v průsmyku Tizi n´Tinififft (1700 m), dále na jih do městečka Agdz; jedna z nejdelších marockých řek, řeka Dráa, zde proráží kamenitou poušť hammadu a dává prostor vzniku 200 km dlouhé oázy lemované svěže zelenými palmeriemi; podvečerní procházka ke kasbě a medině v Tamnougaltu (79 km/1100 m/převážně asfalt).
5.–6. denCesta mezi palmovými háji oázy Dráa vede mezi starobylými kasbami a ksary; unikátní poznání berberského venkova si zpestříme jednodušším, zato autentičtějším ubytováním u místní rodiny ve vesničce Ait Lahcen; ochutnáme světově proslulé marocké datle a vychutnáme si svěží zeleň vinoucí se podél řeky; jako kontrast k zeleni palmerií přejedeme nehostinné pláně Džebel Rhart a s řekou Dráa se opět setkáme v mýtickém pouštním městě Zagora (120 km/ 1400 m/ 2 dny/ převážně pouštní pista, místy kamenitá).
7.–8. denDopoledne transfer autobusem do 130 km vzdálené podhorské oázy Foum Zguid a dále terénními džípy do pravé saharské pouště;nocleh ve stylovém berberském kempu pod hvězdnatou oblohou; další den na kole přes poušť zpět do Foum Zguid (66 km/300 m/pouštní pista).
9. denNa kole vyhlídkovou cestou kaňony a horskými oázami lemovanou stolovými horami do městečka tkalců Taznakht (65 km/900 m/převážně asfalt, místy dost rozbitý).
10. denRozloučení s pouští závěrečnou etapou s návratem do Ouarzazattu (73 km/963 m/šotolina); pro nenasyty možnost večerní vyjížďky ke zdařile zrekonstruované kasbě Taourirt a medině ve Ouarzazattu.
11.–12. denTransfer do královského města Marrákeš ; cestou fotografická zastávka na vyhlídce v sedle Tizi´n Tichka (2260 m); prohlídka rušné metropole na úpatí zasněžených hor: paláce, medína, súky, ochutnávka místních specialit a mnoho dalšího; další den letecky do Prahy.